Belind Këlliçi s’ka diplomë të shkollës së mesme dhe e pranon vetë: Nga 5 vite kam bërë vetëm 4 vite gjimnaz

Belind Këlliçi s’ka diplomë të shkollës së mesme dhe e pranon vetë: Nga 5 vite kam bërë vetëm 4 vite gjimnaz

Belind Këlliçi

Belind Këlliçi, kandidati i Sali Berishës për Bashkinë e Tiranës, ka pranuar me gojën e tij se nuk e ka përfunduar të plotë gjimnazin. Në një intervistë për televizionin e familjes Berisha, Këlliçi pohoi se ka kryer vetëm 4 vite të shkollës së mesme nga 5 që ka pasur në program “Harry Fultz”, duke vërtetuar se nuk ka një diplomë.

“Unë si Belind, për të gjithë procesin tim të edukimit, që nga shkolla e mesme që kam përfunduar për 4 vite institutin “Harry Fultz”, nga cikli pesë vjeçar, me një mesatare 9.7, më pas kam shkuar për të studiuar në Amerikë”, tha Këlliçi. 

Mbetet e paqartë se si ka arritur ai t’i konvertojë 4 vitet e gjimnazit në Master Shkencor, kur dihet që përpara është sistemi Bachelor. Nuk dihet as çfarë diplome të shkollës së mesme ka paraqitur pranë Universitetit Amerikan, kur nuk e ka një të tillë.

E para që ka zbuluar këtë është Evi Kokalari, e cila e akuzoi Këlliçin se ka falsifikuar regjistrimin në universitetin amerikan, duke implikuar edhe vëllain e tij. Sipas saj, kandidati i Foltores nuk e ka kryer shkollën e mesme siç thotë. E në këtë rast i kërkon institutit “Harry Fultz” që të bëjë publike diplomën e Belind Këlliçit, e jo vërtetimin e notave.

“Si mund të jesh ‘njëriu vitit në politikë’ kur ke gënjyer dhe për diplomën e gjimnazit që NUK e ke mbaruar? …dhe më vonë gënjen në aplikacionin e fakultetit në Amerikë duke thënë se ke mbaruar gjimnazin. Ky konsiderohet krim federal në SHBA. Pastaj thotë se fitoi bursë sepse ishte kampion tenisi. Po që i vëllai punonte tek ky fakultet kur ky kampioni ’fitoi’ burse, e deklaroi? E fitoi apo ja mundësoi vëllai? Ju qofshi me këta mashtrues dhe me këtë mediokritet. P.s. Harry Fultz duhet ti jap medias menjëherë diplomën e personit në fjalë. Diplomën dhe jo vërtetim që ka bërë katër vite gjimnaz", shkruan Kokalari. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 31/01/2023 01:26

  Disa kolegje komuniteti ne U.S.A mund te pranojne studente edhe pa diplome gjimnazi,ose GED (nje lloj shkollimi special ne U.S).Kontrolloni ku ka studiuar ne U.S dhe e gjeni shpejt te verteten per Kellicin.

  Përgjigju
 • ne dhe ju: 30/01/2023 17:43

  ky eshte vetem nje cope jevg e aq...

  Përgjigju
 • Ilir: 30/01/2023 12:59

  Brashnjar keshtu i do partia e djathte e majte dhe ne mes, injorante, ndryshe nuk i binden :)

  Përgjigju
 • Tironsi: 30/01/2023 12:44

  PER NE TE PD NUK KA RENDESI E MESMJE POR E LARTA... NUK PYT MO NJERI E KE TE MESME. POR A KE TE LART...

  Përgjigju
 • Brashnjar Taveni: 30/01/2023 12:39

  Po si ka mundësi që sali Bajga vendos kandidat të till si Blendi Kriçi pa shkoll të mesme e me universitet. Ose si Magjari Nard Ndoka pa shkoll të mesme e me dipllom universiteti ish ministër i shëndetsis nën drejtimin e sali bajgës. Si ka mundësi qē ky saliu njeri kaq i pa skrupullt vendos të till kandidat. Po pse ska Shqipria djem e vajza të shkolluar me diplloma të shkèlqyera e kta njerëz ta drejtojn Shqiprin. Po sali Bajga kto lloi njerzish nuk i do do vetëm kuklla të mbaruara që ti ket për dordolec. Prandaj populli Shqiptar duhet ta heqi nga qarkullimi ktë monstere politike me emrin sali Bajga.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Veprimet e gabuara që mund t’iu vjedhin paratë online! BSH nis fushatë informimi

Veprimet e gabuara që mund t’iu vjedhin paratë online! BSH nis fushatë informimi