Berat, ujërat e zeza shkatërrojnë
lumin Osum,era e keqe zbeh bukurinë

Berat, ujërat e zeza shkatërrojnë<br />lumin Osum,era e keqe zbeh bukurinë
BERAT-Edhe këtë vit ujërat e zeza  qelbin lumin Osum në Berat. Ndërkohë që për qendrën e këtij qyteti u investuan miliona lekë për ta zbukuruar, por prania ujërave të zeza e zbeh të gjithë bukurinë e saj.

Gjatë verës është e pamundur të kalosh në afërsi të lumit pasi era që çlirohet nga ujërat e zeza është e padurueshme.
 
Pamjet tregojnë qartë rrjedhën e tij të ndotur, por nuk mungojnë as mbetjet urbane dhe të ngurta në dy brigjet e Osumit.

Për këtë vit Bashkia e Beratit nuk ka marrë asnjë iniciativë të paktën për të pastruar mbetjet urbane.
 
Sikur të mos mjaftojnë vetëm ujërat e zeza, në Osum derdhen edhe mbetje të ndryshme nga një fabrikë lëkurësh që ndodhet në këtë zonë.

Nënkryetari i bashkisë së Beratit, Bledar Blana thotë se do të merren masa për pastrimin e brigjeve të lumit.
 
Sipas bashkisë së Beratit zgjidhja përfundimtare e problemit të ndotjes së Osumit është projektimi i rehabilitimit total në të gjithë gjatësinë e lumit.

Ky projekt është duke u bërë në bashkëpunim me një kompani private. 

Redaksia Online
Al.N/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Konferenca e Selanikut/ Shqetësim për rritjen e dezinformimit në Ballkanin Perëndimor

Konferenca e Selanikut/ Shqetësim për rritjen e dezinformimit në Ballkanin Perëndimor