Berisha mban Kuvend dhe PD rrethohet nga policët, Rama me 'mesazh të koduar': Pasioni i absurdit, e vetmja forcë që hedh dritë djallëzore mbi terrin e kaosit

Berisha mban Kuvend dhe PD rrethohet nga policët, Rama me 'mesazh të koduar': Pasioni i absurdit, e vetmja forcë që hedh dritë djallëzore mbi terrin e kaosit

Kuvendi dhe Edi Rama

E gjithë Tirana sot është e 'pushtuar' nga lajmet për Kuvendin e PD të thirur nga Berisha, ndërkohë që në Selinë e PD-së kanë mbërritur forcat e policisë për shkak të frikës për tensione. Kryeministri Rama ka zgjedhur një citim të filozofit rumun Emil Cioran për të dhënë 'mesazhin' e tij për këtë çështje.

"Në majat e dëshpërimit, pasioni i absurdit është e vetmja forcë që mund të hedhë një dritë djallëzore mbi terrin e kaosit. Kur të gjitha arsyet - morale, estetike, fetare, sociale e me radhë - pushojnë së udhëhequri jetën e dikujt, si mundet ai të jetojë pa iu dorëzuar hiçasgjësë? Vetëm duke u kapur pas absurdit, pas dashurisë për padobishmërinë absolute, duke dashuruar diçka që s'ka asnjë thelb por që simulon iluzionin e jetës. I bie të jetosh vetëm e vetëm sepse malet nuk qeshin dhe krimbat nuk këndojnë", shkruan Rama.

Duke filluar nga ora 10 e ditës së sotme në stadiumin 'Air Albania' Sali Berisha ka mbledhur mijëra militantë dhe siç thotë ai 4935 delegatë të Kuvendit Kombëtar të PD për të shkarkuar Bashën dhe 'rithemeluar PD-në'. Kjo nuk pranohet nga strukturat zyrtare të PD-së. Lulzim Basha ka thirrur një Kuvend tjetër të shtunën e ardhshme. 

Kjo situatë e krijuar ka krijuar shqetësime nga autoritetet ligjzbatuese. Furgona të shumtë me policë janë zhvendosur pranë Selisë së PD për të shmangur përplasje të mundshme. 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Qytetar: 11/12/2021 18:59

  'Liria mund të rrezikohet nga shpërdorimi i lirisë, por edhe nga shpërdorimi i pushtetit' thote Madison. Ju zoti Rama mund ti shperdoroni te dyja edhe nen sqetullen e DASH qe me ngulm kerkon te vijzoje kufijte nen cmimin e qelbur te mbajtjes ne pushtet te maskarenjeve ne ballkan megjithe Vucic. Qe arriten ne piken qe te zbatojne projekte ne Shqiperi hapur per te disenjuar kryetare partish apo qeverish. Turpi dhe pergjegjesia nuk eshte e tyre jo, por e juaja si tradhetare te shemtuar te kombit.

  Përgjigju
 • Ja ke futur kot!: 11/12/2021 16:00

  Koncepti i drites i perket vetem hyjnores. Djalli ka vetem terr.

  Përgjigju
  • Pa lidhje.: 12/12/2021 08:46

   Ne person qe therret per vdekje e ka shpirtin e mendjen vrere cilitdo te ia uroje kete. Me vjen keq qe jetokerke mes territ te djallit.

  • Labi: 11/12/2021 16:57

   Vdekje izraelit

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kuvendi miraton me 70 vota pro ligjin për tatimin mbi të ardhurat

Kuvendi miraton me 70 vota pro ligjin për tatimin mbi të ardhurat