Biden akuzon Turqinë për minimin e luftës kundër ISIS në Siri

Automjet i blinduar i policisë turke i cili patrullon pranë kufirit turk me Sirinë.

Presidenti amerikan Joe Biden akuzoi të enjten Turqinë për minimin e luftës kundër Shtetit Islamik me ofensivën e tij ushtarake në verilindje të Sirisë, raportoi Al Arabiya të premten.

"Situata në lidhje me Sirinë dhe veçanërisht veprimet e qeverisë së Turqisë për të kryer një ofensivë ushtarake në verilindje të Sirisë, minon fushatën për të mposhtur Shtetin Islamik të Irakut dhe Sirisë, ose ISIS, rrezikon civilët, dhe më tej kërcënon të minojë paqen, sigurinë dhe stabilitetin në rajon dhe vazhdon të përbëjë një kërcënim të pazakontë dhe të jashtëzakonshëm për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara ”, tha Biden në një letër drejtuar kryetares së Dhomës Nancy Pelosi.

Letra informoi Pelosi për qëllimin e tij për të zgjatur Urgjencën Kombëtare në lidhje me Sirinë - një vendim i marrë kur kërcënohen interesat e sigurisë kombëtare të SHBA dhe politikës së jashtme.

Një tjetër reagim ka ardhur edhe nga Kurdët, të mbështetur nga SHBA, të cilët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në luftën për të mposhtur ISIS -in dhe grupet e tjera radikale. Turqia është akuzuar për armatosjen e grupeve terroriste për të luftuar kundër YPG kurde, të cilën ajo e konsideron si një anëtar të PKK - një organizatë e quajtur "terroriste" nga Turqia.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 09/10/2021 03:08

    Shume vone u kujtuan! Menyra se si Turqia <> ISIS-n, u pa me kohe,por me sa duket amerikanet dhe NATO kane nevoje per syze.Sa po iu kerkua te luftonin terroristet,turqit zgjodhen te sulmonin jo nje zone dosido,por vete <>,pjesen kurde.Dhe keshtu gjoja ne emer te luftes kunder ISIS,u sulmuan kurdet,aleatet e Perendimit,por kundershtaret per vdekje te turqeve.Dhe tani si kofini pas te vjelit,amerikanet e kuptuan me ne fund ku i fle lepuri Turqise dhe sulltanit te saj!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

BioNTech: Vaksina Pfizer ka të ngjarë të ofrojë mbrojtje të fortë ndaj rasteve të rënda nga Omicron