Bie marrëveshja/PD platformë
me 15 pika kundër ‘Rama 2’

Bie marrëveshja/PD platformë<br />me 15 pika kundër ‘Rama 2’
Teksa shumica pret mbledhjen e parlamentit dhe firmën e Presidentit të Republikës për konstituimin e qeverisë ‘Rama 2’, përfaqësuesit e opozitës kanë nisur lëvizjet për hartimin e një platforme, e cila do të diktojë aksionin e saj politik në fillim të legjislaturës së re. Shqiptarja.com, nga burime pranë Partisë Demokratike, zbardh pikat kryesore mbi të cilat do të bazohet veprimi politik i Partisë Demokratike, veprim i cili mund të koordinohet edhe me Lëvizjen Socialiste për Integrim, si pjesë e kampit opozitar.

Reforma zgjedhore, me tërësinë e elementëve të saj, do të jetë kauza kryesore e Partisë Demokratike gjatë kësaj legjislature parlamentare. Përpos, numërimit dhe votimit elektronik, opozita pritet të luftojë për të sanksionuar në ligj edhe votimin e detyrueshëm.

Kjo kërkesë ka nisur të artikulohet pas përvojës në zgjedhjet e fundit parlamentare, ku demokratët kanë identifikuar mospjesëmarrjen masive të zgjedhësve në votime si një ndër faktorët e disfatës dramatike. Një tjetër pikë e strategjisë parashikon denoncimin e deformimit të zgjedhjeve parlamentare të 25 Qershorit. Aksioni politik i PD do të nisë me një debat dhe polemikë të gjerë për legjitimitetin e zgjedhjeve, bazuar në raportin e ministrave teknikë.

Dy kauzat e tjera
Në fillim të kësaj vjeshte politike, Partia Demokratike do t’u rikthehet edhe dy kauzave të mëparshme: Dekriminalizimit dhe dekomunistizimit. Partia kryesore në opozitë do të kërkojë dekriminalizimin e politikës dhe administratës, përmes zbatimit dhe ndoshta edhe amendimit të ligjit të dekriminalizimit. Karta antikomuniste do të jetë gjithashtu pjesë e aksionit politik.

Sipas platformës, akuzat për rikthimin e njerëzve me të kaluar komuniste në qeveri dhe në parlament, do të tentohen që të kthehen në kauzë. Shqiptarja.com ka mësuar së nuk përjashtohet as mundësia e propozimit të një ligji për të adresuar këtë çështje. “Kjo është qeveria e konsolidimit të rikthimit në pushtet të elitës komuniste.

Tridhjetë vjet pas rënies së komunizmit, Shqipëria sot drejtohet nga disa nga figurat famëkeqe komuniste ose pinjollët e tyre nga Edi Rama tek Gramoz Ruçi, Fatmir Xhafaj, Bushati e Qato e qindra të tjerë në poste kyçe qeverisëse”, ka shkruar kryetari i opozitës Lulzim Basha në Facebook. Po ashtu, Partia Demokratike do të kundërshtojë platformën për ristrukturimin e organeve të qeverisjes qendrore, si një formë, sipas saj, për të larguar nga administrata njerëzit e kundërshtarëve politikë.

Korrupsioni dhe reformat
Rikthimi i çështjeve të nxehta, të cilat opozita i konsideron si afera korruptive, do të jenë pjesë e agjendës politike të Partisë Demokratike. Konkretisht, PD pritet t’i rikthehet çështjes CEZ, serverit të tatimeve etj. Denoncimi i atyre që Partia Demokratike i konsideron gjysmëreforma do të jenë gjithashtu në fokus të PD.

Pjesë e aksionit politik të Partisë Demokratike do të jetë edhe ndryshimi i hartës së ndarjes administrativo-territoriale, kërkesë për të cilën kryeministri Edi Rama është i hapur për ta diskutuar. Kultivimi dhe trafikimi i bimëve narkotike do të jetë sërish pjesë e rëndësishme e aksionit të opozitës, e cila pretendon se paratë e drogës janë përdorur për të deformuar zgjedhjet.

Ndërkaq, asnjëri kamp politik, prej disa muajsh, nuk po flet më për zbatimin e Reformës në Drejtësi, tashmë përmes ngritjes së institucioneve të reja anti-korrupsion.

Prishet marrëveshja  
Çështjet mbi të cilat do të bazohet veprimi politik i Partisë Demokratike në fillim të kësaj legjislature dalin përtej kornizave të marrëveshjes politike Rama-Basha. Pakti parashikon vetëm reformë kushtetuese, reformë zgjedhore dhe reformim të sistemit të prokurimeve.

Prishja e marrëveshjes është deklaruar nga vetë kryetari i opozitës, Lulzim Basha, tre javë pas humbjes së zgjedhjeve parlamentare.

Duke demostruar shenja të qarta pendese për firmosjen e marrëveshjes politike me kryeministrin Edi Rama, pakt i cili i dha fund krizës tremujore politike, duke mundësuar futjen e opozitës në çadrën e qeverisë, në këmbim të pjesëmarrjes në zgjedhje, Basha ka pohuar se nuk do të ketë më asnjë lloji bashkëpunimi politik me Edi Ramën. “Kur flas për përballje totale, për zgjedhje të lira e të ndershme, sigurisht që s’ka asnjë shans lloj bashkëpunimi politik apo koalicioni me Edi Ramën. I vetmi shans është përballja dhe fitorja përmes përballjes”, ka deklaruar Basha.
 
Pikat e aksionit politik të PD
Dekomunistizimi i qeverisë, parlamentit dhe administratës.

Dekriminalizimi i politikës dhe administratës.

Lëvizjet në administratë për shkak të ristrukturimit të strukturave qeverisëse

Denoncimi i blerjes se votës.

Ngulmimi për një reforme të thellë zgjedhore.

Numërim dhe votim elektronik.

Votim i detyrueshëm në zgjedhje.

Ndryshimi i numrit të deputetëve.

Në fokus korrupsioni kapilar në çdo ind të qeverisjes e administratës.

Rikthimi i çështjeve të nxehta të abuzimeve.

Dështimi gjysmë-reformave të qeverisë ‘Rama 1’.

Ndarje e re territoriale, ndryshimi i numrit të bashkive para zgjedhjeve lokale.

Në fokus kultivimi dhe trafikimi i bimëve narkotike.

Çështja e azilkërkuesve.

Ish të përndjekurit dhe ish pronarët. 


Marrëveshja Rama-Basha, pjesa pas zgjedhjeve
Palët në këtë marrëveshje shprehin mirënjohjen dhe falënderimin për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian për kontributin e tyre në forcimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri si dhe në mënyrë të veçantë, për zgjidhjen e situatës politike për zgjedhjet e vitit 2017.

Palët konfirmojnë vullnetin e tyre për dialog të drejtpërdrejtë si shprehje e domosdoshmërisë për një nivel të ri të dialogut politik në vend. Në këtë kuadër, palët angazhohen për institucionalizimin e dialogut mes kryetarit të mazhorancës dhe kryetarit të opozitës.

Angazhimi i palëve për zgjedhje me standarte demokratike do të jetë pjesë thelbësore e kontributit të përbashkët dhe të vazhdueshëm të palëve në kuadër të çeljes së negociatave dhe përparimit të vendit në procesin e integrimit evropian të Shqipërisë.

REFORMAT
Reforma Kushtetuese (me fillimin e legjislaturës së re).
Reforma zgjedhore (me fillimin e legjislaturës së re).
Futja e teknologjive elektronike në procesin e identifikimit votimit dhe numërimit për zgjedhjet pasuese.
Reformim tërësor i sistemit të prokurimeve publike dhe auditimit të shpenzimeve publike.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’