Biznesi fason në vështirësi: Kemi porosi vetëm për materiale anti-COVID, shteti të na japë grante

TIRANË- Instituti i Statistikave njoftoi për një rritje të eksporteve të tekstileve dhe këpucëve, por përfaqësuesit e Fasonëve thonë se të vetme porosi janë ato për veshje anti-COVID.

“Kemi një rritje të eksporteve me 5% për muajin gusht por kjo periudhë përkon me mbylljen e koleksionit dimër 2020. Me mbylljen e këtij koleksioni biznesi fason do të jetë në vështirësi të madhe pasi të gjitha kontratat për pranverë-verë 2021 janë pothuajse të pezulluara”, pohon Zekja.

“Të vetmet kërkesa që na vijnë janë për materiale njëpërdorimshme dhe materiale mbrojtëse anti-COVID-19”,deklaron Prençe.

Pezullimi i kontratave të lidhura dhe rënia e aktivitetit të industrisë së modës në Itali, po ekspozon ndaj rrezikut të falimentit biznesin fason në vend. Si një nga aktivitet më të prekura nga pandemia COVID-19, kërkon mbështetje financiare nga shteti për shkak të mungesës së likuiditetit.

“Jemi në një bllokim total, jemi në një kaos total pasi nuk janë idetë e qarta nga klientët tanë jashtë kufijve dhe kjo çon në një luhatje për të ardhmen. Duke pasur mungesë likuiditeti për ne është shumë e vështirë edhe qasja për kredi në banka”, thotë kreu i ProEksport Albania.

“Shoqatat homologe në Itali parashikojnë që atje të ketë një rënie të industrisë së modës me 45%, e gjithë kjo krizë do të reflektohet edhe tek biznesi shqiptar. Kërkojmë ndihmë emergjente nga ana e qeverisë me anë të granteve, kredive të buta apo edhe kredive sovrane siç ishte e para që rezultoi më efikase për biznesin fason”, shprehet sipërmarrësi i kësaj industrie Florian Zekja.

Ndërkohë përfaqësuesit e fasonerive nuk shohin mbështetje as tek heqja e tatim fitimit dhe i TVSH-së, pasi nuk i përkasin biznesit të vogël.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lulushi: 26/09/2020 15:09

  cfar grandesh kerkojn kta qe shfrytezojn ne maksimun grat ju japin nje rrog 200 mi lek dhe i mbajn 16 ore ne pune

  Përgjigju
  • biznesmen: 26/09/2020 15:41

   po mbylle or derman po qe se nuk te del hesapi. thjesht kapitalizem. do paret e taxave tashti?! vec me qene idiot shteti (dhe ben vaki dhe kjo) e tu lyeje roten juve.

 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë