Blinken: Putini ka dështuar në Ukrainë, ai nuk i ka arritur qëllimet e tij

 Blinken: Putini ka dështuar në Ukrainë, ai nuk i ka arritur qëllimet e tij

Në Ukrainë "Putini ka dështuar në lidhje me objektivat e tij strategjikë". Kështu ka deklaruar Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken. I intervistuar nga CNN , kreu i diplomacisë amerikane vërejti se "objektivi strategjik i Putinit ishte t'i jepte fund sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës, ta fshinte atë nga harta, ta përfshinte në Rusi. Ai dështoi". Blinken më në fund shtoi se "një Ukrainë sovrane dhe e pavarur do të qëndrojë e gjallë shumë më gjatë sesa Vladimir Putin do të mbetet në skenë".


Lajmi kryesor:

Raketat ruse mbi Kiev, shpëton një vajzë e vogël! Qeveria: Rusia ka vjedhur 400 mijë ton grurë


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ SHBA dhe OKB: Shpallni Zaporizhzhinë zonë të çmilitarizuar

Lufta në Ukrainë/ SHBA dhe OKB: Shpallni Zaporizhzhinë zonë të çmilitarizuar