Boçi në Report Tv: Një shkollë e bërë nga fondet e BE kushton më lirë se ato nga Bashkia e Tiranës, po shqyrtojmë të kërkojmë komision hetimor për rindërtimin

TIRANË- Duket se Partia Demokratike, nuk do të ndalet vetëm me kërkesën për të ngritur Komisione për 25 prillin, inceneratorët dhe ‘Becchetti’, por do kërkojë hetime edhe për rindërtimin. Deputeti demokrat, Luçiano Boçi në studion e Report Tv tha se rindërtimi nuk duhet të jetë një punë për të cilin qeveria duhet të mburret pasi ka afera korruptive. Kjo sepse sipas tij, një shkollë e rindërtuar nga BE kushton shumë herë më pak se një shkollë e ndërtuar nga Bashkia e Tiranës.

“Shkollat e rindwrtuara deri mw tani janë pjesë e ndihmës dhe solidaritetin e një vendi, vetë qeveria me fondet e veta nuk e bën një gjë të tillë sepse ministrja nuk na i paraqiti këto masa në Komisionin e Medias, ka pasur edhe raste kur shkollat e ndërtuara nga BE kanë kushtuar më lirë se ato të Bashkisë së Tiranës, mund të kërkojmë edhe një komision hetimor për rindërtimin, sepse ka shumë për të folur për këtë. Pra të mos mburremi me rindërtimin”, tha Boçi.

Dora e shtrirë e kryeministrit Edi Rama për reformën territoriale, që është një nga prioritetet kyçe të aksionit opozitar të demokratëve, për Luçiano Boçin nuk i thotë asgjë.

“Oferta e Ramës është si të gjitha, që ka bërë përgjatë këtyre viteve, trëndafili në një dorë dhe thikën pas dhe Rama këtë parim ka ndjekur, dhe në situatën ku ndodhet do i duhet të ndërtojë një situatë tjetër që të shfaqet para opinionin si njeriu që bashkëpunon edhe pse është fitues, nuk ka marrëveshje të fshehta. Do të mbulojë masakrën elektorale me reformën territoriale”, tha Boçi në Report Tv.

Sot Kuvendi miratoi komisionin për '25 prillin', rrëzoi 'Becchettin', e për Luçiano Boçin një gjë e tillë ishte e pritshme.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • kastriot: 15/10/2021 06:22

    po ashtu eshte ,dhe ajo rruga e kombit kushtonte shume lire po mose ishin vjedhure ato miliona Euro nga Luli

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

Bislim Ahmetaj në ‘Repolitix’: Berisha, politikan i ciklit të mbyllur! Roshi: Ish-kryeministri është komunist, s’ka të drejtë morale për të drejtuar PD-në