Bordi i Transparencës publikon çmimet e reja, ulet nafta dhe benzina, gazi mbetet i pandryshuar

Bordi i Transparencës publikon çmimet e reja, ulet nafta dhe benzina, gazi mbetet i pandryshuar

Foto ilustruese

TIRANË- Bordi i Transparencës ka vendosur çmimet e reja të hidrokarbureve, ku nafta dhe benzina kanë pësuar ulje.

Nafta ka pësuar një ulje me 5 lekë dhe do të shitet 221 lekë për litër, nga 226 lekë për litër që ishte. Ndërkohë, benzina ka pësuar një ulje prej 4 lekësh dhe do të tregtohet me 207 lekë për litër nga 211 lekë për litër që ishte.

Çmimi i gazit do të mbetet i pandryshuar, pra do të shitet me 81 lekë për litër.

"Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gazoil i standardit SSH EN 590 të  jetë jo më shumë se 221 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 209 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN  të  jetë jo më shumë se 207 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 195 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 81  lekë/litër edhe i shitjes me shumicë 69 lekë /litër", njofton Bordi. 

Çmimet do të futen në fuqi nga ora 18:00 dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Çdo biznes i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detyruar të zbatojë Vendimin e Bordit të Transparencës, në lidhje më çmimet e shitjes me shumicë dhe pakicë. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullim aktiviteti, heqje licence dhe sekuestrim.

                      Ishte                 Bëhet
Nafta            226 lekë/litër    221 lekë/litër
Benzina       211 lekë/litër    207 lekë/litër
Gazi             81  lekë            81  lekë

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Komisioni i Disiplinës jep vendimin, nis hetimi për dhunën në futbollin e femrave gjatë ndeshjes Tirana-Vllaznia

Komisioni i Disiplinës jep vendimin, nis hetimi për dhunën në futbollin e femrave gjatë ndeshjes Tirana-Vllaznia