Bordi i Transparencës ul çmimin e naftës me 4 lekë! Gazi nuk ndryshon, benzina bie me 5 lekë

Bordi i Transparencës ul çmimin e naftës me 4 lekë! Gazi nuk ndryshon, benzina bie me 5 lekë

Foto ilustruese

TIRANË- Çmimi i naftës dhe benzinës është ulur. Bordi i Transparencës ka publikuar vendimin e ri, ku vihet re se çmimi i naftës ka rënë me 4 lekë, ndërsa benzina është ulur me 5 lekë.

Konkretisht nafta do të shitet me 261 lekë/litri nga 265 lekë/litri që ishte një ditë më parë, ku edhe u vendos çmimi rekord, më i lartë i vendosur ndonjëherë nga Bordi. Benzina do të tregtohet me 236 lekë/litri, nga 241 lekë litri.

Sakaq, çmimi i gazit mbetet i pandryshuar, që do të thotë do të vijojë të shitet me 86 lekë/litri. Vendimi i Bordit të Transparencës futet në fuqi në orën 18:00 dhe është i vlefshëm deri në mbledhjen e radhës.

                           ISHTE                 BËHET
NAFTA              265 lekë/litri         261 lekë/litri
BENZINA           241 lekë/litri        236 lekë/litri
GAZI                  86 lekë/litri           86 lekë/litri

Njoftimi i plotë

Bordi i Transparencës në datë 18 Qershor 2022, në mbledhjen e radhës vendosi: Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të  jetë 261 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë 249 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN  të  jetë 236 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë 224 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 86 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 74 lekë/litër për automjetet.

(Shënim: çmimi i shitjes për gazin e lëngshëm të automjeteve do të jetë çmimi i furnizimit në stacionet e furnizimit në pikat e karburanteve, ndërkohë që në pikat e tjera për konsumatorët familjarë dhe industrial çmimi nuk duhet të përfshijë akcizën).

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi sot datë 18 Qershor ora 18.00 p.m dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Tërheqim vëmendjen e çdo operatori të shitjes me shumicë dhe pakicë të nënprodukteve të naftës mbi detyrimin e zbatimit të këtej vendimi.

Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullimi i aktivitetit. Jemi në monitorim të vazhdueshëm të ecurisë së bursave, me qëllim reagimin sa më të shpejtë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Carlo: 18/06/2022 15:02

  Ilaçe per femijet e Bordit dhe oligarkeve te hidrokarbureve.

  Përgjigju
 • Turi: 18/06/2022 14:42

  Bordi i plerave , por mire bejne kur populli eshte idiot

  Përgjigju
 • Tiku: 18/06/2022 14:30

  Bordi mashtruesve

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?



×

Lajmi i fundit

Zelensky: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë! Rusia minimizon shpërthimet

Zelensky: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë! Rusia minimizon shpërthimet