Braçe kërkon të hetohet Masakra e Peshkëpisë: Drejtësia e re duhet të merret seriozisht me këtë ngjarje

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe i ka bërë thirrje drejtësisë së re që të hetojë Masakrën e Peshkëpisë, ngjarje e ndodhur me 1994, ku u sulmua posta kufitare në Peshkëpi (Gjirokastër) më 1994 dhe mbeti i vrarë roja dhe komandati i kërij reparti e u plagosën 4 ushtarë.

Asnjë letërporosi nuk është dërguar në Greqi. Drejtësia e re të merret seriozisht me ngjarjen e Peshkëpisë. Nuk ka ndodhur kurrë as një periudhe kur vendi la pasur trazira më të mëdha siç ishte ‘97, ka ndodhur në kushte paqje të plotë dhe nga një organizatë terroriste e shpallur e tillë nga Greqia ne duhet të hetonim dhe të mbanin përgjegjës për ngjarjen. Për ngjarje të tilla duhet të flasim e të komunikojmë në gjuhen e ligjit. Të gjitha ata që hedhin helm dhe dëmtojnë marrëdhëniet midis dy popujve tanë dhe vendeve tonë. Jemi dënuar të jetojmë në paqe e fqinjësi të mirë. Nuk mundet që ata persona në Shqipëri të jenë brenda ligjit dhe të prishin marrëdhëniet midis dy vendeve tona vetëm drejtësia çon në vend këtë marrëdhënie. Sa kohë që është edhe gjaku i ushtarakëve shqiptarë.’- tha Braçe.

Për afro tri dekada emri i Fredi Belerit është lidhur me një prej ngjarjeve më të rënda, që cenoi sovranitetin e vendit, “Masakrën e Peshkëpisë”. Është arrestuar, liruar, hetuar e gjykuar për atë ngjarje, dosja e të cilës përfundoi duke u mbyllur me siglën “pa autor”. Fredi Beleri, kryebashkiak i zgjedhur nga Himara, aktualisht është i dënuar nga GJKKO për vjedhje votash.


Lajmi kryesor:

Mandati i Xhaçkës nuk shkon në Kushtetuese, PS rrëzon kërkesën e opozitës! Deputetja: Bashkëshorti im vetëm investitor i asistuar, jo strategjik


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    ‘Rasti Qefalia’, a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Paris 2024/ Kërkohet medalja historike, shpresat te Luiza Gega dhe mundja! Kalendari i Shqipërisë në Lojërat Olimpike

Paris 2024/ Kërkohet medalja historike, shpresat te Luiza Gega dhe mundja! Kalendari i Shqipërisë në Lojërat Olimpike