Bullgaria pranoi propozimin e Macron për heqjen e vetos, Varhelyi: BE të vendosë për konferencën e parë të Maqedonisë dhe Shqipërisë

Bullgaria pranoi propozimin e Macron për heqjen e vetos, Varhelyi: BE të vendosë për konferencën e parë të Maqedonisë dhe Shqipërisë

1655968181_Screenshot4.jpg

Komisioneri për zgjerimin, Oliver Varhelyi ka komentuar vendimin e Bullgarisë për të miratuar propozimin e Macron për të hequr veton ndaj Maqedonisë së Veriut.

“Mirëpresim vendimin ndërpartiak të parlamentit bullgar që jep mandat të qartë për miratimin e propozimit francez. Tani na duhet vendimi i BE-së për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Evropa ec përpara!” – tha Varhelyi.


Lajmi kryesor:

Shpresë për negociatat/ Bullgaria miraton propozimin e Macron, heq veton! Rama: Tani Bashkimi Evropian të veprojë shpejt! Meta: Lajm i mirë nga Sofja mike


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë