Burg 'të fortëve' që nuk lejojnë konfiskimin e pasurive! Qeveria propozon 3 deri në 7 vite heqje lirie

Në një kohë kur Operacioni Forca e Ligjit ka nisur edhe sekuestrot e para të pronave të të fortëve, e që tashmë pritet një vendim gjykate për konfiskimin e tyre, Qeveria ka propozuar një ashpërsim tjetër të ligjit që të gjithë ata persona të cilët vijojnë t’i mbajnë ende ato prona në mënyrë të pajustifikuar të dënohen nga 3 deri në 7 vite heqje lirie. Kjo gjë parashikohet në një nga nenet e Kodit Penal si pjesë e paketës së ndryshimeve ligjore anti-KÇK, e që të futet menjëherë në veprim, do të duhen 84 vota në Kuvend, pra duhet të votohet jo vetëm nga maxhoranca por edhe nga opozita e re.

Report Tv mëson se ky ndryshim është kërkuar për shkak se prej vitesh, një pjesë e mirë e pronave të konfiskuara me vendim gjykate që ishin përfituar nga krimi i organizuar kanë mbetur ende të pashitura sa herë që dilnin në ankande shtetërore, pasi dyshimet janë se ‘të fortët’ apo familjarë e të afërm të tyre, mund të kenë intimiduar blerësit e mundshëm.

Vetëm në një javë veprim, OFL përveç 11 formularëve që ka dorëzuar pranë personave të dënuar apo të akuzuar për vepra të rënda penale brenda e jashtë Shqipërisë, ka kryer e një sërë sekuestrimesh në prona. E konkretisht, kompleknin “Golden” në afërsi të Shijakut, pronë e Altin Hajrit, 3 banesa dhe një karburant po në Shijak, si dhe 6 banesa në Shkodër, disa automjete, si dhe sipërfaqe të ndryshme toke në pronësi të disa krerësh grupesh kriminalë.

Sekuestro në kushtet e emergjencës u bë edhe për mjetet e blinduara në pronësi të Durim Bamit, Saimir Taullaut, Dashamir Gjokës dhe Landi Muharremit.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Sot seancë maratonë në Kuvend! Manastirliu e Denaj interpelancë, institucionet raportojnë punën për vitin 2023! Në rend edhe pr.vendimi për ligjin e luftës me Greqinë

Sot seancë maratonë në Kuvend! Manastirliu e Denaj interpelancë, institucionet raportojnë punën për vitin 2023! Në rend edhe pr.vendimi për ligjin e luftës me Greqinë