Bushati flet si opozitar: S'ka shpresë, por grykësi e paaftësi, më shqetëson përqendrimi i të ardhurave te një grusht njerëzish (VIDEO)

Ish-ministri i Jashtëm socialist Ditmir Bushati ka vijuar me linjën e kritikave në mënyrë të tërthortë dhe me 'thumba' kundër shumicës ku bën pjesë si deputet. Nga foltorja e Kuvendit ai foli si opozitar duke u shprehur se ka një krizë vlerash, mungesë shprese dhe se është i shqetësuar për përqendrimin e të ardhurave vetëm te një grusht njerëzish, tezw e opozitws PD-LSI.

30 vjet nga rënia e komunizmit jemi në një dilemë si të mbrojmë shqiptarët jashtë atdheut dhe si t’ja bëjmë jetën më të lehtë atyre që jetojnë këtu. 30 vite më pas mund të themi se jemi në gjendje më të mirë ekonomike. Por jemi duke përjetuar një krizë vlerash, e cila nuk vjen nga përtacia, por nga mpirja që sjell mungesën e shpresës, nga grykësia dhe paaftësia për të ndërtuar një sistem vlerash. Duhet të jemi të drejtpërdrejtë e të sinqertë me këtë temë.

Nuk mund të themi dot dhe vetëm që jemi vendi i Shqiponjave, i Skënderbeut apo i Nënë Terezës. S’mund të përdorim një patriotizëm fals, të mbushim stadiume e të brohorasim sa herë ka ndeshje. Duhet të bëhemi bashkë për të përcaktuar qëllimet se ku do të jetë Shqipëria pas 20 apo 30 vitesh. Këto objektiva duhet të kenë diasporën në qendër të tyre. Ta bëjmë këtë vend më të jetueshëm më të drejtë, t’i vendosim etiketën për cfarë duhet të njihemi. Evropa ka jetuar 550 vjet pa Shqipërinë, mund të jetojë edhe 550 të tjera.

Para se ti drejtojmë gishtin njëri tjetrit duhet ti bëjmë pyetje vetes ku isha unë dy-tre javë para se BE të merrte vendimin për ne, ne do t’ja falim vetes? Cfarë do të thonë fëmijët tanë? Kjo nuk është një çështje e majtë apo e djathtë, më shqetëson përqendrimi i të ardhurave në një grusht njerëzish. Më shqetëson që të eksportojmë kapital njerëzor në 30 vite. Më shqetëson fakti që edhe pse duam të hapin bisedimet me BE-në nuk kemi 50 njerëz nga diaspora për të modernizuar Shqipërinë për një sistem më të drejtë dhe të qendrueshëm' tha ai.

Bushati që pas largimit nga posti i koordinatorit politik në qarkun e Shkodrës ka dalë disa herë kundër në mbledhjen e grupit të PS-së. Rasti i Valdrin Pjetrit shkaktoi debate të forta në kryesinë socialiste, pasi Bushati kërkoi që t'i kërkohet ndjesë popullit të Shkodrës. Por në fakt, ishte Bushati ai që dha aprovimin për kandidaturën e Pjetrit për kryetar bashkie në Shkodër, por në momentin që i doli dënimi në Itali u distancua duke ndryshuar qëndrim.


Lajmi kryesor:

PS-ja rrëzon tetë dekretet e Metës/ Gjoni: Rama-Basha flirt, votojmë kundër 'Zgjedhores'! Balla: S'ka dashuri, por ftesë për dialog PD-së


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë