‘Cambrian Patrol’, momente nga stërvitja më e vështirë në botë të trupave të Shqipërisë e Kosovës (FOTOGALERI)

‘Cambrian Patrol’, momente nga stërvitja më e vështirë në botë të trupave të Shqipërisë e Kosovës (FOTOGALERI)

Cambrian Patrol, stërvitje

Forcat e Armatosura të Shqipërisë dhe Forcat e Sigurisë së Kosovës kanë kryer së bashku stërvitjen që njihet si më e vështira botërisht, 'Cambrian Patrol'.

Këtë e bëri të ditur edhe kryeministri Rama, i cili postoi fotografi nga stërvitja në Facebook, krahas të cilave shkroi se trupat shqiptare do të garojnë në Mbretërinë e bashkuar,

“Momente nga përgatitja e trupave elitë të Forcave të Armatosura të Shqipërisë dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës, për stërvitjen marshuese më të vështirë në botë, Cambrian Patrol, ku të dyja trupat shqiptare do të garojnë në Malet e Uellsit, në Mbretërinë e Bashkuar, mes 160 skuadrave nga 30 vende të botës, duke marshuar për 48 orë me 45 kg pajime në një terren tejet të thepisur”, shkroi Rama.

Stërvitja Cambrian Patrol organizohet dhe drejtohet nga  Brigada e Shtabit të 160-të (Uells) , me qendër në Brecon, mbahet çdo vit që nga viti 1959 dhe respektohet nga partnerët ushtarakë në mbarë botën si testi më i ashpër i patrullimit të NATO-s. Trupat ushtarake duhet të luftojnë me përgatitjen dhe të ndjekin një rrugë të caktuar, përgjatë së cilës duhet të lundrojnë, ditë e natë, dhe të merren me një sërë provash: këto përfshijnë skenarët e evakuimit të viktimave, trajtimin e provave të mjeteve shpërthyese të improvizuara, mbledhjen e informacioneve, kërkimin e masave mbrojtëse kundër kërcënimeve kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore, një kalim ujor, zbulim nga afër objektivave dhe të tjera.

Misioni dy-ditor i patrullimit është 37 milje me mendje dhe muskuj, duke mbajtur dhe pajisje të plota personale. Në përfundim të stërvitjes, çdo patrullë përballet me një seancë gjithëpërfshirëse informuese. Në varësi të mënyrës se si janë përballur me të gjitha ato sfida, atyre u jepen pikë, për të cilat ose do të fitojnë medaljen e artë, një argjend, bronz ose një certifikate.

D.GJ/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Geri: 24/09/2022 19:34

  Shqiperia eshte rritur shume ne aspektin ushtarak sapo merr pjese dhe ne keto gara te rendesishme te natos

  Përgjigju
 • Albi: 24/09/2022 19:33

  I lumte ushtris shqipetare qe arriti qe te bente kete stervitje me trupat me te medhaja dhe te forta te botes

  Përgjigju
 • Turi: 24/09/2022 19:33

  Me genin qe kena ne normal kena per tqen tfrikshem

  Përgjigju
 • Sami: 24/09/2022 19:32

  Nga kjo ane jemi mire edhe renea eshte top 10 me duket ne europe

  Përgjigju
 • Elsa: 24/09/2022 19:08

  Gjithmone na bejn krenar u uroj sa me shume suksese te gjitheve

  Përgjigju
 • Mira: 24/09/2022 19:07

  Suksese forcave te armatosura ne shume operacione te ndryshme qe ata marrin.

  Përgjigju
 • Goni: 24/09/2022 19:06

  Ne kete kohe qe ne europ pas shume vitesh ka lufte esht e nevojshme keto lloj stervitjesh

  Përgjigju
 • Turi: 24/09/2022 19:05

  Bravo ushtrise shqiptare

  Përgjigju
 • Besi: 24/09/2022 19:03

  Keshtu duhet te luftojme per vendin tone dhe te japim jeten

  Përgjigju
 • Rati: 24/09/2022 19:02

  Bisha Jan shqipet

  Përgjigju
 • Petrit: 24/09/2022 19:01

  Pacin suksese ne cdo mision

  Përgjigju
 • Roni: 24/09/2022 19:00

  Forcat e armatosura po sterviten shume mire me kushtet qe iu ofron qeveria

  Përgjigju
 • ergi: 24/09/2022 18:59

  bravo keshtu trajnohet nje ushtri e natos me te gjitha parametrat e nevojshem

  Përgjigju
 • ani: 24/09/2022 18:58

  momente te veshtira qe ushtaret tane i kaluan me sukses, krenar per keta

  Përgjigju
 • Marjo: 24/09/2022 18:57

  gjithmone krenare per te gjithe trupat e armatosura qe rrezikojne jeten e tyre per atdheun

  Përgjigju
 • Vera: 24/09/2022 18:54

  Jane pergatitur vertet shume dhe kane arritur te perfundojne kete stervitje me shume sukses. Bravo

  Përgjigju
 • Enea: 24/09/2022 18:54

  I uroj shume suksese ne misionet qe ata do kene.

  Përgjigju
 • arbi: 24/09/2022 18:51

  krenar per trupat tona dhe kontributin qe ato kane dhene nder vite

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Liria e shtypit sipas Sali Berishës?! Kërcënon hapur pronarin e medias në Tiranë: Kujdes me linjën editoriale se do kesh pasoja serioze

Liria e shtypit sipas Sali Berishës?! Kërcënon hapur pronarin e medias në Tiranë: Kujdes me linjën editoriale se do kesh pasoja serioze