Censi 2023, regjistrimi i popullsisë dhe banesave s’ka nisur vetëm në Bashkinë e Kukësit! Procesi nis pas zgjedhjeve për kryebashkiakun

Censi 2023, regjistrimi i popullsisë dhe banesave s’ka nisur vetëm në Bashkinë e Kukësit! Procesi nis pas zgjedhjeve për kryebashkiakun

Kukës

Në bashkinë Kukës nuk do bëhet regjistrimi i popullsisë dhe banesave. Kjo për shkak të zgjedhjeve të pjesshme që do të mbahen me 24 shtator. Ndërkohë Censi ka filluar në dy bashkitë e tjera të qarkut Kukës, në Has dhe Tropojë. Sipas INSTAT në Has për regjistrimin e popullsisë dhe banesave do të jenë 10 persona në terren, ndërsa në Tropojë 31, të cilët për 6 javë do të dalin derë më derë për grumbulluar të dhënat e numrit të banorëve dhe banesave.

Për bashkinë Kukës ende nuk është përcaktuar data e fillimit të Censit, por mund të mbahet në fillim të muajit tetor. Censi në verilindje ka një rëndësi të veçantë për evidentimin e numrit të banorëve, pasi siç dihet viteve të fundit një numër i madh i tyre kanë emigruar në Angli e vende të tjera të BE-së.

Rëndësi tjetër është edhe deklarimi i minoritarëve që jetojnë në 9 fshatra të zonës së Gores në Bashkinë Kukës, shumica në fshatin Shishtavec një zonë e banuar nga minoritet që nga Bullgaria pretendohet të jenë minoritet Bullgar. Minoriteti bullgar nga Kuvendi i Shqipërisë u njoh në vitin 2017-të, ndërsa numri zyrtar i tyre do të përcaktohet nga Censi që në Kukës nis në tetor.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sllovaki/ Partia pro-ruse e ish-kryeministrit Fico fiton zgjedhjet

Sllovaki/ Partia pro-ruse e ish-kryeministrit Fico fiton zgjedhjet