Çfarë i ndodh organizmit tuaj kur anashkaloni drekën?

Çfarë i ndodh organizmit tuaj kur anashkaloni drekën?

Foto ilustruese

Shpesh mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, por sipas nutricionistes Jen Bruning, edhe dreka është po aq e rëndësishme.

Pavarësisht sa të ngarkuar jeni gjatë ditës, ngrënia e rregullt e drekës ju mban të ushqyer gjatë ditës

 Por si ndikon në trupin tuaj anashkalimi i drekës?

Të anashkalosh drekën ndonjëherë nuk është një problem i madh, Por nëse bëhet zakonisht, trupi juaj përshtatet me një marrje më të ulët të kalorive dhe kjo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj.

Shmangia e drekës mund t'ju bëjë gjithashtu më të prirur të konsumoni më shumë ushqim gjatë darkës dhe të merrni më shumë kalori.

“Me rritjen e kalorive, ngrënia e tepërt mund të shkaktojë gjithashtu rritje të sheqerit në gjak dhe insulinës”, tha Bruning.

Me kalimin e kohës, rritja e nivelit të sheqerit në gjak, mund të shkaktojë edhe diabet.

Sipas disa hulumtimeve kufizimi i të ngrënit mund të rrisë nervozizmin, luhatjet e humorit, ulë motivimin dhe potencialisht të çojë në ankth dhe depresion.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kriset raporti mes Fifit dhe Flori Mumajesit? Këngëtarja tregon se prej 1 viti kantautori nuk i ka kthyer mesazhet

Kriset raporti mes Fifit dhe Flori Mumajesit? Këngëtarja tregon se prej 1 viti kantautori nuk i ka kthyer mesazhet