Çfarë i ndodh trupit tuaj kur flini gjithmonë në orën 22:00?

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur flini gjithmonë në orën 22:00?

Foto ilustruese

Kim Karashian, Anna Wintour dhe Oprah Winfrey kanë një gjë të përbashkët, të gjitha shkojnë për të fjetur rreth orës 22:00.

Gjumi kaq herët mund të ketë shumë efekte pozitive në trupin dhe mendjen tonë. Ndoshta nuk është çudi atëherë që disa nga femrat më të suksesshme sot e përfundojnë ditën e tyre kaq herët, për t'u përgatitur për tjetrën.

Gjumi ynë ndahet në cikle 90-minutëshe të gjumit të rëndë dhe të lehtë, nga gjumi i thellë i lëvizjeve jo të shpejta të syve (jo-REM) deri te gjumi i lëvizjes së shpejtë të syve (REM). Pjesa më e thellë dhe më e qetë e gjumit tonë është nga ora 22:00 deri në orën 2 të mëngjesit. Kjo do të thotë se për të pushuar plotësisht duhet të filloni të flini herët.

Gjumi, i cili bëhet më herët dhe që është më i gjatë ndihmon në ndalimin e mendimeve negative dhe shqetësuese, të cilat dikë mund ta mbajnë të zgjuar natën, kjo është një arsye e mirë që duhet të flini në ora 22:00.

Nëse nuk flini mjaftueshëm do të jeni të stresuar, kjo bëhet për shkak të nivelit të lartë të hormonit “kortisol” që është i pranishëm në trupin tuaj.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Shqiponjat dhe Operacionalet aksion tek Skela në Vlorë! Ndalojnë makinën, shoferin e çojnë në polici

VIDEOLAJM/ Shqiponjat dhe Operacionalet aksion tek Skela në Vlorë! Ndalojnë makinën, shoferin e çojnë në polici