Kapet shkodrani i grupit 'Lici', e fundosi gjurma e gishtit, dyshohet vrasës (Momenti i arrestimit)

TIRANE-Arrestohet në Komunën e Parisit një anëtar i fisit Lici në Shkodër. Ai është Barush Bregu 33 vjeç, ndërsa Report Tv ka siguruar foton e të riut që është prangosur mesditën e sotme. Bregu është i dënuar me 4 vite burg për kultivim të bimëve narkotike, e kryer në bashkëpunim në vitin 2016, si dhe me masë sigurie "Arrest në burg", për armëmbajtje pa leje. Report Tv mëson se Bregu në vitin 2012 ka ndryshuar emrin nga Bajram në Barush.

Gjate aksionit në shtatorin e kaluar në banesën e vëllait të vrarë të Licëve, Fatbardh Lici, është gjetur një armë zjarri automatike e cila kishte gjurmët e gishtave të Bregut. Prej 8 vitesh ai është një nga njerëzit kryesorë të vrasjeve për llogarit të grupit Lici.

Dikur shok me Asmer Bilalin, tashmë i arrestuar si pjesë e grupit 'Bajri', policia thekson se Barush Bregu është i skeduar si pjesëtar i një grupi kriminal, pa specifikuar emrin, që Report Tv mësoi se bëhet fjalët për grupin e fisit Lici dhe se është  i dyshuar edhe si autor për ngjarje të tjera të rënda  kriminale të ndodhura në qarkun Shkodër më parë, si dhe autor i dyshuar për “trafikim të lëndëve narkotike".

Po gjatë operacionit  të ditës së sotme u arrestua në flagrancë dhe Bajram Çekorja 21-vjeç, banues në Shkodër për përkrahje të autorit, pasi e ndihmoi që të fshihej në Tiranë. Dy të rinjtë u arrestuan në një banesë të marrë me qira te Komuna e Parisit. Pas arrestimit mesditën e sotme në Tiranë të Bregut dhe shokut të tij, ata janë  transportuar në qytetin e Shkodrës dhe ditën e hënë do të dalin para gjykatës për t'u njohur me masën e sigurisë.

Burime pranë policisë pohojnë se operacioni 'Kompleksi' është në vijim. Ndërhyrja e RENEA-s sot zgjati një orë dhe erdhi pas 10 ditësh vëzhgim. Operacioni u ndoq nga afër nga gazetari i Report Tv, Arsen Rusta, ku u panë agjentë të RENEA-s me snajperë të vendosur në pika të larta të pallateve. Report Tv publikon pamjet e momentit të arrestimit të dy shkodranëve, të cilët ranë në pranga, pasi policia bllokoi zonën për dy orë. Sa i përket grupit 'Bajri', ai u godit në shtator të vitit të kaluar në Shkodër dhe në Tiranë duke sjellë shumë arrestime (lexo ketu). 

Në dy vitet e fundit si pasojë e përplasjes së dy fiseve në Shkodër janë shënuar disa viktima dhe të plagosur. Dy vëllezërit Astrit dhe Brahim Bilali janë dy viktimat e fundit nga seria e përplasjes. Ata u vranë në datë 30 mars, ndërsa në 26 prill u arrestuan dy persona të cilët akuzohen se kanë ndihmuar ekzekutori kryesor, Ibrahim Lici, i cili është shpallur në kërkim.

Ibrahim Lici 26 vjeç është djali i Mustafa Licit anëtar i Këshillit Bashkiak të Shkodrës dhe kryetar i një partie ne aleance me Partinë Demokratike. Ibrahimi ka qenë i arrestuar së bashku me vëllanë e tij, Muhamed Lici, në mars të 2017 pasi drejtonin një grup kriminal që u vendosnin gjoba tregtarëve të Zdrales në Shkodër.

Muhamet Lici i dënua me 13 vite burg, ndërsa  gjykata e la të lirë Ibrahim Licin, i cili ishte kthyer në një 'dhimbje koke' për policinë e Shkodrës. 4 të rinjtë kanë planifikuar dhe realizuar vrasjen e Ibrahim e Astrit Bilalit në derën e shtëpisë së tyre, teksa ky krim ndodhi në vijimësinë e hakmarrjes mes familjeve Lici dhe Bajri. Astrit Bilali  i cili mbetur i vdekur së bashku me të vëllanë e tij me 30 mars të këtij viti, është babai i Astmer Bilali, ish kampionit boksit  i arrestuar si pjesë e grupit "Bajri" në Shkodër.

I arrestuari Barush Bregu

Bajram Çekorja , i arrestuar për përkrahje të Barush Bregut

 

 

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shkoder: 19/08/2019 08:01

  Kto Jan djem trima sat tdush e Kush me to nuk kruhet te dy Bajramat e kan kryt njisoj e rrugen sja shlojn kujt per kollaj

  Përgjigju
 • Tamarrsha: 09/05/2019 00:18

  Kot ja futni se Nuk dini kurr gja vec flisni...

  Përgjigju
  • Naqja: 09/05/2019 08:40

   Na thuaj ti pra ca di

 • Naqjaaa: 06/05/2019 19:28

  Ketij i paska ngelur sahati ne 97 shiko ca modeli flokesh ka. Hahagah keto jan ordinera injorant

  Përgjigju
  • Per naqen: 07/05/2019 22:52

   Shokt e kujt?

  • O naqe: 07/05/2019 02:04

   Mos ja shaj shoket hahahha

 • Zani: 05/05/2019 20:07

  Qeka per tu knaq seksioni denimeve tperjetshme me ket brimen e njom bajram çekorja se qeka king cun.Buzqumesht fare se ka iden ky si po ferkojn durt ato qe e kan pre bileten per ket jet nburg lol.

  Përgjigju
  • Sait: 17/07/2019 15:56

   Poo ku ke tager ti me fol per keto djem o klysh i njef tan shkodra kush Jan kti nji te riut qe thu ti ska dal hala djal nanet me ja il hunen e ska lidhje me kto pun qe thoni ju hic

  • Lexoje: 05/05/2019 21:28

   Hahahahahahahahhahahahahahahahahahhaahahahhahahahaahaha

  • Per zanin: 05/05/2019 20:59

   Shihet se flet nga eksperienca pelqyeshme ne biruce,meqe te mungon kaq shume mjafton nje maskarallek i vogel,toç.

  • Aaaaaa: 05/05/2019 20:46

   O zani e ke nga pervoja mduket .. pse sthua o zani ta paskan ber sumen si kazan rakie.

 • Scutari: 05/05/2019 16:44

  Si I paskan kokat njesoj, Bajram per Bajram

  Përgjigju
 • Shiku: 05/05/2019 16:02

  Me ardhjen e Tepelenasit Niko Brahimaj shkodra po pastrohet nga parazitet e minjte, vetem shef Brahimaj e ben zap shkodren me metodat e tij shume eficente, i vetmi burre qe arrestoi Sali Berishen ne 2001 dhe i carmatosi rojet e tij si kalamaj per 5 min dhe i vuri ne rresht.

  Përgjigju
  • Per Kavajen: 06/05/2019 11:44

   Ik bjeri byths o byth**m se shkodranve ska mujt me jav mbledh enven hoxha e jo niko peleshi leshit, pse nuk arreston kryesoret ......

  • Rruga kavajes: 05/05/2019 20:54

   Ca pune beni vehbia. Mos ja fut kot. Gjithe vrasjet kur ishte ai Dhe skishte Bythe me i kap. Doni apo zdoni ju shkodrant ky Niko jua mbledh juve. Plasni Po te doni .

  • Shikariksi: 05/05/2019 20:04

   Ne tepelene ska burra o minak se asnje prej tyre si kalon 1.60cm bile kjo me durt nelt.

  • Per shikun: 05/05/2019 19:11

   punen e madhe e bani Vehbia, ky shapalli 2 vet ne kerkim

  • Eri: 05/05/2019 18:39

   Bravo Niko Po ata kryesort nuk Po ke Beth mi Kap , pemen duhet me e zhgul me rrenje e Jo me ja krasit gjethet

  • bosi: 05/05/2019 17:40

   niko brahimaj e ka te lehte shoku,te gjith i ka ne burg,ka ra shkodra ne qetsi,po te ishin jashte kriminelat ateher shihe ate niko brahimaj kush esht,as gbs mos ta kap

 • Agim: 05/05/2019 10:52

  po lesht e kokes si i ka si ata gangserat shqiptar vitet 90 sa filloi demokracia hahha.Keta jane ordiner injorant te pa shkoll dhe te prapambetur nje shekull.

  Përgjigju
 • Bobi: 05/05/2019 00:07

  Per komentusat mos u jepni fort gojes po shini punt tuja ,..

  Përgjigju
  • Per Bobin: 05/05/2019 09:19

   Pse ça k ke ti Po e njef tan Kirasi kyt kegen

  • turi: 05/05/2019 09:07

   po Eri!

 • aman: 04/05/2019 23:47

  Po ky ca lidhje ka?

  Përgjigju
 • bosi: 04/05/2019 22:53

  un i njoh mir mor njish se kush jan, ky deri dje ska pas asgje ,mos me trego mu kush asht bajram bregu

  Përgjigju
 • Fahrri Bajg Spiuni: 04/05/2019 22:44

  Te pastrohet Shqiperia njeher e pergjithmonë qe të shpëtojmë ! Bravo dhe suksese policise!

  Përgjigju
 • diti: 04/05/2019 21:20

  shtet kurv,ai u arrestua tani per fajdet ne shkoder dhe e paska leshu shteti,ai ka ken tesh sa vite ushtar i grupeve ne shkoder

  Përgjigju
 • turi: 04/05/2019 21:18

  ai e ka emrin bajram bregu jo barush bregu,ai ishte ushtar i grupeve ne shkoder,qe mblidhte fajdet e tyre,por ja merrte personave dhe nuk ja jepte grupeve,pastaj e morren vesht,e bene vrases per to,publikojeni mos i fshini

  Përgjigju
 • bosi: 04/05/2019 20:36

  ky njeri kot qa thojn lajmet i rrezikshem ky te ha m...

  Përgjigju
  • O daja: 05/05/2019 20:18

   Xhuxhi si puna e te jatit ka me perfunu ,mduket se edhe ty dot vij dita shpejt atje ku je

  • Daja: 05/05/2019 10:57

   Tan ju si jeni tu sha jua paska shtemperu surratin naj her xhuxhi

  • Kiras Dudas: 05/05/2019 09:00

   Fiks ke fol ky asht nji kokerr ordinerit qe ska shok

  • Per bosin: 04/05/2019 21:15

   O bosi nuk ta dhan rasti me njoft mire mos fol mbas adr fallco . Ky asht shok I ngusht me Ibrahim licin edhe asht djal trim sa te dush

  • Yyyy: 04/05/2019 21:02

   Edhe boooolet

 • Mos e leshoni ma: 04/05/2019 19:45

  Ky ka merr pjes ne shum krime ne shum vrasje ka bashkpunu e ne shum gjobvenie. Nuk ke djal ma te keq se ky , familje e mir asht i jati I shkret e motrat axhat tan te but e zotni e ku don me u ba trim I vogel . Kalbeni ne burg

  Përgjigju
 • Shk locja: 04/05/2019 19:44

  Qa tu desht mor bir se sjeni njoft naj her per tfort shpija juj.

  Përgjigju
 • Konviktorja: 04/05/2019 19:42

  E le dashnoren me ta rrit djalin vetem tesh se mir grun ate super kurven e Ke lan vetem kaher

  Përgjigju
  • Kiras Dudas: 05/05/2019 09:01

   O ty ta lumsha

  • Naqja: 04/05/2019 21:06

   Po e njifke mir kyt ku*v mashkull

 • dulja: 04/05/2019 19:38

  kjo eshte merita e qeverise dhe e ministrit te brendshem nje Bravo e madhe

  Përgjigju
 • Y.x: 04/05/2019 19:13

  Ky sasht i grupit bajri po i licve

  Përgjigju
 • LIKJA: 04/05/2019 17:55

  Naten e mire Barush.Paç kamen e mbare.

  Përgjigju
  • Kiras Dudas: 05/05/2019 09:01

   E ke myt hahahahahahah

  • O Like: 04/05/2019 18:41

   Hahahahahahahahahahahahhaa

 • shkodra: 04/05/2019 15:17

  aty i keni vrasesit e shkodres qe kerkoni,ne ate zone..Ibrahim Lici bashke me Endri Mustafen

  Përgjigju
  • Pop: 04/05/2019 20:13

   Bravo, tani si minj te kalben ne burg, qelbesirat injorante. Kush eshte ky Endri Mustafa?

  • O bledi: 04/05/2019 19:11

   Po nuk e din ti qe tash po bahen spiuna dhe ato qe e mbajn vedin per koka bandash hahahaha spiunojn njeri tjetrin jo me kto ne komente spiunlliku eshte ne gjak o "trima" o je ose sje po e bane spiunin spiun quhesh mor ta marsha jo

  • Tirons: 04/05/2019 19:03

   O bled pse spiundhiqe Po te kete drejtsi te kalben kta ne burg bie qetsi shqiperia vijne investitoret e vegjel e hapin vende pune. Pse 50 mij lek ne muj gjobe pak eshte per nje familje shkodrane? Kshu rritet ekonomia pak ktu pak atje, dhe pak rama mos vjedhi taksat e tju ngelen pak me shume shqiptareve

  • Brryl: 04/05/2019 16:39

   Bravo shkodra informacion i sakt

  • Bledi: 04/05/2019 16:34

   Qenke spiun vullnetar ti..shko rregjistro emrin se ndoshta te japin naj rrog...hik mor pabuks ba naj pun mos u merr me spiunlliqe..

 • Sondazhi i ditës:

  Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Papa Françesku paralajmëron mbi rrezikun e ‘infodemisë’