Dy në pranga për vrasjen e vëllezërve Bilali, në kërkim ekzekutori Ibrahim Lici /EMRAT - FOTOT

Një muaj pas ekzekutimit mafioz të dy vëllezërve  Astrit dhe Brahim  Bilali në qytetin e Shkodrës,kanë rënë në prangat e policisë 2 prej autorëve, teksa është shpallur në kërkim ekzekutori kryesor, Ibrahim Lici, i cili mendohet se ka dalë jashtë vendit.

Mëngjesin e kësaj të premteje në kuadër të operacionit të koduar "Livadhe", Policia e Shkodrës arrestoi  në banesat e tyre, Arsen Stojkun, 29 vjeç dhe Mylslim Rama 23 vjeç, të dy banues në fshatin Mjedë të Vaut të Dejës, teksa urdhër-arresti për ta është lëshuar nga prokuroria me 25 prill.

Ibrahim Lici në kërkim dhe dy të arrestuarit Arsen Stojku dhe Mislim Rama

Në kërkim është shpallur dhe një 29 vjecar me inicialet D,B që mendohet se ka ndihmuar autorët e krimit gjatë arratisë.

Policinë tek autorët e krimit mund ta kenë çuar gjurmët e zbuluara në makinën e ekzekutorëve që u gjet duke u djegur pak metra larg shtëpisë ku u vranë 2 vëllezërit Astrit dhe Ibrahim Bilali, mëngjesin e 30 marsit 2019. Automjetit tw përdorur për vrasjen, autorët i kishin vënë flakën por mbërritja e zjarrfikëseve në kohë bëri që mjeti të shpëtohej nga flakët dhe hetuesit të gjenin prova.

Ibrahim Lici 26 vjeç, ekzekutori kryesor u 2 vëllezërve Astrit dhe Ibrahim Bilali  është djali i Mustafa Licit anëtar i Këshillit Bashkiak të Shkodrës dhe kryetar i një partie ne aleance me Partinë Demokratike.

Ibrahimi ka qenë i arrestuar së bashku me vëllanë e tij, Muhamed Lici, në mars të 2017 pasi drejtonin një grup kriminal që u vendosnin gjoba tregtarëve të Zdrales në Shkodër.

Muhamet Lici i dënua me 13 vite burg, ndërsa  gjykata e la të lirë Ibrahim Licin, i cili ishte kthyer në një 'dhimbje koke' për policinë e Shkodrës.

4 të rinjtë kanë planifikuar dhe realizuar vrasjen e Ibrahim e Astrit Bilalit në derën e shtëpisë së tyre, teksa ky krim ndodhi në vijimësinë e hakmarrjes mes familjeve Lici dhe Bajri.

Astrit Bilali  i cili mbetur i vdekur së bashku me të vëllanë e tij me 30 mars të këtij viti, është babai i Astmer Bilali, ish kampionit boksit  i arrestuar si pjesë e grupit "Bajri" në Shkodër

Astrit Bilali, Astmer Bilali dhe Brahim Bilali

Astriti ishte biznesmen i njohur në Shkodër dhe në qytet ai identifikohej për pasionin e tij për kuajt së bashku me vëllain Brahimin, i cili ishte kryetar I shoqatës “2 prilli”.

Vellezerit Astrit dhe Brahim Bilali

Gazetari Artan Hoxha më herët ka publikuar foto në Report tv ku mendohet se është pikërisht Ibrahim Lici me anëtarët e tjerë të bandës, teksa ata janë të maskuar dhe të armatosur me armë të ndryshme

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:53
Foto ekskluzive e Ibrahim Licit, djalit të zyrtarit Shkodrës të akuzuar për atentatin e dyfishtë

1556268958_ibrahimlici.jpg

Ibrahim Lici 26 vjeç i dyshuar si personi që më 30 mars 209 vrau në një atentat vëllezërit Astrit dhe Brahim Bilali, është djali i Mustafa Licit. Ky i fundit është anëtar i Këshillit Bashkiak të Shkodrës. Ndërkohë djali tjetër i tij ka qenë i arrestuar më herët për gjobëvënie ndaj tregtarëve në qytetin e Shkodrës. 

Report TV siguron ekskluzivisht foton e Ibrahim Licit, i cili është në kërkim policor për atentatin e dyfishtë. 

Ndërkohë, në foto të tjera të publikuara nga gazetari investigativ i Report Tv, Artan Hoxha, Ibrahim Lici shfaqet me anëtarë të tjerë të bandës, i maskuar dhe me armë në duar. 

 

Ora 10:01
Dy autorët e vrasjes së vëllezërve Bilali 'friend' në Facebook (FOTOT)
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

Arsen Stojku 29 vjeç dhe Mislim Rama 23 vjeç, të dy banues në fshatin Mjedë të Vaut të Dejës, dyshohet të jenë autorë të vrasjes me paramendim kryer në bashkëpunim të vëllezërve Bilali. Ata janë nën akuzë edhe për prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve luftarake dhe municioneve. Nga një vëzhgim në rrjetet sociale, shihet se dy të rinjtë janë miq me njëri-tjetrin. 

 

Ora 09:49
Njoftimi i Policisë për arrestimin dhe identifikimin e autorëve të vrasjes së vëllezërve Bilali

1556262888_viktimatshkoder.jpg

Zbardhet vrasja e dyfishtë, e ndodhur më 30 mars 2019, ku mbetën të vrarë dy vëllezër. Finalizohet operacioni policor i koduar "Livadhe"

Operacioni me metoda speciale të hetimit nga DVP Shkodër, Drejtoria për Krimet e Rënda në Departamentin e Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër. Në pranga dy persona si autorë të dyshuar të vrasjes. Shpallen në kërkim dhe dy persona të tjerë.

Në lidhje me zbardhjen e ngjarjes së ndodhur në 30 mars 2019 ku mbetën të vrarë dy vëllezër, nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit u ngrit një grup i posaçëm hetimor në bashkëpunim me DVP Shkodër dhe nën drejtimin e Prokurorisë Shkodër.

Si rezultat i një pune të mirëorganizuar nga ana e DVP Shkodër, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës Së Shkallës së Parë Shkodër, me mbështetjen e Drejtorisë  së Forcës së Posaçme  Operacionale në Policinë e Shtetit, u zhvillua operacioni policor i koduar “Livadhe” duke u finalizuar me  ekzekutimi i urdhrave të  ndalimit, datë 25.04.2019, të lëshuara nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për ndalimin e shtetasve:
 
- A. S., 29 vjeç, lindur dhe banues në fshatin Mjedë, bashkia Vau i Dejës, i dyshuar për veprën penale “Vrasja me paramendim kryer në bashkëpunim" dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.
 
- M. R., 23 vjeç, lindur dhe banues në fshatin Mjedë, bashkia Vau i Dejës, i dyshuar për veprën penale “Vrasja me paramendim kryer në bashkëpunim" dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.
 
U bë shpallja në kërkim e shtetasit I. L., 26 vjeç, si i dyshuari kryesor për veprën penale të vrasjes, si dhe  e shtetasit D. B.,  29 vjeç, për veprën penale të “Përkrahja të autorit të krimit". Vijon operacioni për gjetjen dhe kapjen e tyre.
 
Pas hetimeve intensive të kryera në drejtimin e Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, rezulton se shtetasit e lartpërmendur kanë planifikuar, organizuar dhe kryer në bashkëpunim këtë vrasje. Si rezultat  i punës së vazhdueshme intensive me metodat speciale të hetimit, nga grupi i posaçëm hetimor, u bë sigurimi i provave materiale dhe shkencore, të cilat çuan në dokumentimin ligjor të kësaj ngjarjeje.
 
Gjatë veprimeve hetimore u bë sekuestrimi i një automjeti, tre aparateve telefonike celulare, të cilët janë përdorur nga autorët gjatë kryerjes së veprimeve të tyre. Vazhdon puna për hedhjen dritë mbi motivin e kësaj ngjarjeje dhe identifikimin e personave të tjerë të përfshirë.
 
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprën penale “Vrasja me paramendim kryer në bashkëpunim" dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento

Komente

 • Panuka: 02/05/2019 22:19

  Jena musliman allahu i fut ne rrugen e drejt shpresojm

  Përgjigju
 • Xxxx: 27/04/2019 15:28

  A dalin ma prej burgu Bajret?

  Përgjigju
 • Salih Sheqerja: 26/04/2019 22:43

  Malesor jane gjithe keto kafshe?

  Përgjigju
  • L.l: 27/04/2019 12:00

   Me origjin jan ga Domen i Postribes

  • Rozafa: 27/04/2019 10:08

   Asnjeri prej tyre nuk eshte malsore...licet jane Shkodran dhe keta ndihmesit katinare nenshkpdre

 • Avokati: 26/04/2019 21:04

  Sa gjynah qe nuk po i pin ma leku uje sokolit edhe tates spo i ecin ma spijunimet ne kembim te vrasjeve qe kan ba deri sot . I shkreti sokol qe mbeti vetem ne shpi tash , tash e kapin paranojat se ska kush e mbron ma nipi i iku i doli ne kerkim !!!! Tash vec rrin e lutet ishalla rrin shume gjate bajrat mrena ... behari i del pernat ne anderr hahahahahahaha

  Përgjigju
  • genti: 27/04/2019 11:28

   kush mund te tregoj dicka me shume per historine ne shkoder raportet e cafeve mir kocise astrit kurmemajt dhe te tjerve me emer ne shkoder me licet dhe bajrajt. kush ka qene me superior

  • Avokati avokatit: 26/04/2019 22:53

   A thu dalin prej burgu Bajret?

  • Xuxuxuuxu: 26/04/2019 22:42

   Nuk i del ne ender njeri sokolit vec bardhit qe e falenderon qe ca vllezerish ka dhe nipce se shyqyr zoti jan shum sa nuk numeroehn dhe kushurinjt te par plus dhe miqt qe kan behari ka merak per nai tjetr so dihet

 • shkodrani shkodres: 26/04/2019 16:09

  O behar po pse vajti kshu kjo pun ??? Mos asmeri i vrau xhaxhan brahimit se kush e detyroi??? Po lul kulla pasi shpetoi ca mori vesh ???

  Përgjigju
  • shkodrani: 27/04/2019 17:37

   Kiras dudas po he na thoj ti kush ja vrau un me te degjuar e kam po qenkan vertet trima Lict dhe per vllan e par dhe per bardhin kan vrar e ju lumt se jan tamam familje me taban e kan treguar jo si ata arixhit e dobracit

  • Kiras Dudas: 27/04/2019 13:10

   E din mir Lict kush ju a ka vra vllan ska lidhje hic boksieri

 • po pra...: 26/04/2019 15:39

  Me sa lexoj policia vec e paska konstatuar,, apo edhe mbase provuar, por kapur nuk e paska kapur kete Ibrahimin dhe sbesoj se do ta kapi me ashtu sikurse qendroi per vite me rradhe pa u kapur admir murataj. Edhe vrasesi i Nard Polise u konstatua por nje te ikur jasht kufinjve e hajde kape ma!... P.S gazetaret investigativ than nje nate qe keta tipa bash brenda shpive te tyre qendrojne,, gjoja jane jashte shtetit,, dhe shteti nuk i kap!.. Cudira shqiptare!

  Përgjigju
 • Alo??! Behari jam!: 26/04/2019 14:49

  Brahim Lici kur ka qene ne kerkim eshte strehuar tek Astrit Bilali dhe nena e ndjere e Astmerit i ka dhane me hanger buke!! Brahimi i vret baben Astmerit dhe axhen!! Dhe thone pastaj jo besa dhe terci e verci./.

  Përgjigju
  • Kiras Dudas: 27/04/2019 09:19

   E vertet asht se para se me strehu Ibrahimin e Muhametin kane strehu Sokol kurven Po kta lict kekan bukshkelun

 • Fredi: 26/04/2019 14:30

  Super polici, bravo!

  Përgjigju
 • shkodrani: 26/04/2019 14:15

  Ju qe komentoni kot sdini asgje po te ken prova i gjejn tamam po lict jan besimtar dhe nuk vrasin kot

  Përgjigju
  • Gjitoni: 26/04/2019 22:43

   Pse kojshie te kan hyr ndonjer ne shpi ty ke gjet gje ndonj Lic ne shpi apo Lict jan ata qe fliten dhe nga grat e mbesat tuaj o kojshie

  • Kojshija: 26/04/2019 20:59

   vrasin viktima njerz te paafte , jan njerez te pabese qe do ju q***n edhe grate

 • CaBone: 26/04/2019 12:49

  Je shtet, krisem. Trrgoje qe ka dhe Shqipria shtet. Super Reapekt Policia.

  Përgjigju
 • Hahahahahahahahah: 26/04/2019 11:30

  Luli me Petrit Vasilin po ju premtojnë Budallenjève PAGA AMERIKANE !!!!??? Doktorët thotè LULI do marrin 1.200 €URO , infermierët 700 €URO , PENSIONI Minimal 400 €URO dhe PENSIONISTËT LULI do tju japi edhe 2 Paketa TURISTIKE 2 Javore Vit pèr Vit dhe Pensionistat do ta Zgjedhin vet Destinacionin ku duan të Shkojnë???!!!! Si psh USA , KANADA , AUSTRALI , ZELANDË e RE , SINGAPOR , HONG KONG , , BAHAMAS , BERMUDA , BARBADOS , ISHUJT e VITGJËR BRITANIK , TAHITI !?!?!!!! Hahahahahahahah!! Çfarë GËNJESHTRASH Hipokritike që NUK mund të Realizohen KURRË ju PREMTON LULI BUDALLENJËVE dhe QORRAVE që e BESOJNÈ !!!!!!

  Përgjigju
 • e verteta: 26/04/2019 10:36

  Ibrahim krimieli qe vret njerez te pafajshem, ehh cfare trimi

  Përgjigju
  • Shkodr honda: 26/04/2019 19:13

   O miush telefoni leje gjakun se tqi minjt e meshkujt jo me cupat se te gjej me adres

  • Honda jam: 26/04/2019 17:07

   Un trim sjam por as leper sjam as i pabes, pse te djegu ty mor te q**** gjakun.

  • Tani: 26/04/2019 16:12

   Mvjen keq qe fut Mir Kocine ne nje liste me kta,si ai s'ban nana ma.Qofte i xhennetit

  • genti: 26/04/2019 15:00

   per te gjithe shkodranet doja nje info, kush jan mbajt ne shkoder me shume caft lict mucajt apo mir kocia bajret dhe tom doshi?!

  • Shkodr: 26/04/2019 14:15

   Pse je trim ti o honda mir ata nuk jan po ti je??

  • Honda: 26/04/2019 13:00

   Shif ke ka per bab e per axh ather e din qfar mut trimit asht.

 • Kafsha: 26/04/2019 09:57

  Tani do e gëzojnë rininë e pleqërinë të dyja bashkë , pas hekurave. Bravo Policia!

  Përgjigju
 • Dobraci: 26/04/2019 09:41

  Asmer bilali hala man foton ne fb me Ibrahim licin qe i vrau baben! A te lumt mor asmer njaty maji ne fb . Ibrahim lici killeri shkodres tana vrasjet I ka ba . Plasi artan hoxha tu than po sja veni veshin

  Përgjigju
  • Erik: 26/04/2019 10:57

   O mik po nuk e mbertheve me prova nuk e burgos dot tjetrin. E di gjithe Shkodra e di dhe policia, por nese nuk i gjen provat shkencore e vetmja gje qe mund te besh eshte ta shoqerosh ne polici, t'i marresh nje deklarate se ku ka qene kur ka ndodhur ngjarja dhe ta lirosh. Bravo Policise se Shtetit, shpresoj te zbertheje ndonje nga keta zarat e vegjel per te zbardhur edhe ngjarje te tjera.

 • Adri: 26/04/2019 09:36

  Respekte për Policinë e Shtetit.

  Përgjigju
 • Edi: 26/04/2019 09:36

  I ka ba 12-13 vrasje Ibrahim lici e din tan shkodra e tesh u kujtut me e kap ! Edhe vrasjen e kusherinit te Arjanit ne rus e ka pa tan shkodra qe ishte ibrahimi e nuk e kapet

  Përgjigju
 • Kirasi: 26/04/2019 09:30

  Ma ne fund e paskeni nda mendjen me e kap Ibrahim licin autorin e disa vrasjeve ne shkoder ! I din gjith shkodra vrasjet e tij e u desht me ba edhe keto dy vrasjet me e kap . Ai ka vra Mir alin me mond batrrin , ka vra besen ndertusin qe I bani pallatin sokolit , ka vra ciftin brecana , vravi arjan ferracakun edhe kusherinin e tij me rus ku e kan pa gjith , tesh vrau edhe keto dy te shkretet . E sa e sa vrasje e grabitje ka ba ! Po shyqyr qe e paskeni nda mendjen me e kap

  Përgjigju
 • Toni: 26/04/2019 09:20

  Shteti po te doje....

  Përgjigju
  • Vicidoli: 26/04/2019 21:04

   Hej ja u lumsha trimat e baces pushka top×

Lajmi i fundit

John

Flakët rrezikuan manastirin e Shën Pjetrit, izolohet zjarri në Vithkuq të Korçës! Digjen 4 hektarë me pisha e shkurre