Pronari në burg/ Mbyllet restoranti në Porto Palermo! Kokëdhima: Turistët më morën zvarrë me makinë (VIDEO)

HIMARE - Restorant "Panorma" në pronësi të Mihal Kokëdhimës që sulmoi një grup turistësh spanjollë, tashmë është mbyllur. I ndërtuar pa leje në një nga zonat më të bukura bregdetare në Shqipëri, në Porto Palermo të Himarës, restoranti tashmë është vizituar jo nga turistët, por nga policia!

Korrespondenti i Report Tv, Limos Didani, ka qenë sot pranë restorantit i cili shërben edhe si hotel, ku thotë se biznesit i është vënë një karton me shkrim dore me shënimin: MBYLLUR, ndërkohë që i pranishëm atje është vetëm një efektiv i forcave të rendit.

Gazetari sqaron se kanë qenë vetë të afërm të Kokëdhimës që kanë mbyllur biznesin si dhe kanë hequr shezlonet për pushuesit, ndërsa efektivi i policisë qëndron në distancë, jashtë biznesit.

Zona që Mihal Kokëdhima kishte zaptuar pa leje me shezlone private tashmë është shfrytëzuar nga turistët të cilët kanë shkuar të bëjnë plazh me çadrat e tyre.

Turistet sot ne plazhin qe Mihal Kokedhima kishte zaptuar me shezlone 

Po ashtu, kamerierët kanë braktisur punën duke u larguar nga zona e Porto Palermos. Me plasjen e skandalit, kamerierët të cilët jetonin vetëm gjatë sezonit të punës në disa banesa të Porto Palermos janë larguar për në qytetet e tyre. Mësohet se familjarë të Mihal Kokëdhimës i kanë  paguar kamerierët për ditët e punës.

Mihal Kokëdhima, pronari i restorantit "Panorma" është në burg, ku sot gjykata e Vlorës i dha masën e sigurimit perosonal "arrest me burg" për kanosjen që i bëri turistëve spanjollë. Këta të fundit disa ditë më parë kishin shkuar në restorantin e Kokëdhimës por pas përplasjeve për porosinë ata u larguan nga restoranti. Mihal Kokëdhima i ka ndjekur pas dhe i është hedhur mbi kofanon e makinës duke i thyer xhamin e përparmë me grushte. Ka qëndruar mbi kofano përreth 3 kilometra rrugë me automjetin në ecje dhe ka zbritur pas thirrjes së tretë që i bëri shoferi dhe pasagjeri shqiptar në makinën e turistëve.

Vetë Mihal Kokëdhima, ndryshe nga ajo çfarë u pa qartë në një video ekskluzive të Repor Tv, ku shfaqej me sjellje në kufijtë e çmendurisë ndaj turistëve, ka pretenduar se ishin turistët që tentuan ta shtypnin me furgon dhe se ai ju hodh automjetit për të shpëtuar.

Restoranti Panorma nuk është me leje. Shqiptarja.com zbuloi dje në një bisedë me kryetarin e Bashkisë së Himarës Jorgo Goro, se në vitin 2012 bashkia e ka shembur si objekt pa leje. Por Mihal Kokëdhima, kushëri i Koço Kokëdhimës, i bërë deputet në vitin 2013, tashmë kryetar i partisë Zgjidhja, e ka futur objektin në proces legalizimi, "Panorma" është restorant, hotel, ndërkohë që ka edhe territor me shezlone. Është ndërtuar mbi plazh në një nga zonat bregdetare më të mrekullueshme në jug, Porto Palermo. Prej vitesh, ky biznes vijonte aktivitetin e tij pa leje.

Pyetja që ngrihet është se si është ndërtuar në shkëmb në një zonë të mrekullueshme siç është Kështjella e Porto Palermos, kur në fakt ndërtimet buzë detit nuk lejohen.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Koronavirusi prek Italinë/ A ndiheni të rrezikuar dhe besoni se Shqipëria ka marrë masat parandaluese?

Komento

Komente

 • Bxl: 19/08/2019 07:59

  Obobo veq per kete komentohet ,, ja paskan ba me dashje ati rrezikut me i mbyll lokalin, nuk flasin me per ate qe ndodhi por tani per ndertim pa leje. A shqiptare shqiptar ; mire ka thenë Gjermani qe ne shqiperi i kisha spiunet pa pages, por pastaj xhaxhi E i beri me rrog e tashme e kan ne gjak : 3 miljon jemi e ne te gjith boten flasin keq per ne e s’na duan,, normal ne sduam njeri tjetrin. Gezoni e festoni qe ju a futi Spanjolli

  Përgjigju
 • AltinTop: 18/08/2019 19:20

  Po te mos ishte rasti i Spanjolleve ky Kokdhimja do vazhdonte punen i qete me kercenimet e tija cdo dite... pa çka se Kryeministri u beri apel te forteve qe sdo gjeni vrime per tu futur...Ja pra qe vrima e te forteve na qenka vija bregdetare bashke me bizneset e tyre...

  Përgjigju
  • Lagja Çole: 20/08/2019 13:17

   Selenica menjefjale po me kercenon, ok tak ne gjykat,,, ne kete rast je ti i pa dituri dhe i prapambeturi nehandertal. Je shume larg nga shoqeria qytetare vlonjate, Dhe eshte turp per mua qe i dhash rendesi nje njeriu te ulet si ty. FSHATAR..

  • Selsenice: 20/08/2019 10:44

   Ore Lagja e Mu tave të rrjep si pule të thashe, mos ki merak se të gjej

  • Lagja Çole: 19/08/2019 20:45

   O Selenica ik lahu se vine era bajg, fshatari mutit.

  • Selenice: 19/08/2019 17:49

   Vlora kur pi raki mos mer ilace se meroesh. O njeren o tjetren jo të dyja bashkë . A po harrova dhe hashon.

  • Vlora: 19/08/2019 08:25

   O altin mos thuj se do punonte i qet ky mihali se une po ta kapja ne vlore isha betuar qe do ti thyeja brinjt dhe degjo pak altin i lutem zotit ta nxierin nga burgu se po e kapa vetem zoti e di..do ta degjosh mos ki merak dhe do me kujtosh .

 • Harrallbi: 18/08/2019 19:03

  HORR I DEGJENERUAR,,, TI PRISHET LOKALI NUE ORE E ME PARE,,,QEN I POSHTER......

  Përgjigju
 • Shaban: 18/08/2019 18:05

  Me cfare license punonte restoranti, po mihali a paguan siguracione, po fature a i ka prere spanjolleve, po liste cmimesh a ka te disponueshme lehtesisht per cdo klient? Keto jane ca gjera te vogla qe i kerkon ligji para se gjikata te shohe a e shtypen apo i shtypi.

  Përgjigju
 • dhimus: 18/08/2019 17:59

  ore po ky Kokmadhija cu bo , duet te interesoet per kushon ta nxjerr nga burgu

  Përgjigju
 • Bestrove: 18/08/2019 17:40

  Sigurisht qe Vlora ka kriminalitet të papare, ka det dhe port dmth ka pará. Ku ka para ka muteri. Skemi ç bejme I kemi peshqesh.

  Përgjigju
 • Nushi: 18/08/2019 17:29

  Isha vjet ne Vlor dhe me vodhen celularin, duan dhe turizem bajgat

  Përgjigju
  • Lagja Çole: 20/08/2019 13:42

   Me duket se dhjeu ne brek Nushi dudushi qe i vodhen celularin hahahaha

  • Mili: 19/08/2019 17:51

   Nushi edhe mua me kane vjedhur në Vlorë. Hajduta te tmerrsheme.

  • Vlora: 19/08/2019 16:18

   Nushi po te kapa te rrjep ... po ke gje tek monceria me gjen tek sheshi willson pyet per vlonjatin se te thon ata tek kush karrige jam po je burr hajde.. ore do te ther fare .

  • Nushi: 19/08/2019 14:47

   Ik ore fshatar funderrine

  • Vlora: 19/08/2019 08:41

   E shite cel per 500 lek ti nushi se doje te veje ne disko dhe po thua qe ma vodhen ..maskara hajde shporru andej se vlora do pare nuk do 500 lekshin tend.. morracak

 • Selenice: 18/08/2019 17:24

  Sa here eshte permendir emri Vlore keto tre dite? Na felliqen!

  Përgjigju
 • tosi: 18/08/2019 17:18

  Ty or Mihal cakalli Kokemuti i Himares vetem koka tek zinxhiri i tankut te ben derman ose koka ne gijotine ose ti te futesh ne nje kopesht zoologjik me luane ose te te hedhin ne nje lume me krokodile.Mallkuar qofte nena qe te ka lindur ty o monster qe perdhose turizmin shqiptar dhe krenarine tone kombetare, mikpritjen qe se ka asnje vend ne bote,,,,

  Përgjigju
 • Fitimi Celos: 18/08/2019 17:02

  O Vlora ik futja nje te dhjere atje dhe kuponin tatimor coja ne biruc ati pragdhjerit

  Përgjigju
 • Vicidoli: 18/08/2019 16:30

  Rrnoftw Birisha qe bani me prona koqedhimat

  Përgjigju
 • Vlora: 18/08/2019 16:18

  Dua ti fus nje te dhjer ne mes te lokalit panorames po nuk e di me pengon njeri .. mund te me japi ndonjeri informacion ???

  Përgjigju
  • Çolet: 19/08/2019 21:54

   Mos ki merake se te gjejme..

  • Vlora: 19/08/2019 11:08

   Te shkul lesht e kokes colet ore te rrjep fare ...

  • Çolet: 18/08/2019 21:43

   Ta tregojmë ne matravellon ty..

  • Vlora: 18/08/2019 20:35

   Po hajde o colak se ke bezdi hajde .. mqs nuk trembesh nga matravellua ..

  • Çolet: 18/08/2019 17:35

   Jo nuk të pengon njeri lajmerona ne te vime te të heqim bre ket.

 • Elton: 18/08/2019 16:17

  AH,,,KOKEDHIMA -KOKEDHJERI PALACO BURRE,,,EDI RAMA DUHET TE REAGOSH,,,KETYRE PLEHRAVE TE JUGUT DUHET TU TREGOSH VENDIN,,,QENKAN NDYRESIRA KETA KOKEDHIMAT,,,PASKE BERE MIRE QE E LARGOVE ATE KOCON,,,KETIJ HALES DUHET TJA SHEMBESH LOKALIN SE E KA PA LEJE DHE PA LEJE KISHTE ZENE REREN,,,,, DHE MOS I JEP ME KURRE LICENSE....

  Përgjigju
 • Qytetari: 18/08/2019 14:38

  Po shteti ku ishte deri tani?

  Përgjigju
 • Eri: 18/08/2019 14:03

  Eh ku ka me bukur te shikosh njerezit e thjeshte Shqiptar apo Te Huaj,tek ngulin cadrat e tyre pa pagese ne plazhin i cili eshte prone e natyres tone Shqiptare. A do te zgjase kjo mrekulli? Apo shum shpejt do kthehet ne realitetin e hidhur?! Shpresojm qe cdo meter katror toke e zaptuar nga shushunjat ti kthehet pushuesit dhe Shqiperise.

  Përgjigju
 • [email protected] shpella: 18/08/2019 14:03

  Cojini INUK tani qenit

  Përgjigju
 • Loran shehu: 18/08/2019 14:01

  Tamam si ne kohen e Enverit

  Përgjigju
 • Vlora2: 18/08/2019 13:54

  Tani me kete sebep të dali ushtria të pastrojë gjith vijen bregdetare nga zaptimet 30 vjecare te fshatareve. U meruam ne vlonjatet qytetare nga fshataret vlonjate. Na mbyten!

  Përgjigju
  • Skraparlli rakija: 18/08/2019 19:53

   Po pse car ndryshimi kane fshataret vlonjate nga qytetaret vlonjate? Thjesht ata qe e mbajnë veten qytetare janë fshatare qe jetojne ne qytetë. Nje surrat kane

  • Sheshi Kateqit: 18/08/2019 14:55

   A te lumte goja

 • Xxx: 18/08/2019 13:47

  Plazhi eshte publik zaptusi duhet te denohet sipas ligjit

  Përgjigju
  • Hajdar: 18/08/2019 14:47

   Jam ka shkoj edhe un nga Kosova me zaptu nje plazh edhe mi ja fillu biznesit tamam me ligj Shqipris

 • Saranda: 18/08/2019 13:22

  Duhet INUK tja bej 1 vizit speciale

  Përgjigju
  • Demo: 18/08/2019 13:39

   Dhe vjen nje dite qe dhe zagaret marrin ate qe meritojne Mos harroni o njerez qe çdi poshtersi lahet ketu dhe atje