City përmbys Arsenalin dhe arratiset në krye pas 11fitoreve radhazi! Arbitri 'tërbon' topçinjtë'

Manchester City e nis vitin e ri me fitore duke siguruar të njëmbëdhjetën radhazi në Premier League. City fitoi me përmbysje 2-1 ndaj Arsenalit  dhe shkëputet 11 pikë në krye. Të dielën luhet Chelsea-Liverpool.

Njëmbëdhjetë fitore radhazi për njëmbëdhjetë pikë avantazh në krye të klasifikimit. Manchester City e nis vitin e ri ashtu si mbylli 2021-shin duke fituar. Djemtë e Guardiolës triumfuan në Londër 2-1 ndaj Arsenalit dhe “arratisen” në kryesimin e Premier League. Vendasit shënuan të parët me Saka por miqtë nga Manchesteri përmbysën gjithçka në pjesën e dytë.

Fillimisht barazuan me Mahrez me penallti të cilën e shkaktoi Xhaka dhe golin e fitores e realizuan në kohën shtesë me spanjollin Rodri. Arsenali u “tërbua” me vendimet e arbitrit si tek penalltia e akorduar ashtu edhe kur Gabriel la lojën me karton të kuq në minutën e 60-të. City kryeson me 53 pikë dhe ndiqet nga Chelsea në kuotën e 42 pikëve. Tottenham fitoi në minutën e 96-të ndaj Watford ndërsa të dielën spikat Chelsea-Liverpool./ Përgatiti Andi Kapxhiu

K.T./r.k./Shqiptarja.com

×

Meta në 'sulm', Milaim Zeka në 'Frontline': Arrestimet e mëdha bëhen fundjavave! Nuk mund askush të fitojë luftën ndaj Amerikës