Çmimet e larta rritën të ardhurat nga tatimet e doganat, Ministria e Financave: Në 2 muajt e parë të 2022, 11.6 miliardë lekë më shumë krahasuar me vitin e kaluar

Shtrenjtimi i produkteve të konsumit, të lëndëve djegëse dhe rritja e çmimeve të mallrave të importit ka goditur konsumatorët por nga ana tjetër po mbush arkën e shtetit si dhe ka rritur tregtinë e mallrave në vlerë monetare.

Sipas Ministrisë së Financave në 2 muajit e parë të vitit të ardhurat e mbledhura u rritën me 18 miliard lekë në raport me vitin e kaluar. Të ardhurat nga tatimet dhe doganat janë rritur me më shumë se 11.6 miliardë lekë gjatë kësaj periudhe dhe kontributin kryesor e ka dhënë Tatimi mbi Vlerën e Shtuar.

Konkretisht sipas të dhënave të financave në dy muajit e parë të vitit janë mbledhur 29.5 miliardë lekë nga TVSH-ja, ose rreth 7.9 miliardë lekë më shumë se vjet.

Kjo rritje e të ardhurave nuk lidhet drejtpërdrejt me shtimin e konsumit të qytetarëve, por reflekton koston e shtuar si pasojë e rritjes së çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve.

Për shkak se produktet e shportës janë shtrenjtuar me rreth 7% në muajit janar-shkurt, edhe TVSH-ja e paguar nga qytetarët për t’i blerë ka qenë më e lartë dhe për pasojë janë shtuar të ardhurat në arkën e shtetit.

Ndikim në rritjen e të ardhurave kanë dhënë edhe produktet e importit, pasi nga akciza në këto dy muaj janë mbledhur 7.4 miliardë lekë ose rreth 856 milionë lekë më shumë se në 2 muajit e parë të vitit 2021.

Nga ana tjetër si pasojë e çmimeve të larta është rritur edhe volumi i tregtisë pasi në këtë dymujor eksportet e mallrave arritën vlerën 72 miliardë lekë, duke u rritur me 49%, ndërkohë importet e mallrave arritën vlerën 124 miliardë lekë, duke u rritur me 26,7 %, krahasuar me një vit më parë.

Të ardhurat TVSH

Janar-Shkurt 2022                 29,586 mld lekë

Janar-Shkurt 2021                 21,627 mld lekë

Rritja                                       7,959 mld lekë

 

Të ardhurat akciza

Janar-Shkurt 2022                 7,463 mld lekë

Janar-Shkurt 2021                 6,607 mld lekë

Rritja                                        856 mld lekë

 

Të ardhurat nga tatimet dhe doganat

Janar-Shkurt 2022                     57,882 mld lekë

Janar-Shkurt 2021                     46,219 mld lekë

Rritja                                         11,663 mld lekë

/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë