Covid-Zbulimi italian: Koronavirusi qëndron aktiv në maskë nga 4-7 ditë

Në një studim të publikuar në faqen zyrtare të Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali, thuhet se koronavirusi qëndron aktiv në maskë deri katër ditë

Tani që masat e bllokimit janë relaksuar, me kthimin gradual në jetën normale, është më shumë se kurrë thelbësore të dini se si të përdorni pajisjet mbrojtëse personale të nevojshme për të zvogëluar rrezikun e infektimit. Në muajt e fundit ka pasur shumë mendime të ekspertëve: nëse nga njëra anë disa janë shprehur kundër përdorimit të maskave, duke i konsideruar ato plotësisht të padobishme nëse mbahen nga njerëz të shëndetshëm, nga ana tjetër shumë kanë rekomanduar përdorimin e tyre, veçanërisht në hapësira të mbyllura.

Sipas studimit italian, koronavirus është në gjendje të qëndrojë aktiv në maskë nga 4 deri 7 ditë. Duhet bërë një dallim. Studimi zbuloi se Covid-19 mund të qëndrojë në pjesën e brendshme të maskave kirurgjike deri në 4 ditë, ndërsa në shtresën e jashtme deri në 7 ditë.

Masat higjienike – Pastroni sipërfaqet me një pastrues para se t’i dezinfektoni ato dhe kushtojini vëmendje maksimale përdorimit të maskave kirurgjike – thuhet në raportin ISS – pasi që prania e grimcave virale infektive mund të “zbulohet deri në 4 ditë nga ndotja “.

“Të dhënat e treguara janë rezultat i provave nga literatura shkencore – shpjegon Paolo D’Ancona, epidemiolog i Istituto Superiore di Sanità – por ato duhet të refuzohen bazuar në situata mjedisore. Për shembull, koronaviruset rezistojnë më mirë në temperatura të ulëta dhe për më tepër, fakti që ata mbijetojnë nuk do të thotë në vetvete se ato transmetojnë sëmundjen: nëse ka pak grimca virale, në fakt, ngarkesa infektive është më pak ”.

” Megjithatë, për fat të keq, – shton ai – nuk dihet se cila është doza minimale për t’u infektuar, gjithashtu sepse varet edhe nga mbrojtja imunitare e individëve. Prandaj, njeriu duhet të jetë gjithmonë i kujdesshëm “.

“Në fund, kini kujdes që të mos i hidhni në tokë, rreziku i infeksionit është minimal por ndikimi në mjedis është i lartë “, shton ai.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet që të ndryshohet sistemi zgjedhor?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Prapaskena/ Meta zbulon paktin me PD-në dhe akuzon: Shtyva zgjedhjet lokale, por Basha s'e mbajti fjalën