INSTAT: Në 2020 turizmi ra me 58,5 %, në krahasim me 2019! Kosova 'besnike', spanjollët 'tradhtarët'

Foto ilustruese

TIRANË- Pandemia ka goditur fort turizmin në Shqipëri dhe për këtë shifrat janë kokëforte. Referuar INSTAT, përgjatë vitit 2020 turizmi ka pësuar një rënie me 58,5 %, në krahasim me vitin 2019. Kosova mban vendin e parë, duke qëndruar besnike Shqipërisë edhe në këtë vit të vështirë, e ndërsa krahasuar me 2019 spanjollët ‘tradhtuan’ bukuritë shqiptare.

“Gjatë vitit 2020, Kosova ka rënien më të ulët të hyrjeve të shtetasve në Shqipëri me 38,6 %, ndërsa rënien më të madhe e ka pasur Spanja me 90,3 %, krahasuar me vitin 2019”, bën me dije INSTAT.

Lëvizja e shtetasve shqiptar në Shqipëri përgjatë 2019-2020

Në ulje ka qenë edhe numri i shtetasve shqiptarë dhe të huaj që kanë dalë nga Shqipëria, kjo si rezultat i mbylljes së kufijve, një masë mbrojtjeje e marrë nga shumë shtetet e BE me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.

“Daljet e shtetasve shqiptarë nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Dhjetor 2020 janë 215.698. Krahasuar me Dhjetor 2019, ky numër ka rënë 55,5 %. Daljet e shtetasve të huaj nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Dhjetor 2020, janë 155.973. Krahasuar me Dhjetor 2019, ky numër ka rënë 47,9 %”, njofton INSTAT.

Lëvizja e shtetasve shqiptar në Shqipëri përgjatë 2019-2020

Sa i përket mënyrës së udhëtimit, pjesa më e madhe ka ardhur përmes kufijve tokësorë, ajror dhe në fund detar.

Lëvizjet e shtetasve shqiptar sipas mënyrës së udhëtimit, dhjetor 2020

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I ulur në bordurën e një dyqani, Rama publikon foton epike nga Brukseli: Alo! Ca ka nai gjo anej?