Debat i ashpër në seancën për grupin 'Shullazi', avokati heq dorë nga mbrojtja, të afërmit e gjyqtares e quajtën: Kriminel

Debate të ashpra në seancën e Emiljano Shullazit dhe 4 të pandehurve të tjerë, ku pritej nisja e procesit gjyqësor në Apelin e Krimeve të Rënda.

Që në nisje të procesit, avokati i Endrit Zelës, Bledar Shanja kërkoi dorëheqjen e kryesueses së trupës, Albana Boksi, duke pretenduar se avokati është në një tjetër proces administrativ në gjykatën e Shkodrës me xhaxhain dhe babain e gjyqtares Boksi.

Avokati sqaroi se ai po mbron palën e paditur nga të afërmit e gjyqtares, madje këta të fundit e kanë fyer gjatë procesit duke e quajtur kriminel.

Kjo kërkesë u refuzua nga trupa gjykuese, çka solli që avokati te braktisë sallën e gjyqit, me pretendimin se nuk mund të vijojë procesin me një trupë gjykuese që ka konflikt interesi.

Avokati theksoi se gjyqtarja Boksi nuk mund të japë një vendim të drejtë, për shkak se mund të ketë ndikim nga ana familjare.

Të njëjtin qëndrim mbajti edhe i pandehuri Endrit Zela.

Ndërsa i pandehuri Gilmando Dani kërkoi për të disatën herë përjashtimin e gjyqtarit Arben Vrioni, me pretendimin se vëllai i gjyqtarit e ka kallëzuar penalisht Gilmando Danin e të vëllain e tij, lidhur me një aksident të ndodhur më parë.

Në përfundim gjykata vendosi t'i caktojë Zelës një avokat kryesisht, ndërsa seanca e radhës do të mbahet më datë 28 Tetor ora 11. Emiliano Shullazi dhe të pandehurit e tjerë u dënuan në shkallë të parë me 55 vite burg për një sërë veprash penale në kuadër të grupit të sktrukturuar kriminal.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento

Komente

 • Vlonjati: 19/10/2019 19:31

  Shtet i mbaruare nuk denone dot nje kriminele

  Përgjigju
 • Eva: 18/10/2019 12:55

  Akoma vazhdon Arben Vrioni gjyqtar? Kryetari i KCK eshte Arbeni. Lum drejtesia qe e ka. Sic duket kpk fle gjume. Eshte me fat Arbeni.

  Përgjigju
  • Prefektura elbasa: 19/10/2019 16:08

   Eva Bica , arben vrioni eshte gjyqetar i nderuar,pse ste dha ty dicka te paligjshme nuk eshte i keq.×

Lajmi i fundit

John

28.5 mln euro u dhëne për PPP në pandemi, 2 koncesionet e shëndetësisë më pak të financuara