Debate tek ‘Ekonomia’, Denaj: Gabojmë nëse themi se s’ka rritje ekonomike, flasin shifrat! Spaho: Ju thoni ne hamë dy pula, ju hani një

Komisioni i Ekonomisë është shoqërua me debate të forta sidomos mes Anila Denajt dhe Edmons Spaho në lidhje me rritjen e pagave dhe të ekonomisë. Denja tha se rritje ekonomike ka pasur dhe se shifrat flasin qartë, por për deputetin e PD, Spaho tha se kjo nuk është e vërtetw ndërsa shtoi me ironi se “ju thoni ne hamë dy pula, ju hani një”.

Denaj: Të themi që rritja ekonomike nuk është fakt gabojmë sepse ka shifra. Dy komente për pagat në administratë dhe situata me pensionet është katastrofike. Në 2013 pagat mesatare e administratës ka qenë 58 mijë lekë, në 2019 ishte 72 mijë dhe parashikohet në vitin 2022 mbi 80 mijë lekë.

Spaho: Këto janë ne hamë dy pula ju hani një....

Denaj: Po flas me shifra ju thatë se pagat janë në ulje, me shifra nuk është e vërtetë. Mos më ndërprisni, nuk ju pëlqejnë shifrat është tjetër gjë. Skema e pensioneve, kontributet në 2013 ishin 51 miliardë lekë, janë rritur në 83 miliardë. Numri i kontribuuesve është rritur me 40%

Spaho: E ke sot administratën me 180 mijë e ke marrë me 58 mijë...

Denaj: Sa është rritur numri i kontribuuesve?


Lajmi kryesor:

‘Ekonomia’ miraton në parim pr/buxhetin 2022 dhe paketën fiskale! PD: Vota jonë kundër, nuk sjell stimul financiar! Ministrja: Parashikon ulje të borxhit dhe rritje të mbështetjes të shtresave në nevojë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Tirana i kthehet normalitetit, Veliaj: Sot në mëngjes kryeqyteti xixë! Faleminderit të gjithë punëtorëve të qytetit