Dëgjohen më shumë se vetë muzika zvicerane, këngët shqiptare depërtojnë në tregun muzikor në Zvicër  

Dëgjohen më shumë se vetë muzika zvicerane, këngët shqiptare depërtojnë në tregun muzikor në Zvicër  

Këngëtarë shqiptarë të dëgjuar në Zvicër

Ndërkohë që muzika angleze po humbet popullaritetin në Zvicër, këngët shqiptare po bëjnë bujë. Këngëtarët shqiptarë me famë ndërkombëtare kanë arritur të depërtojnë në tregun muzikor të Zvicrës dhe të fitojnë shumë fansa.

Emra si Loredana, Arbër Rama ose EAZ, Mozzik e shumë këngëtarë të tjerë shqiptarë të njohur në Zvicër, janë shtuar në listën e dashamirësve të muzikës si këngëtarë të preferuar.

Sakaq repertori i tyre në gjuhën shqipe ka tërhequr jo pak publik nga Zvicra.

Gazeta “Tagesanzeiger” tregon se vitin e kaluar, muzika zvicerane zinte vendin e gjashtë, në listën e gjuhëve që dëgjohen më shumë nga zviceranët.

Çuditërisht, në gjysmën e parë të vitit 2023, ajo tashmë është tejkaluar nga muzika në gjuhën shqipe, ku këngët në dialekt përbëjnë 1.1 për qind të transmetimeve, ndërsa ato në gjuhën shqipe 1.2 për qind, përcjell albinfo.ch. Për sa i përket numrit të hyrjeve, kjo bën një diferencë prej 7.5 milionë.

Për sa i përket dialektit, reperi zviceran EAZ, që është pseudonimi i artistit shqiptar nga Zvicra, Arbër Rama ka arritur një hit me "Juicy".

“Juicy” tashmë është luajtur 3.5 milionë herë këtë vit dhe kjo e bën këngën më të suksesshme në dialekt dhe e rendit në vendin e 15-të ndër të gjitha gjuhët.

Gjuhët më të njohura në Zvicër janë, anglishtja 60%, gjermanishtja standarde 15% dhe frëngjishtja 8%. Spanjishtja me 4.4% dhe italishtja 2.1% vijojnë në vendin e katërt dhe të pestë.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Toni: 29/07/2023 12:20

  kjo eshte shenje qe edhe zvicra duhet te zgjohet se po shkon per lesh nga keta pseudo artiste.....

  Përgjigju
  • ana: 30/07/2023 16:22

   Kane shkuar per lesh sepse po mbingarkohen perdite me emigrante nga mbare bota e trete, perfshi dhe shpellaret tane. E sigurisht shpellaret sjellin edhe "kulturen' e tyre, por mahzalla se perfitojne dicka nga kultura perendimore. Eshte ceshtje geni se nuk shpjegohet ndryshe.

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona