Deklaratat e Metës, Braçe i 'përvishet' presidencës: Shpjego si votohet me shpata, ti i përvëlove një palë zgjedhje si askush më parë

Erion Brace

Deklarata e presidentit Ilir Meta nga Vlora, ku tha se shqiptarët do të votojnë në 25 prill me pasaporta, karta ID ose shpata ka sjellë reagime nga ana e mazhorancës. Në këtë debat është përfshirë dhe zv.kryeministri Erion Braçe dhe këshilltarit i presidentit, Tedi Blushi.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Braçe ka kërkuar nga presidenti t’i shpjegojë se si votohet me shpata, por postimit të tij i është përgjigjur Tedi Blushi, i cili shkruante se Braçe duhet t’i lërë mistrecllëqet dhe të bëjë thirrje për daljen në votime të popullit.

Ndërkohë nuk ka vonuar edhe përgjigja e zv.kryeministrit, i cili kërkon edhe njëherë që Meta t’i shpjegojë se si votohet me shpata, ndërkohë që e akuzon presidentin se i ka djegur një palë zgjedhje më parë, si askush tjetër.

“Ja katandia. Në vend qe te spjegoj se si votohet me shpata diten e zgjedhjeve; Presidenti i republikes merret me mua, fyen, ofendon, urdhëron, shpif! Po te pyes edhe nje herë president:Si votohet me shpata?! Afërmendsh që nuk besoj se disa medie gënjejnë mbi deklaraten tende. Sepse u bënë dy vite plot që, Presidenti i Republikës ka veç dhunën në mendje e dhunën predikon;

Kjo është e papranueshme! Një palë zgjedhje i shkatërrove, i dogjë, i përvëlove në zjarr e flakë si kurrë ndonjehere ndokush me parë; Këto të tjerat po kërkon me ngulm ti njësosh me dhunën mbi të ndryshmin por më shumë, mbi cilindo që do të zgjedhë me votë lirisht, pa ty e pa ushtaret e dhunës nëpër këmbë mu siç Kushtetuta thote.

As ta ka kush për borxh e as ka nerva me kush të dëgjoj çdo ditë thirrjet e tua për dhunë, dhunë për çdo gjë-pjesë e filozofisë fashiste që nuk njeh votën por e sjell atë si farsë, në funksion të një verdikti të dhunshëm përtej votës, kurrë popullor, madje kundër popullit!

E fundit, boll me sulmin ndaj medias, gazetareve që nuk mendojnë si ju! Nuk është faji i tyre që Presidenti i Republikes flet me shpata ne goje! Nuk e ka fajin kurre pasqyra per cfare ka perballë”, shkruan Braçe.

 

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një vit pandemi/ A mendoni se qeveria e ka menaxhuar mirë situaten e COVID-19?

Komento

Komente

  • Kasem: 23/02/2021 02:56

    Me shpata dmth ti bashke me Shamerin, Rehovicen, Nacon, merrni nje shpate te kalaja, kaliteni, mpriheni dhe shkoni te Meta....

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

22 vjeçarja humbi betejën me COVID, Universiteti i Tiranës: U prenë në mes ëndrrat e saj, ishte me rezultate të larta