FOTO/ Dëmtohet busti i Skënderbeut në Gjenevë/ Komuniteti shqiptar në Zvicër: Ngjarje e përsëritur! Policia nis hetimet

FOTO/ Dëmtohet busti i Skënderbeut në Gjenevë/ Komuniteti shqiptar në Zvicër: Ngjarje e përsëritur! Policia nis hetimet

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu në Gjenevë të Zvicrës

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, i cili është i vendosur buzë liqenit, vetëm disa metra përballë zyrave të OKB, në Gjenevë të Zvicrës , është dëmtuar mbrëmjen e djeshme, nga persona të pa identifikuar ende.

Të shqetësuar nga kjo ngjarje, e përsëritur, komuniteti shqiptar në Zvicër ka kërkuar zbardhjen e ngjarjes.

Sipas Le Canton27.ch, pas denoncimit në polici, autoritetet zvicerane kanë nisur hetimin në lidhje me rastin e vandalizimit.

Busti i heroit kombëtar të Shqipërisë është përuruar në Gjenevë më 1 nëntor te vitit 1997 nga veprimtarët e shquar Astrit Leka dhe Zaim Jashari.

Atë e mundësoi Zvicra në shenjë falënderimi dhe respekti ndaj kombit dhe komunitetit shqiptar në territorin helvetik, numri i të cilëve besohet se është mbi 300.000.

Në përurimin e bustit te “Skenderbeut” morën pjesë qindra persona, ne mesin e tyre edhe shume veprimtarë të çështjes kombëtare nga komuniteti shqiptar dhe shumë personalitete nga Tirana dhe Prishtina si dhe autoritete kantonale dhe zvicerane.

K.M/a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gjëegjëza: 28/04/2024 00:35

    Po serbë ose osmanë turq fondamentaliste!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria