POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Denoncuan italianin për mashtrim, banda shqiptare dënohet me 40 vjet burg, përdori policët e korruptuar

Është mbyllur pas dy vitesh gjyqi në shkallën e parë në mungesë për një grup prej 9 personash, prej të cilëve 8 shqiptarë dhe një italian.

Pas katër vitesh Prokuroria e Romës ka kërkuar dënimin e 9 të pandehurve në mungesë për një total prej 40 vjetësh burg për mashtrim, përvetësim të paligjshëm, kanosje dhe shtrëngim ndaj një shtetasi italian, ngjarje e ndodhur në Shqipëri.

Hetimet kishin patur të bënin me rastin e një shtetasi italian i cili u denoncua për mashtirm ndaj 8 qytetarëve shqiptarë dhe një italiani, nga Napoli, të njëjtët për të cilët Prokuroria e Romës kërkoi dënimin i cili u dha nga gjykata.

Nga hetimet doli se denoncimi ishte bërë duke shfrytëzuar lidhjet me sistemin shetetëror dhe disa funksionarë të korruptuar të policisë shqiptare.

 
Hetimet që ishin kryer në Shqipëri, e kishin shfajësuar totalisht qytetarin italian duke deklaruar se ai nuk kishte kryer asnjë mashtrim ndaj aksujt prej 9 akuzuesve dhe kishin nxjerrë se 8 shqiptarët kishin rënë dakord me autoritetet policore për të krijuar një çështje të rreme me qëllim gjobvënien.

Por pas refuzimit të italianit situata iu kishte dalë nga kontrolli. 

Kështu që Prokuroria e Romës i kishte hyrë punës për të verifikuar se çfarë i kishte ndodhur në të vërtetë italianit i cili ndërkohë ishte çliruara nga të gjitha akuzat nga prokuroria shqiptare, dhe pas një hetimi të gjatë konstatoi se grupi kriminal kishte kryer edhe mashtrime të tjera të ngjashme në shtete të tjera evropiane, sidomos në gjermani ku motrat G.P. e A.P. kishin shkuar për t’i shpëtuar arrestimit në Shqipëri. Në këtë pikë, në bazë të zbatimit të ligjit të BE-së, duke qenë se dy të hetuara ndodheshin në territorin e BE-së, prokuroria bëri të mundur gjyqin, në të cilkin u përfshinë gradualisht edhe persona të tjerë, deri sa numri i tyre shkoi në 9. 

Tani, dënimet e dhëna nga gjykata prekin në total 40 vite burg për grupin, por shtetasit shqiptarë i kanë shpëtuar arrestimit pasi nuk ndodheshin në Itali në momentin e shpalljes së vendimit, por nuk përjashtohet që të përdoret bashkëpunimi ndërkombëtar për t’i kapur në Shqipëri. s.k/Shqiptarja.com
 

/
Komento

Komente

  • Gesti: 22/03/2018 04:40

    Mos u merzit ti franceska se do tvije rradha edhe ty, sepse jane foto te questure se romes dhe jo foto te shpikura. Nbaze te ktyre fotove jeni denuar sot e dashur. Bye bye dhe..burg tkendshem

    Përgjigju
  • Francesca: 21/03/2018 23:42

    Lajm i rreme, si sju vjen turp qe publikoni shpikje te tilla, duke mar fotot e njerzve nga facebook. Jasht shtetit keto akte denohen me burg. Mos te habiteni fare kur tju vi denoncimi. Pa pik pergjeqesie. Turp

    Përgjigju