Depolitizimi i administratës zgjedhore/ Spiropali: Opozita duhet të vendosë nëse do jetë pjesë e këtij ndryshimi

Depolitizimi i administratës zgjedhore/ Spiropali: Opozita duhet të vendosë nëse do jetë pjesë e këtij ndryshimi

1573225945_spiropali1.jpg

Ministrja e Marrëdhënieve me Parlamentin  Elisa Spiropali komentoi vendimin e Komisionit të Reformës Zgjedhore për depolitizimin e komisionerëve. Ajo tha se është e hapur ftesa për opozitën për t'u bërë pjesë e ndryshimeve, ndërsa u shpreh e prerë se ato do të miratohen edhe pa pjesëmarrjen e saj. Spiropali tha se nuk ka asnjë urë komunikimi mes Komisionit për Reformën Zgjedhore të mazhorancës dhe opozitës parlamentare dhe tryezës paralele të ngritur nga opozita e jashtë parlamentare.

"Ne presim të vijnë në atë tryezë. Për pjesën e depolitizimit është më në fund ajo që i duhet Shqipërisë. Patjetër kërkohet edhe nga partnerët tanë. Mos t'i vendosin partitë përfaqësuesit në zgjedhje. Jo propozime nga partitë politike. Shoqëria është e madhe, ka plot përfaqësues politikë. Ne si klasë politike jemi mbajtur pas administrimit politik të zgjedhjeve. Për financimin e partive, transparencën, barazinë gjinore. Opozita duhet të marrë një vendim nëse do jetë pjesë e këtij ndryshimi. Opozita zgjodhi të dorëzojë përfaqësimin, të djegë mandatet. Ne duhet të diskutojmë. Ne kërkojmë komunikim intensive dhe patjetër kërkojmë konsesus.", u shpreh Spiropali.


Lajmi kryesor:

Spiropali: Pas Alvinit po përgatitet shpëtimi i 150 shqiptarëve të izoluar në kampin famëkeq në Siri


  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!