Deputeti ukrainas: Ushtarët në Mariupol nuk do t'i dorëzohen ultimatumit të Rusisë

Deputeti ukrainas: Ushtarët në Mariupol nuk do t'i dorëzohen ultimatumit të Rusisë

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko i tha BBC-së se ushtarët ukrainas në Mariupol nuk do t'i dorëzohen Rusisë.

“Kam folur me ta dje dhe e di që do të luftojnë deri në fund”, thotë ai.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se eliminimi i luftëtarëve ukrainas në Mariupol do t'i jepte fund bisedimeve të paqes për t'i dhënë fund luftës.

Rusia tha se do të garantonte jetën e ushtarëve ukrainas që do të dorëzoheshin, ndërsa Kremlini shtoi se të vetmit ushtarë ukrainas të mbetur në qytet ishin në një fabrikë gjigande çeliku.

Goncharenko tha se situata në Mariupol ishte "një gjenocid i vërtetë" dhe vlerësoi se rreth 100,000 civilë ndodheshin në qytet.


Lajmi kryesor:

Lufta, vijon beteja për Mariupolin! Moska: Vritet komandanti i marinsave ukrainas! Rusia: Sanksionet kundër nesh do falimentojnë Europën! Von der Leyen: Putin po shkatërron vendin e tij


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Rusi-Kinë, Peskov: Bisedimet mes Putinit dhe Xi Jinping zgjatën më shumë se sa pritej

Rusi-Kinë, Peskov: Bisedimet mes Putinit dhe Xi Jinping zgjatën më shumë se sa pritej