Dhunoi mësuesin që dyshohet se ka ngacmuar seksualisht motrën e tij, lirohet 29 vjeçari në Tepelenë! Prokuroria: Arrestimi i tij, i paligjshëm

Dhunoi mësuesin që dyshohet se ka ngacmuar seksualisht motrën e tij, lirohet 29 vjeçari në Tepelenë! Prokuroria: Arrestimi i tij, i paligjshëm

Mësuesi i dhunuar, Kleanth Laçi

Është liruar nga ambientet e komisaritatit të policisë së Tepelenës, 29 vjeçari A.G, vëllai i njërës prej nxënëseve 13 vjeçare të cilat kanë pretenduar se janë ngacmuar seksualisht nga Kleanth Laçi, mësues i edukimit fizik në shkollën 9 vjeçare të qytetit të Tepelenës.

Mbajtja e tij në komisariat nuk e ka kaluar kufirin e 48 orëve. Prokuroria e Gjirokastrës e ka quajtur të paligjshëm arrestimin e të riut dy ditë më parë pasi u vetë dorëzua në komisariatin e policinë, duke pranuar dhunën e ushtruar ndaj mësuesit 59 vjeçar. Kleanthi Laçi mësuesi i akuzuar për ngacmim seksual dhe i arrestuar, është anëtar i Këshillit Bashkiak te Tepelenës dhe përfaqëson PS.

Mësohet se lirimi i 29 vjeçarit nga dhomat e izolimit është bërë përmes një urdhri të posaçëm prej prokurores Edlira Manelli e cila e ka vlerësuar si të paligjshëm arrestimin e A.G. pasi nuk kishte shkaktuar dëme që mund t'i shkaktonin vdekjen mësuesit Kleanthi Laçi.

Kujtojmë se 29 vjeçari deklaroi në momentin e dorëzimit të tij, se kishte ardhur nga emigracioni vetëm se motra e tij i kishte rrëfyer se Kleanth Laçi e kishte ngacmuar seksualisht.

Ndërkohë ditën e djeshme, policia ka arrestuar 59 vjeçarin Kleanth Laçin ndaj të cilit rëndojnë akuzat për deklarim të rremë dhe për ngacmim seksual ndaj dy nxënëseve. Laçi u pezullua nga puna e tij në shkollën 9 vjeçare të Tepelenës, deri në përfundim të hetimeve. Në prononcimet që kolegët e tij dhanë për mediat, njëra prej mësueseve, u shpreh se nuk besonte që 59 vjeçari ta kishte bërë një gjë të tillë. Ndërsa drejtoresha e shkollës, deklaroi se nuk kishin vënë re asgjë të dyshimtë në sjelljen e Kleanth Laçit kundrejt vajzave që pretendojnë se janë ngacmuar seksualisht.  Gjendja e vajzave raportohet të jetë e mirë ndërsa kanë dhënë dëshminë e tyre për efektivët, në praninë e psikologes.

B.V/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 20/01/2023 01:46

    Nuk dua te mbroj mesuesin,por veprimi i prokurores dhe motivacioni jane skandaloze,per te mos thene te kundraligjshme.Fakti qe u vetedorezua dhe ka pranuar aktin, mund te lehtesoje denimin,por jo arrestimin.Qershia mbi torte eshte motivacioni qesharak se meqenese nuk i ka shkaktuar plage vdekjeprurese,atehere duhet liruar!!!! Eshte ne vete kjo prokurorja apo s'eshte?!Tani u krijoni precedent te gjitheve te bejne vetegjyqesi,mjafton t'a pranojne aktin,mjafton te vetedorezohen dhe mjafton vetem t'ua bejne kurrizin me te bute se barku,por jo t'i vrasin si pasoje!Shume veta keshtu e fillojne,diku me sqarime e diku //t'i japin nje mesim te mire// e shpesh perfundojne te rrahur e te vdekur e te vrare.Ju kujtohet ai aktori Agim Shuke qe vdiq nga qe e rrahen? Dhe sot e kesaj dite nuk dihet autori.Dhuna eshte dhune dhe ky person ishte me fat qe nuk u vdiq ne dore,por neser dikush tjeter mund te mos jete kaq me fat.Vellai i nxeneses mund te lajmeronte policine ne vend te bente ate qe beri.Znj.prokurore po jepni shembullin me te keq te drejtesise.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Pas kompromisit të Ohrit, Kurti e konfirmon: Po, ka Asociacion në marrëveshjen evropiane

Pas kompromisit të Ohrit, Kurti e konfirmon: Po, ka Asociacion në marrëveshjen evropiane