'Justifikojnë' dhunën 6 ish-deputetët e PD: Policët ishin të dehur...ne jemi të paprekshëm (VIDEO)

"Nuk kemi ushtruar dhunë!" Ky ka qenë qëndrimi që 6 ish-deputetët e Partisë Demokratike të cilët janë nën hetim nga Prokuroria e Tiranës, kanë bërë në një konferencë për shtyp.

Prokuroria ka nisur hetimet ndaj tyre për dhunën e ushtruar në Drejtorinë e Tiranës më 16-shkurt ku ish-deputetët, Flamur Noka, Enkelejd Alibeaj, Gent Strazimiri, Klevis Balliu, Xhemal Gjunkshi dhe Anton Frrokaj tentuan të hyjnë me forcë në ambientet e brendshme të Drejtorisë duke u konfrontuar fiziksht me policët.

Ish-deputeti Noka ka deklaruar sot se ai nuk ka ushtruar dhunë ndaj policëve por thjeshtë ka tentuar që të largojë ish-deputetin Strazimiri nga duart e policisë. Ndërkohë në pamjet e publikuara në mediat tregohet e kundërta, pasi Noka shihet teksa kap për fyti një nga policët.

Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj tha se policia i ka ndaluar ata që të merrnin informacion mbi shoqërimet e bëra pas protestës, një e drejtë që sipas Alibeajt deputetët e kanë me kushtetutë.

Më pas deputetët kanë hedhur edhe akuza ndaj drejtuesve të policisë duke thënë se i kanë gjetur të dehur dhe prandaj janë konfliktuar me ta.

Të enjten grupi i deputetëve do të paraqitet në Prokurorinë e Tiranës për tu njohur zyrtarisht me akuzat: "kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik, kryer në përdorim të dhunës dhe në bashkëpunim, sipas nenit 236/2 te Kodit Penal. Për këtë vepër Kodi Penal parashikon nga gjobë deri në 7 vite burg.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:08
Noka: Unë thjeshtë po largoja policin nga Strazimiri...deputeti është i paprekshëm

Ish-deputeti Flamur Noka ka deklaruar se në përplasjen me policinë në Drejtorinë e Polciisë në Tiranë ai nuk ka bërë asnjë verpim të paligjshëm.

Ndërsa për pamjet filmike të publikuara ai thotë se pamjet janë fshirë dhe se në videon ku duket ai thjeshtë po mundohet të largojë policin nga kolegu Strazimir.

"Jemi përballë një tentative të kërcënimit politik të opozitës nga pushtetit. Ne  si deputet ishim në kryerje të funksioneve kushtetuese dhe ligjore. Nuk ka ndodhur qeë policia të godase apo dhunojnë deputete në krye të detyrës. Ky eshte rast i paprecedente. Ne videon e shpërndare nga policia dhe prokuroria politike, shikohet qartë që unë largoj punonjesin e policise nga agresioni fizik ndaj deputetit Strazimiri. Deputetet jane të paprekshem.

Punonjesi i policise na ka shtyre. Une kam ndërhyre për t'i hequr duar policit nga fyti i Strazimirtit. Është thjeshtë një ndërhyrje. Polici mundohesh ta ndalonte fizikisht. Thjesht kamë larguar një punonjës të policisë që kapte prej fyti deputetë. Ky është një rast i paprecedentë. Kjo është cështja." është shprehur Noka. 

Ora 13:57
Alibeaj: U përballëm me policë të dehur dhe agresivë

Ish deputeti i PD, Enkeled Alibeaj ka komentuar marrjen në pyetje nga ana e Prokurorisë së Tiranës dhe se çfarë sipas tij ka ndodhur në datën 16 shkurt.

"Ka qënë protesta e parë përball kryeministrisë. Menjëherë pas saj ka ndodhur një valë  gjatë shoqërimesh dhune ndaj pjesmarrësve në protëstë me mbi 50 te shoqëruar. Ne në atë kohë ishim në funksionin e deputetit. Menjëherë pas protestash morëm vesh se pjesëmarrësit u nënshtruan dhunës. Në këtë situatë një grup deputetëtësh në krye zoti Noka. shkuam pranë drejetorisë policisë së Tiranës për të mësuar mbi atë që policia e shtetit po ushtronte ndaj qyetatrëve. Të penguar totalisht nga kupola e policisë u penguam të merrnim informacion. Qëllimi ynë ishte për të ndaluar valën e dhunës dhe terrorit. U penguam në të drejtën tonë. Edhe ligji i jep detyrim për cdo funksionar të infromojë deputetet. Qëllimi ynë ishte të informoheshim. U penguam jo më pak se sa një orë. shkuam me përpjekje në zyrën e drejtorit të policisë. Drejtori i Ramës, prokurorët në një zyrë ishin të impenjuar nga avujt e alkolit,  ndërsa qytertarët dhunoheshin.  jo vetëm kaq por aty u ndodhëm përballë një agresioni të dehur nga alkooli dhe eforia dhe na shtypen edhe ne deputetet e republikës. Vendos edhe dorën për të kapur kaburen se kujt do ja drejtonte. Ne depozituam një kallëzim penal për pengimin e të drejtave." ka thënë Alibeaj.

Ora 13:45
'Hiqi duart, do t’ju zhduk', 6 ish-deputetët që kapën policët për fyti merren nesër të pandehur


Ish-ministri i Brendshëm Flamur Noka dhe 5 ish-deputetë të tjerë të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, Gent Strazimiri, Klevis Balliu, Xhemal Gjunkshi dhe Artan Frrokaj, nesër duhet të paraqiten në prokurorinë e Tiranës për të dhënë shpjegime. Prokuroria ka planifikuar pyetjen e ish-deputetëve duke filluar nga ora 09:30 e në vazhdim. Burime pranë prokurorisë së Tiranës thanë se pesë ish-deputet do të merren në pyetje dhe më pas ka shumë gjasa që ti komunikohet dhe akuza e "Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik” kryer në përdorim të dhunës dhe në bashkëpunim. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në mbrëmjen e 16 shkurtit 2019, kur pas protestës së dhunshme që opozita jo parlamentare mbajti tek Kryeministria, ish-deputetët mësynë në drejtorinë e Policisë së Tiranës, për të kërkuar sërish me dhunë, lirimin e militantëve që u shoqëruan nga uniformat blu pas akteve të dhunshme gjatë tubimit.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, ka kryer hetime duke ngritur akuzë për veprën penale të "kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik, kryer në përdorim të dhunës dhe në bashkëpunim. Për këtë vepër Kodi Penal parashikon nga gjobë deri në 7 vite burg. Ish-deputetët e Partisë Demokratike, u futën me forcë në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Tiranës ku mbaheshin të shoqëruar disa protestues, dhe nisin të përplasen fizikisht me efektivët e policisë.

Në një veprim të paprecedentë, ish-deputeti Flamur Noka, i cili gjatë qeverisjes së PD-së ka qenë edhe ministër i Brendshëm, tërheq me forcë nga koka një nga efektivët që po mundoheshin të mos lejonin ish-deputetët të hynin forcërisht në zyrën e drejtorit. Asnjë nga ish-deputetët nuk reagojnë. Noka është përleshur fizikisht me efektivin, duke i vënë atij duart në fyt. Në video dëgjohen thirrjet “Hiqi duart", "Mos e prek deputetin", "Do t’ju zhduk”. E gjithë skena ka ndodhur përpara kamerave të televizioneve, por nga një video e re nga kamerat e sigurisë së Policisë, duket ekzaktësisht kur Noka tërheq me forcë nga fyti efektivin brenda ambjenteve të policisë. Procedimi penal nga prokuroria nisi pas publikimit në media të këtyre pamjeve, më 24 maj. Pas protestës së dhunshme para kryeministrisë policia shoqëroi 20 militantë të opozitës./Nga Elton Qyno/

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ka ndikuar COVID-19 në ekonominë familjare?

Komento

Komente

 • ERP: 30/05/2019 07:28

  Te forte keta?!!! Te forte jane ata qe mundohen me te gjitha forcat te bejne te pamunduren per popullin qe i ka zgjedhur. Keta jane ca vemje e pa personalitet qe gjithe hallin e kane te mbrojne vjedhjet e kryetarit dhe te tyret. Ne burg te kalben, dhe mbi te gjitha, drejtesi do jete kur t’u konfiskohen pasurite e vena pa te drejte. Muli pronar apartamentesh ne Sarande!!!

  Përgjigju
 • Arberi: 30/05/2019 01:15

  Cfare gallate me keta , hahahahaha i ka zene tmerri nga procedimi sepse nuk behen me deputete sipas ligjit qe kane miratuar vete hahahahaha Strazimiri ka marre raport thote Nul Moka hahahahahaha Avokat paskan Alibeajn. Do e fitonit veshtjen nese do kushit Marsida Xhaferllarin gjyqtare por ate jua rrezoi vetingu. Balliu nuk foli fare mos kepuste ndonje budadalkek. Do i kete thene Fahriu rri urte ti mos fol hahahahaha

  Përgjigju
  • Mai: 31/05/2019 08:20

   Fiks fare Arber.

 • ilo: 30/05/2019 00:13

  Po cfare flasin per veten keta deputet ,deputete?? keta nuk e lane mandatin dhee dhe nga inati qe po i rreh populli perdite thane hajde ju bejme nje cik presion policeve ,po cte beje polici i gjore se po te ishua une i kisha thene kapeles ik ...

  Përgjigju
 • Robi: 29/05/2019 22:34

  Këta 6 gangsteret e pd_se do jenë shumë shpejt prapa hekurave, dhe Flamur Herman Geringun komandant i naziskineve të Mamurrasit nuk do e shohësh me të bëjë garipin

  Përgjigju
 • Pa emer: 29/05/2019 22:02

  Po qe se kam shkruar jasht normave mos e reklamoni Nuk e kuptoj qe kta ish depudet qenkan te pa prekshem kur kta i kane dorezuar mandatet dhe jane zvendesuar Prandaj mendoj qe po si arrestuan kta trima shteti ka rene dhe kryeministri te jap doreheqjen dhe te kerkoj zgjedhje te parakoshme

  Përgjigju
 • Fatosi-kosove: 29/05/2019 21:45

  Sot me shume se kurre sikur tkisha mundesi do te nderrohesha me Enver Hoxhen!!!!! Do te shkoja me gjithe zemer ne varr e ai te ngrihej dhe ta fillonte qetesimin e shqiperise pikerisht me keta kriminel edhe pse do me dhimbsej ti ndyente duart me qitin e nok kriminelit dhe te tjereve afer tij,por ama ai si çdo here do kishte gjetur ilaq per ti ulur ne bythe,e sdo mend se sali berisha si specialit i asaj kohe bashke me kjunin e tij basha do te paraqiteshin vullnetar qe ta realizojne zhdukjen e ktij grupi kriminel,sinqerisht me vjen turp qe jam shqiptar por qebesa edhe njeri,o zot sikur te vepronte ligji e ti behej fllamur nokes me but shpina se barku do ta shihnit se si sihin bere lepuj kta kriminel.

  Përgjigju
 • SPAK: 29/05/2019 19:17

  6 HERPES-et

  Përgjigju
 • Populli: 29/05/2019 17:38

  Po neser te arrestohen te gjashte keta bandite dhe te denohen maksimalisht cili gjyqetar do I toleroj ti vihen prangat gjyqetarit Kete e kerkon populli ,kush nuk I bindet vullnetit te popullit te largohet menjehere nga detyra

  Përgjigju
 • CaBone: 29/05/2019 16:49

  Or penderasta po ju vjen fundi me duket? Ishalla sa me shpejt. Ju flisni pa lidhje dhe as vet nuk i besoni ato qe thoni, i beni vetem per mobilizim militantesh. Ne te cilin vend demokratik te botes keni pare ju hiena qe ca paloco ish deputet te mundohen te futen me dhun ne rrajon te policis? Apo te demokracia Klevis rrumpalles. Aman vetem mos beni sikur qani se jeni per demshperblim tani hahahaha. Iku koha kangove pabuksa o pabuksa, po vjen nje er ndryshimi me ne vund dhe ne ate vend. Ju a ka ber Edi rrup sup tani apo jo? Ishalla ju del nai gjyqtar qe te jam maksimumin 7 vjet per kok pastaj ta shikojm si do ngilni shatzene ne shenkoll. Po mos u merzisni se do beni lek per burrat e par qe ngelen shatzene

  Përgjigju
 • Labi: 29/05/2019 16:34

  Te mendosj se ndonjeri nga keta muter do behet Minister i Brendshem ne te atdhmen! Kulmi ka aaritur ne Shqiperi. Nje tufe plehrash qe nuk dine gje tjeter veç vulgaritetit, sharjes, ofendimeve, perbizjes. Neveri te jetosh ne nje qutet me ta dhe le me pastaj ti kesh edhe perfaqesues e drejtues. Po ky Strazimuti eshte mesuar me te rrahur dhe nuk i rrihet pa dajak. E ka harruar rrypin e Prenges e grushtet e Ndokes ne Parlament. Tani te veje te haje sapunin ne bythe ne burg bashke me Mulin, Frroçken &co. Fuck you.

  Përgjigju
 • ledi: 29/05/2019 16:00

  Turpi nuk ka kufi, dhe mundohen politikisht te kerkojne mbrotje.Te hysh me force ne ambjentet e policise, dhe aq me teper ti fusesh duart ne fyt policit sic beri Noka ,nuk ja vend te botes qe do te ekzekutohej ne vend.Me kushtetute ambjentet e policise jane repart i forcave te armatosura ,dhe pa lejen e drejtuesve te drejtorise ,as presidenti i republikes nuk ka te drejte te hyje me force dhe pale Noja e grupi i tije.Keto gjela krifen ,se po ja zgjat shteti shume, por drejtesia duhet ti tregoj vendin ,se jane perserites te dhjetra rasteve, dhe jo se jane trima ,por i lejon shtetit te sillen ashtu.Kete radhe duhet drejtesi, ndryshe jo Reforme por revolucion ne drejtesi dhe Shqiperia sdo kete shtet.

  Përgjigju
 • dulja: 29/05/2019 15:41

  po si more idjotere te zeshe Policin pere gryke dhe nuke kene bere as gje po ike ne gjermani dhe kape pere gryke ta shikoni te semes legena

  Përgjigju
 • aida: 29/05/2019 15:38

  E turpshme te shikosh keto figura qe perfaqsojne PD . Te largojne Jozefina Topallin e Majlinda Bregun dhe ti zevendesojne me keto figura eshte e frikshme. Sa keq per shkodren nga kush perfaqsoheti

  Përgjigju
 • peoples: 29/05/2019 15:15

  Po keta sikur i dorezuan mandatet dhe nuk ishin deputete..pastaj ku e gjejne te drejten te hyjne ne rajonin e policise? Kjo eshte anarshi alla BERISHA

  Përgjigju
 • Emigranti: 29/05/2019 14:37

  Kesaj i thone "shiko dhe shkruaj" Nje tufe hajdutesh dhe rrugacesh qe duhet te ishin ne burg para shume kohesh.

  Përgjigju
 • Daja: 29/05/2019 14:28

  c'fare mallkimi per PD-ne e Berishe Kriminelit,te shikosh keta surreter te shperfytyruar nga normat me elementare te qytetarise, eshte mallkimi i gjithe popullit qe keni arritur ne kete derexhe,ju mungojne Likja,Mona dhe Luli.

  Përgjigju
 • Endri: 29/05/2019 14:23

  Cirku Tiranes paska pas shfaqe sot! ahahahaha

  Përgjigju
 • Dridhe Like: 29/05/2019 14:23

  O Perendi e madhe c'fare deshtimi per PD-ne,me keta monstra pretendon te vije ne pushtet!!!!!

  Përgjigju
 • Koli: 29/05/2019 14:22

  Doni te thoni... qe ju ishit te dehur. Ju jeni te pa prekshem.. po polici ca eshte? Ju jeni turpi i kesaj politike. Me mire i koruptuar sesa rrugac.

  Përgjigju
 • roni: 29/05/2019 14:20

  asnje nga keta seshte deputet dhe skane pse flasin sikur jane. ndaj prokuroria dhe gazetaria ti kundershtoje edhe ne intervista nqs ata e ndjejne veten akoma deputet. sjane asgje jane njerez te thjehste qe svlejne as per nenpunesa jo me deputete.

  Përgjigju
 • Daja: 29/05/2019 14:18

  Ku ju kane mbledhur te gjithe njelloj,te dhunshem,ordinere,pa intelekt,te ligj,e te babezitur,te pangopur me ligesit tuaja, kryhejdute,llumi dhe plehrat e ketij vendi.

  Përgjigju
 • Daja: 29/05/2019 14:06

  Pa fytyresia dhe ligesia e ketyra plehrave ka arritur kulmin,eshte kjo nje arsye per te mos ju votuar kurren e kurres gjer ne shpartallimin tuaj perfundimtar qe eshte i pashmangshem.

  Përgjigju
 • Populli tiranas: 29/05/2019 14:04

  Ne burg kriminelet .

  Përgjigju
 • Populli: 29/05/2019 14:02

  Keta plehra te denohen e te behen shembull, te vihet ne vend figura e policise se shtetit te dhunuar tashme boterisht nga keta shpellare barbare.

  Përgjigju
  • Drita: 29/05/2019 19:58

   ATA duhet arrestuar urgjentisht ata nuk ishin deputet sepse i Kishinev dorzuar mandatin e deputetit dhe sikur te ishin deputed ata duhesh arrestuar me flagranc turp turrp I mathe ju u solet si bandit kundra policise kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes Prokuroria nuk ka cfar te hetoj ke tyre kriminelave qe njollosen imazhin e shqiperise×

Lajmi i fundit

John

Skandali/ Drejtori i ‘Magjistraturës’ Arben Rakipi avokat i kreut të TIA-s Alvensleben! Ligji e ndalon, ja fijet e interesave