Digjen tre banesa në Maliq! Dyshohet se zjarri u shkaktua nga një ngrohëse në një prej shtëpive! Kryebashkiaku: Do marrim masa për strehimin e banorëve

Mëngjesin e sotëm 3 banesa janë përfshirë nga flakët në fshatin Pendavinj të Bashkisë Maliq. Ende grupi hetimor për këtë ngjarje nuk konkluzion mbi shkaqet e zjarrit, por ajo që dyshohet ka të bëjë përdorimin e mjeteve të ngrohjes në një prej banesa. 2 prej banesave janë djegur pothuaj plotësisht dhe kanë dëme të shumta materiale, ndërsa banesa e tretë është djegur gjysma.

Njëri prej banorëve në banesën e dytë të djegur Ilia Malaveci, tha se flakët nisën nga banesa e fqinjëve ku jetonte një person invalid dhe djali i tij i cili është me ‘arrest shtëpie’.

Menjëherë sipas tij, ata ndërhynë për të nxjerrë nga banesa kryefamiljarin invalid, më pas flakët u përhapën me shpejtësi dhe në banesën e Malavecit. Zjarri i madh përfshiu edhe një banesë të tretë, në të cilin pronarët ndodheshin në emigracion, ku edhe në këtë banesë janë regjistruar dëme materiale.

Ilia Malaveci thotë se banesa e tij është tashmë e pajetueshme dhe familja e tij është mes katër rrugëve, në një moment kur edhe stina e dimrit ka hyrë.

Kreu i Bashkisë Maliq Gëzim Topçiu teksa pa nga afër banesat e djegura, pohoi se ato nuk garantojnë mundësinë për të jetuar dhe tha se do të merren masa të shpejta për strehimin social të banorëve të prekur nga kjo fatkeqësi.

Grupi hetimor i policisë, ndodhet në terren për të identifikuar shkaqet e zjarrit dhe më pas do të kryhet edhe një vlerësim i dëmeve të shkaktuara nga zjarri nga i cili 2 familje mbetën mes katër rrugësh në stinën e dimrit.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Ajaxi e bën dramë, Frankfurti për turp! Olympiacos në raundin tjetër

Conference League/ Ajaxi e bën dramë, Frankfurti për turp! Olympiacos në raundin tjetër