Disiplina dhe Etika/ Te moshat 'kërcet' dhuna, dënohen lojtarët dhe trajnerët

Disiplina dhe Etika/ Te moshat 'kërcet' dhuna, dënohen lojtarët dhe trajnerët

Disiplina

Komisioni i Disiplinës dhe Etikës pranë Federatës Shqiptare të Futbollit ka dalë me 29 vendime në bazë të javës së fundit në ndeshjet e moshave. Dënime dhe pezullime të shumta për lojtarët dhe trajnerët, teksa është emergjente që sporti të shihet si një disiplinë edukuese për të rinjtë dhe jo të jepen shembuj dhune, gjë që për fat të keq ndodh thuajse çdo javë në futbollin e të rinjve në vendin tonë.

Vendimet e plota:

 1. Flamurtari FC U-16, për mos përmbushje të detyrimeve duke mos marrë masa të rendit dhe sigurisë dhe duke rrezikuar sigurinë e zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të neneve 17/1, 17/2/a 17/2/f dhe 17/2h të KDE, dënohet me gjobë në masën 300.000 (treqind mijë) lekë. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 2. Zyrtari i Flamurtari FC U-16, Robert Islami, për sjellje josportive ndaj zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të nenit 14/1/j të KDE, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 3. Zyrtari i Flamurtari FC U-16, Gentian Zguro, për sjellje të dhunshme ndaj zyrtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 4. Zyrtari i AF Triumph U-16, Endri Renxa, për sjellje të dhunshme ndaj zyrtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 5. Lojtari i FC Lushnja U-17, Elsi Pupa, për sjellje jospotive ndaj zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të nenit 14/1/j të KDE, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 6. Zyrtari i FC Lushnja U-17, Julian Gjyla,për protestë ndaj vendimeve të zyrtarit të ndeshjes, në bazë të nenit 14/1/c të KDE dënohet me 2 (dy) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
 7. KF Apolonia U-17, për mos përmbushje të detyrimeve duke mos marrë masa të rendit dhe sigurisë dhe duke rrezikuar sigurinë e zyrtarëve të ndeshjes, në bazë të neneve 17/1, 17/2/a 17/2/f dhe 17/2h të KDE, dënohet me gjobë në masën 300.000 (treqind mijë) lekë. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 8. FC Dinamo City U-17, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Abissnet Superiore U-17, kunder KF Apolonia U-17, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 9. Zyrtari i KF Apolonia U-17, Santiliano Dule, për sjellje të dhunshme ndaj lojtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 10. Lojtari i KF Apolonia U-17, Klevis Pajaj, për sjellje të dhunshme ndaj lojtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 11. Lojtari i KF Apolonia U-17, Muhamed Mehmeti, për sjellje të dhunshme ndaj lojtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 12. Lojtari i FC Dinamo City U-17, Ledion Spahiu, për sjellje të dhunshme ndaj zyrtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 13. Lojtari i FC Dinamo City U-17, Elio Hyziu, për sjellje të dhunshme ndaj lojtarëve të ekipit kundërshtar, në bazë të nenit 14/1/h të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) ndeshje pezullim nga veprimtaritë.
 14. S Pepa U-19, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Kategorisë së Parë U-19, kunder Akademia e Futbollit U-19, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 15. Flamurtari FC U-17, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Kategorisë së Parë U-17, kunder KF Vora U-17, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 16. Shënkolli U-17, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Kategorisë së Parë U-17, kunder KF Pogradeci U-17, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 17. Shënkolli U-15, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Abissnet Superiore U-15, kunder KF Skënderbeu U-15, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 18. KF Shkodra U-16, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Kategorisë së Parë U-16, kunder FC Labëria U-16, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 19. KF Laçi U-15, për braktisjen e ndeshjes së vlefshme të Kategorisë së Parë U-15, kunder FC Besa U-15, në bazë të nenit 16/1 të KDE, dënohet me gjobë në masën 100.000 (njëqind mijë) lekë dhe humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0. Sipas nenit 76/1/e të KDE, gjoba të aplikohet në masën 3%.
 20. FC Lushnja U-19, për aktivizimin e një lojtari që nuk kishte të drejtë të luante në ndeshjen e vlefshme të Kategorisë së Dytë U-19 Ndërajonale, kundër FC Kinostudio U-19, në bazë të neneve 19/2 dhe 19/4/a të KDE, humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0.
 21. Zyrtari i FC Lushnja U-19, Blerim Hasalla, për aktivizimin e një lojtari që nuk kishte të drejtë të luante, në bazë të nenit 19/4/b të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) muaj pezullim nga aktiviteti.
 22. Iliria A U-13, për aktivizimin e një lojtari që nuk kishte të drejtë të luante në ndeshjen e vlefshme të Kategorisë së Dytë U-13, kundër Don Bosko Academy B U-13, në bazë të neneve 19/2 dhe 19/4/a të KDE, humbet ndeshjen në tavolinë me rezultatin 3-0.
 23. Zyrtari i FC Iliria A U-13, Dashamir Cangu,për aktivizimin e një lojtari që nuk kishte të drejtë të luante, në bazë të nenit 19/4/b të KDE, dënohet me 6 (gjashtë) muaj pezullim nga aktiviteti.
 24. Rrëzimin e kërkesës së FC Dinamo City U-17 si të pabazuar në Kodin e Disiplinës dhe Etikës.
 25. Rrëzimin e kërkesës së KF Naftëtari U-15 si të pabazuar në Kodin e Disiplinës dhe Etikës.
 26. Rrëzimin e kërkesës së Flamurtari FC U-16 si të pabazuar në Kodin e Disiplinës dhe Etikës.
 27. Rrëzimin e kërkesës së lojtarit të FK Partizani U-19, Ralf Çela, si të pabazuar në Kodin e Disiplinës dhe Etikës.
 28. Rrëzimin e kërkesës së lojtarit të FK Partizani U-19, Frenki Shahaj, si të pabazuar në Kodin e Disiplinës dhe Etikës.
 29. Rrëzimin e kërkesës së lojtarit të FK Partizani U-19, Danilo Bajraktari, si të pabazuar në Kodin e Disiplinës dhe Etikës.

Kundër vendimit lejohet ankim brenda 3 (tre) ditëve përpara Komisionit të Apelit.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Dumani prezanton në Kuvend raportin e SPAK: Jemi prokuror dhe jo inkuizitor

Dumani prezanton në Kuvend raportin e SPAK: Jemi prokuror dhe jo inkuizitor