Ditët e fundit në detyrë, Rama përshëndet Sorecën: Suksese miku im napolitan, Shqipëria do të jetë gjithmonë shtëpia jote

Ditët e fundit në detyrë, Rama përshëndet Sorecën: Suksese miku im napolitan, Shqipëria do të jetë gjithmonë shtëpia jote

Luigi Soreca dhe Edi Rama

Në ditët e fundit të detyrës së tij si ambasador i BE, Kryeministri Edi Rama ka falënderuar duke publikuar edhe një fotografi me Luigi Soreca.

Rama e ka falënderuar për punën e palodhur dhe respektin që ka treguar kundrejt Shqipërisë, duke i rruara edhe suksese në detyrën e tij të re.

“Shqipëria do të jetë gjithmonë shtëpia jote”, shkruan Rama.

Kujtojmë se Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri Luigi Soreca do të marrë një pozicion të ri të rëndësishëm në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS) pas emërimit të tij nga Përfaqësuesi i Lartë/Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Josep Borrell si i Dërguari i tij i Posaçëm për Migracionin e Jashtëm, me gradën Ambasador.

Pozicioni i ri vjen si një vlerësim për punën e tij të suksesshme në Shqipëri si Shef i Delegacionit të Bashkimit Evropian që nga shtatori 2018.

Ky emërim i Sorecës vjen disa muaj përpara, pasi ishte parashikuar të ikte në korrik, por situata e krijuar nga refugjatët ukrainas ka bërë që të përshpejtohet lëvizja. Emërim i Sorecës në detyrën e re vjen pa u emëruar ende zëvendësuesi i tij nga BE në Tiranë. Për shkak të situatës së krijuar është kërkuar që të lëvizë përpara kohe.  

“Faleminderit i dashur Luigi për punën tënde të palodhur në Shqipëri

Faleminderit i nderuar ambasador i BE për respektin tënd kundrejt Shqipërisë.

Faleminderit për gjithçka i dashur mik napolitan.

Suksese në detyrën e re, Shqipëria do të jetë gjithmonë shtëpia jote.”, shkruan Rama.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

La Liga një ëndërr, shtohen kërkesat arabe për Jasir Asanin

La Liga një ëndërr, shtohen kërkesat arabe për Jasir Asanin