Djali i Hashim Thaçit publikon foton e të atit ditën kur dha dorëheqjen: Kjo s’është lamtumirë, por vetëm mirupafshim

Djali i Hashim Thaçit publikon foton e të atit ditën kur dha dorëheqjen: Kjo s’është lamtumirë, por vetëm mirupafshim

KOSOVË- Si sot dy vite më parë, ish-presidenti Hashim Thaçi  dha dorëheqje pasi ndaj tij u konfirmua aktakuza e Prokurorisë së Specializuar të Hagës.

Pikërisht në këtë ditë,  djali i tij, Endrit  Thaçi ka kujtuar këtë moment, teksa bashkangjitur fotos ka shkëputur edhe një pjesë të deklaratës së Thaçit.

 “Kjo nuk është lamtumirë por vetëm mirupafshim”, shkroi ai krahas fotos së babait të tij, ish-kreut të lartë të UÇK-së, Hashim Thaçit.

Katër ish-udhëheqësit politikë e ushtarakë të UÇK-së, ish-presidenti Hashim Thaçi, ish-kreyparlamentarët Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, si dhe shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Rexhep Selimi janë të fundit që u dërguan në Hagë.

Arrestimet erdhën pasi një gjyqtar i procedurës paraprake i Gjykatës Speciale, kishte konfirmuar aktakuzat ndaj katër ish-krerëve të UÇK-së. Ish- presidenti Hashim Thaçi së bashku me Kadri VeselinJakup KrasniqinRexhep Selimin akuzohen për krime lufte. Ndaj tyre rëndojnë 10 akuza, për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, aktet të tjera ç'njerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje si krim kundër njerëzimit, vrasje e paligjshme si krim lufte, zhdukje me forcë e personave, në periudhën mes prill 1998- gushtit 1991.

Postimi i Endrit Thaçit

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kremlini mirëpret ofertën e kompanisë ruse: Shpërblim 72 mijë dollarë për ushtarët që shkatërrojnë tanket 'Abrams' dhe 'Leopard'

Kremlini mirëpret ofertën e kompanisë ruse: Shpërblim 72 mijë dollarë për ushtarët që shkatërrojnë tanket 'Abrams' dhe 'Leopard'