DOKUMENTET/ Si survejonte Sigurimi i Shtetit mësuesit dhe nxënësit e shkollave në regjimin Komunist

DOKUMENTET/ Si survejonte Sigurimi i Shtetit mësuesit dhe nxënësit e shkollave në regjimin Komunist

Sot është 7 Marsi, Ditë Kombëtare e mësuesit në Shqipëri, e cila festohet në të gjitha shkollat dhe universitetet e vendit. Zanafilla e kësaj dite përkon me hapjen e mësonjëtores së parë shqipe, në 7 mars të vitit 1887 në Korçë, kohë kur shqiptarët mësonin shqip fshehurazi në shtëpitë e tyre, për shkak të sundimit Osman. Edhe pse  mësimi i gjuhës shqipe ishte rreptësisht i ndaluar, mësonjëtorja e Korçës qëndroi e hapur për gati 20 vjet. Festimi i kësaj feste vijoi gjatë periudhës komuniste duke u përdorur shpesh edhe si një manifestim i propagandës zyrtare. Ajo ishte dita më e shënuar për mësuesin. Ata më të dalluarit shpërbleheshin me dekoratat e larta si "Mësues i Merituar" dhe "Mësues i Popullit".

Por a e dini se mësuesit dhe nxënësit e shkollat të arsimit të mesëm në kohën e regjimit komunist  janë vënë nën survejim e Sigurimit të Shtetit.

Ana tjetër e medaljes na tregon disa dokumente të gjetura në arkivin e Autoritetit (Dosja nr. 34/5), të cilat bëjnë fjalë mbi procesverbale të asgjësimit të dosjeve të vitit 1985, për qytetin e Përmetin, ku gjimnazet e zonës janë mbajtur në survejim për një dekadë.

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, shkruan se survejimi i fëmijëve të shkollave të mesme, të moshës 14-18 vjeç, ishte futur në programin e organeve të Sigurimit të Shtetit nën protokollin "Për ruajtjen e pastërtisë të inteligjencës së rinisë në këto shkolla".

Të shpallura si  “Objekte të Rëndësisë së veçantë”, shkolla “Sami Frashëri” dhe shkolla e mesme e Këlcyrës,  nisur nga procesverbalet e mbajtura dhe fletët e inventarit tregojnë se për to ka pasur listë emërore të nxënësve të survejuar (lista e kontigjenteve) si dhe një listë me të gjithë nxënësit e riregjistruar në këto shkolla. 

Dosja e “Objektit të Rëndësisë së Veçantë me nr.20”,  për shkollën e mesme “Sami Frashëri”, Përmet  u hap vendim të datës 5.1. 1974, nga Organet e Sigurimit të Rrethit. Po kështu edhe dosja e “Objektit të Rëndësisë së Veçantë me nr.39”, shkolla e mesme Këlcyrë u hap në në datën 9.4.1974 . Ato u administruan në kuadër të dosjes me Objekt të Rëndësisë së Veçantë hapur për  Komitetin Ekzekutiv të Rrethit të Përmetit.

Dosjet u asgjësuan nga Komisioni i Studimit dhe Vlerësimit të Materialeve Dokumentare, pranë Degës së Punëve të Brendshme "Ana e Sigurimit” me datën 10.10.1982. Ky asgjësim u bë me urdhër të Ministrit të Punëve të Brendshme me nr.01-20, Datë 19.8.1982 "Mbi heqjen nga struktura  e O.S.SH të funksionit organik për ruajtjen e pastërtisë të inteligjencës dhe rinisë “. Dosjet u asgjësuan me zjarr në prezencë të anëtarëve të komisionit.

Pas vitit 1948 shkolla shqiptare u orientua nga shkolla ruse. Në vitin 1967 u kërkua  “Revolucionarizimi i mëtejshëm i shkollës” nën ndikimin e revolucionit kulturor kinez. Zbatimi nisi në vitin 1970 dhe vijoi deri me rënien e regjimit. Shkolla u ideologjizua në mënyrë të tejskajshme më aplikimin e lëndëve të drejtpërdrejta politike, si Historia e Partisë apo Filozofia Marksiste-Leniniste. Letërsia dhe historia ishin lëndët ku trajtimi ideologjik la gjurmët e veta. Ideoligjizimi i tejskajshëm i arsimit synonte  krijimin e të ashtëquajturit  “Njeriu i ri”, rezultat i parimit të trekëndëshit revolucionar : mësim, punë prodhuese dhe edukim fizik e ushtarak./Marrë nga Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit

May be an image of text

No photo description available.

May be an image of text

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • lani: 08/03/2023 11:06

  po edhe tani vazhdon pas bythes se cdo intelektuali i qendron 1 spiun (spiune me lopate si ne shqiperi)

  Përgjigju
 • Petrit: 08/03/2023 05:15

  Njesoj si sistemi ramist i patronazhimit aktivist...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’