Drafti i PS-së, Meta: Hapni listat ose largohuni! Prishja e marrëveshjes së 5 qershorit do ndëshkohet fort nga qytetarët

Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka vijuar me reagimet e ashpra lidhur me draftin e PS-së për hapjen e listave.

Përmes një postimi në Facebook, Meta i bën thirrje mazhorancës që të hapin listat 100 % ose të largohen.

Reagimet e Presidentit kanë qenë të ashpra gjatë kësaj fundjave lidhur me procesin zgjedhor. Ditën e djeshme (19 shtator), Meta nuk i ka kursyer kritikat për draftin e PS-së duke thënë se nuk është hapje e plotë e listave.

Ndërkohë që ditën e premte (18 shtator) gjatë një konference për mediat, Meta komentoi "ligjin organik për Presidentin". Ai dhe se askush nuk e frikëson atë për të mbrojtur Kushtetutën dhe kërcënoi mazhorancën me shpërndarjen e Parlamentit.

Postimi i plotë në Facebook:

Çdo manovër mashtruese që u heq të drejtën qytetarëve të zgjedhin vetë edhe deputetët, siç ju premtua, vetëm me qëllimin për të prishur në mënyrë të njëanshme Marrëveshjen e 5 Qershorit, do të ndëshkohet fort nga të gjithë qytetarët që prej 12 vitesh kërkojnë deputetë e jo kukulla kryetarësh.

Mos kini frikë nga hapja e listave! HAPNI LISTAT OSE LARGOHUNI

Drafti i Partisë Socialiste i zbardhur nga Report Tv parashikon hapjen e listave 100%, por sipas formulës së PS, renditja e kandidatëve të vendosur në fletë votimi nga çdo forcë politike, ndryshon vëtëm nëse kandidati ka marrë një numër votash parapëlqyese më të madh sesa mesatarja e partisë që del nga pjestimi i numrit të votave të subjektit me numrin e mandateve të fituara nga subjekti.

Sipas draftit të PS çdo forcë politike paraqitet në KQZ 50 ditë para zgjedhjeve me një listë shumëemërore me emrat e kandidatëve të renditura nga partia.  Pra kryetaret e partisë vendosin në pjesën e parë të listës kandidatët e favorizuar për fitore. Për ta ndryshuar këtë renditje duhte që një kandidat i renditur në pjesën e poshtme të listës, të marrë më shumë vota parapëlqyese  se sa mesatarja e partisë: Kjo mesatare llogaritet duke ndarë numrin total të votave të marra nga një forcë politike në nië zonë zgjedhore me numrin e mandateve teë fituar pra nga ajo forcë politike.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord nëse Shqipëria të përdori edhe vaksinat ruse e kineze përveç vaksinave perendimore?

Komento

Komente

 • vjosa: 20/09/2020 23:58

  O hale president ,,o qenefi i kombit,,,O LLUMI I KOMBIT...

  Përgjigju
 • Liria: 20/09/2020 17:38

  Cfare fushate elektorale ben presidenti yne. Ka shkuar tek bashkefshataret e gruas qe e bene te pasur dhe i dhuruan itoka ne Tirane. Kerce Like kerce nga belaja qe te ka zene e pellet cdo dite si i marre.

  Përgjigju
  • O Liri: 20/09/2020 21:16

   Une di qe pellet gomari jo Iliri presidenti jone! Gjithsesi aferim i qifte pellitjes se tij.

 • Tosi: 20/09/2020 13:41

  O mjeran akoma se ke marre vesh se qytetaret do ja nxjerrin per hunde cizmen Nafije dybekut te leshitlikes. Leshelija ka vdekur qysh me 30qershor 2019, ti se paske marre vesh akoma

  Përgjigju
 • Kolopa i Skraparit: 20/09/2020 13:33

  Ducja i Italise Fashiste do ta kishte zili

  Përgjigju
 • O Zot o Zot: 20/09/2020 13:27

  A ka mekat me te madh se te kemi nje president te tille?Zoti e ndeshkofze per mekatwt we kabere sifamilje magioze we eshte nje gjakpirese e shqiptareve

  Përgjigju
 • Hajduti: 20/09/2020 13:07

  Meta hajduti.... turpi i Shqiperise nje presidentmuti qe kemi

  Përgjigju
 • O Ilir: 20/09/2020 12:44

  I by... q.... r po te vjen fundi o hajdut fashist familje magioze ne nje grua baxhelle

  Përgjigju
 • Desi: 20/09/2020 12:26

  Sa qesharak. Nuk i kishte bere llogarite mire me Ramen dhe tani qe si del pazari, llomotit poshte e larte. Vete deshe paza dhe e bere Ramen kryeminister. Ti e solle kete monster, ashtu si Saliun. Kokelope.

  Përgjigju
 • Turi: 20/09/2020 12:08

  Po nuk e kuptoj pse del nga shinat ky tipi sa her qe i prishet interessi: dhe fol ne emer te popullit apo i quan popull ato qe don vet ai per interesat e ty? Shporr se ju ka ardh fundi hajdudeve

  Përgjigju
 • LORA: 20/09/2020 11:05

  Qytetaret e dine vete shume mire se ke do ndeshkojne. Pikerisht kjo vetedije qytetarie e ka nxjerre nga binaret ate me bllok ne dore.

  Përgjigju
 • YYY: 20/09/2020 10:59

  Cfare anomalie! Si rregull gazrat clirohen nga poshte, ndersa ketij i shperthejne siper! Ligesia e ketij nuk ka dimensione!

  Përgjigju
  • Domethene ?: 20/09/2020 12:36

   Ky ka zorren e by** s ne goje. Hahahahaha

 • Haha: 20/09/2020 10:50

  Presileshi qeka nxehur por i sugjeroj te mare brisqe se po mbarogen

  Përgjigju
  • Europ: 20/09/2020 21:56

   Poshte fashist,haidut Duc Meta.×

Lajmi i fundit

John

PD: Vendet rreth nesh ia dolën të përparojnë, Shqipëria dështoi se u mor peng nga Rama