Durrës, u shkatërruan kolonat nga tërmeti ,policia mori provat VIDEO)

Në lagjen nr. 13 në zonën e Plazhit në Durrës, ekspertët e IKMT-së do të bëjnë shembjen e një pallati me shpërthim të kontrolluar pasi është vlerësuar i pabanueshëm nga ekspertët si pasojë e dëmtimeve që pësoi nga tërmeti tragjik. Dy katet e para kanë qenë restorante, të tjerat banim.

Ekspertët e xhenios po hapin vrimat në mur për të vendosur eksplozivin, pasi kolonat dhe kati i parë i këtij pallati të ndërtuar në vitet e fundit nuk mund të riparohet si pasojë e dëmtimeve të shumta. Kolonat kanë dëmtime të shumta, sidomos në katin e parë dhe në themele dhe shkallët që janë në krahun e pastëm të pallati.

Dëmtimet edhe pjese nuk janë të dukshme në fasadë, ambientet e brendshme janë të pabanueshme. Policia ka vendosur perimetrin e sigurisë duke mos lejuar as hyrjen e banorëve për të marrë sendet e tyre, pasi ka shumë rrezikshmëri. Fatmirësisht në këtë godinë nuk ka pasur të lënduar në njerëz. Pallati ka 6 vite që ishte ndërtuar, ndërsa pronari nuk banonte aty.

Në dy anët e 6-katësisht që do të shembet janë dy pallate të tjera, një prej të cilëve në të majtë ka pësuar dëmtime dhe është shpallur i pabanueshëm por nuk është vendosur si do të shembet. Dje një grup oficerësh të policisë gjyqësore që kanë marrë monstrat e disa lëndëve të cilësisë së materialeve që janë përdorur për ndërtimin e këtij pallati. 

Në këtë pallat banonin gjithsej 4-5 familje, pasi pjesa më e madhe ishin me qira ose në shitje. Pallati që do të shembet është vetëm 300 metra larg hotel Lubjanës, e gjithë zona nr. 13 në Durrës është thuajse e gjitha e pabanuar,pasi dëmtime të shumta kanë edhe pallatet e rinj mbi 6 kate. 

1575367438_paallatiqedoshembet.jpg


Lajmi kryesor:

DËMET/ Shembet me tritol pallati 6 katësh në Durrës, pronari kishte plan të shtonte katet mbi të njëjtat themele


d.ba./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se duhet të ketë ndryshime të ministrave të kabinetin qeveritar në muajin shtator?×

Lajmi i fundit

John

6 viktima dhe 136 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit