Dy vite më parë zgjidhi krizën në Shqipëri, gjermani: Negociatat? Berlini duhet të bindte Macronin, shpresoj të hapen në 2020

Dy vite më parë zgjidhi krizën në Shqipëri, gjermani: Negociatat? Berlini duhet të bindte Macronin,  shpresoj të hapen në 2020

David McAllister

David McAllister, politikan gjerman, anëtar i Parlamentit Evropian, pjesë e Partisë Popullore Evropiane dhe Kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të PE-së ka kritikuar vendimin e Francës për veton për Shqipërinë dhe Maqedoninë për hapjen e negociatave.

"Para së gjithash, ne po flasim vetëm për fillimin e negociatave. Përfundimi i tyre do të zgjaste shumë vite, kështu që vetëm fillimi i bisedimeve me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë nuk do të thotë që këto vende do të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian nesër. Së dyti, presidenti francez në argumentin e tij theksoi se ai ishte kundër bisedimeve të pranimit, sepse ai besonte se BE së pari duhet të rishikojë procesin e zgjerimit.

Jam dakord që ka gjëra që mund të bëjmë më mirë në këtë fushë. Në të njëjtën kohë, megjithatë, unë shpresoj që 27 liderët e BE-së do të jenë në gjendje të bien dakord për këtë çështje gjatë presidencës së ardhshme, kur samiti i Ballkanit Perëndimor është planifikuar për majin e vitit 2020. Ndoshta atëherë do të ketë një përparim në bisedime dhe do të negociohet një dritë jeshile për Maqedoninë Veriu dhe Shqipëria. Shpresoj kështu.

Sipas mendimit tim, zgjidhja më e mirë do të ishte një rrugë e ngjashme me rezolutën e miratuar nga Bundestagu gjerman - drita jeshile për Maqedoninë Veriore dhe dritë jeshile e kushtëzuar për Shqipërinë. Vlen të përmendet se politika e zgjerimit ngjall shumë dyshime në Gjermani, dhe Bundestag gjerman ka vendosur të ndjekë këtë rrugë.

Kjo është një arsye tjetër pse unë jam aq i zhgënjyer që Gjermania, e cila ka treguar udhëheqje në këtë fushë, nuk ka arritur të bindë partnerët tanë francezë. Macron, Rutte dhe të tjerët janë përgjegjës për këtë vendim dhe duhet të shpjegojnë pse e morën atë" tha ai. Në 2017 me paketën e njohur si 'McAllister Plus' ai zgjidhi krizën politike në Shqipëri pas çadrës që ngriti opozita para Kryeministrisë (lexo ketu). 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com