E akuzuan si fashist se pranoi emërimin në Akademinë Italiane, dëshmia e rrallë e Koliqit për Gjergj Fishtën: E takova pas ceremonisë, kishte një brengë...

E ka përndjekur ndër vite, figurën e At Gjergj Fishtës, fakti që në vitin 1939 pranoi të emërohej si anëtar i Akademisë Italiane. Është akuzuar për mungesë patriotizmi, deri edhe nga kolegët e tij, disa syresh, kanë bërë më vonë mea culpat përkatëse. Por, një dëshmi e rrallë e Ernest Koliqit, lidhur me këtë fakt, është botuar rishtazi në librin “Fishta rileximi në kohën e lirisë” të publicistit Frano Kulli.

Koliqi pohon se në qershorin e vitit 1939 është thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme Italiane, ku është pyetur lidhur me emrat që do të ishin adapt për këtë titull, ku ndër të tjera rrëzon edhe vetë emrin e tij.

“U përgjigja, simbas pikëshikimit tim modest, se ekzistonin dy shkrimtarë shqiptarë që s’do të kishin ba figurë të keqe në gjinin e Akademisë: z.Fan Noli e Faik Konitza, por shtova se banonin, prej shumë kohës në Amerikë. Kështu Fishta ishte i vetmi që u emnue akademik i Italisë. Emnimi, tue qenë se nuk ishte paralajmërue gjeti në befasi”, shprehet Koliqi në dëshminë e tij.

Më tej, Koliqi tregon se pas vlerësimit, ka pasur një takim me Fishtën.

“Kur mbas ceremonisë, e pashë në gjinin e Akademisë së Italisë, më shprehu tanë entuziazëm, fjalët që i kishte thanë Papa Piu XII: ‘Jam i kënaqun për eminimin tand akademik, sepse nëpërmjet teje nderohet Urdhni i Shën Françeskut e kombi shqiptar’. Mandej poeti e la këtë temë dhe nisi të më shprehë brengat e tij për situatën evropiane. Ishim në fillimin e 1940-ës. Nji fat i kobshëm po na ndjek!”-thirri renkueshëm, a thue se po fliste me vete – “E druej fort për të ardhmen e Shqipnisë...”, shkruhet më tej në dëshminë e shkrimtarit.

Në dhjetor të atij viti Fishta u nda nga jeta. Pas ndalimit në diktaturë botimi i publicistit Kulli hedh dritë me atë që ndodhi me shkrimtarin e krijimtarinë e tij, pas rënies së regjimit.

 

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fermerët e Fierit ‘braktisin' grurin! Këtë vit u mbollën 4500 hektarë më pak se vjet, shkak çmimi u ulët i shitjes dhe mungesa e subvencioneve

Fermerët e Fierit ‘braktisin' grurin! Këtë vit u mbollën 4500 hektarë më pak se vjet, shkak çmimi u ulët i shitjes dhe mungesa e subvencioneve