E vetmja pengesë edhe për negociatat me Shqipërinë, Kryeministri Bullgar premton: Heqim 'veton' ndaj Maqedonisë së Veriut nëse ka progres për çështjet që na ndajnë

Kryeministri i ri i Bullgarisë u zotua të thyejë një bllokim diplomatik mbi bisedimet e Maqedonisë së Veriut fqinje për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian, një ngërç që ndalon ambiciet e vendit për në BE.

"Ne duhet t'i bëjmë të gjitha diskutimet për të gjitha fitimet midis dy vendeve," tha Petkov në një intervistë me Bloomberg Neës të martën në Sofje.

“Nëse të dyja palët fillojnë të flasin për të mirat, gatishmëria për të arritur një marrëveshje për çështje të rëndësishme do të ishte më e lehtë”, tha ai.

Bullgaria ka bllokuar bisedimet e Maqedonisë së Veriut për t'u bashkuar me bllokun 27-anëtarësh për pretendime historike dhe gjuhësore, ndërsa pohon se të drejtat e shtetasve bullgarë në vend po shkelen. Kiril Petkov, 41-vjeçari i diplomuar në Shkollën e Biznesit të Harvardit, i zgjedhur vitin e kaluar për të luftuar korrupsionin, tha se ai dëshiron ta zhvendosë debatin nga mosmarrëveshjet historike për t'u fokusuar në infrastrukturën dhe zhvillimin ekonomik.

Qershorin e kaluar ministrat e jashtëm të vendeve të BE nuk vendosën dot një datë se kur do të mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pengesë këtë herë u bë Maqedonia e Veriut pas vetos që i vendosi Bullgaria. Ndryshe nga konferencat e mëparshme, Shqipëria brenda dy viteve të fundit arriti të mposhte skepticizmin e disa vendeve anëtare të cilët konsideronin se Shqipëria nuk përmbushte kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit, por kësaj here ajo ishte kurban i probleme të Maqedonisë së Veriut. 

Po pse Bullgaria po pengon Maqedoninë e Veriut? Qeveria bullgare ishte kundër konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut, për të vazhduar negociatat me qeverinë e këtij vendi. Bullgaria kërkon nga Maqedonia e Veriut të njohë rrënjët bullgare në gjuhën dhe historinë e saj. Madje u dëgjua edhe kërkesa për njohjen e gjuhës së vendit jo si maqedonishte, por si dialekt i bullgarishtes.

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bullgaret: 06/01/2022 15:15

    Po trafikantet e Sofias qe u pasuruan duke bere shqiptaret e dibres ne Shqiperi bullgare i ke vene nen hetim, qe me karta identiteti e vendbanim ne Shqiperi i kane bere qytetare me duar ne xhepa te Sofias e mbushet europen me gollo(se bullgare s'ka pasur kurre ketu). Ju,rumania e greqia jeni pykat e BE-se, prandaj s'beni dot gjera te mira. Shqiptaret jane me te zgjuar dhe me te fisem si popull nga ju.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Ishte me bashkëshorten, sulmohet arbitri i finales së Europa League! Tifozët e Romës 'fluturojnë' karriget kokës

VIDEO/ Ishte me bashkëshorten, sulmohet arbitri i finales së Europa League! Tifozët e Romës 'fluturojnë' karriget kokës