Edhe vatrat e Covid-19 në spitale, janë brenda “pritshmërive” të Ogerta Manastirliut?

Ogerta Manastirliu pa maske gjate vizites ne Spitalin e Krujes

Epidemia e Koronavirusit është kthyer përsëri duke kërcënuar Shqipërinë pikërisht në fillim të sezonit turistik. Numri i rasteve të infektimeve të regjistruara sot (57) është dyfish nga numri i rasteve të regjistruara në ditët e kulmit të epidemisë, në fillim te prillit, kur i gjithë vendi ishte mbyllur në karantinë. Kurba e infektimeve rritet ditë pas dite, ndërkohë që reagimet e institucioneve vonojnë. Tri ditë më parë ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu, që deri më tani ka fjetur mbi dafina falë suksesit të një strategjie ku ajo ishte vetëm ekzekutuese, u përpoq të fshihte rëndësinë e kësaj rritje të re të infektimeve, duke gënjyer opinionin publik dhe duke siguruar se gjithçka ishte “brenda pritshmërive”. Një gafë e krahasueshme me atë të Valbona Sakos që mes rrënojave të shkaktuara nga termeti u shpreh “e kënaqur” me 50 të vdekur dhe që për këtë arsye dha dorëheqjen.

Kryeministri Edi Rama përgënjeshtroi Ogerta Manastirliun pak orë më pas, duke u kthyer të flasë në publik për Covid (gjë që s’ndodhte prej dy javësh) e duke rikujtuar kërcënimin e karantinës së vendit, nëse të gjithë nuk do të respektonin masat e sigurisë. Por çfarë masash mund të priten nga qytetarët, nëse një nga vatrat e infeksionit është brenda shërbimit të hematologjisë në QSUT, ku mjekë dhe infermierë, me sa duket kanë thyer rregullat? Rastet e infektimit në këtë repart sot arrijnë në 11 dhe duam të dimë nga ministrja Manastirliu nëse edhe kjo ishte “brenda pritshmërive” të saj. Çfarë të presim pastaj nga mjekë dhe qytetarë përballë shembullit të kësaj ministreje që duke vizituar spitalin, nuk mbante as maskën, sikur kjo maskë anti-Covid, të dëmtonte statusin e saj?

Problemi qëndron në faktin se opinioni publik vazhdon të marrë mesazhe kontradiktore dhe të qetësohen mbi faktin se një rritje e epidemisë “ishte parashikuar”, që do të thotë se çdo gjë është në rregull, dhe se nuk duhen masa të tjera. Ndërsa në të vërtetë, asgjë nuk është në rregull, sepse këtu askush nuk respekton masat e parandalimit që respektohen në Europë. Ministria e Shendetesie  që nga dita e parë e kësaj epidemie e ka përjashtuar vlerën e përdorimit të maskave që tashmë është ndër masat e para të parandalimit që po përdoren të në gjithë botën (bashkë me distancimin fizik dhe larjen e duarve). Vetëm në Shqipëri autoritetet shëndetësore këmbëngulin të thonë se maska në mjedis të hapur nuk vlen, duke harruar të shtojnë se nuk vlen kur jemi vetëm në mjedis të hapur, ndërsa, nëse lëvizim në grup, apo në protesta apo grumbulojme në një tavolinë, apo shkojmë në pelegrinazh në masë në Shna Ndue siç ndodhi të martën e shenjtë, maska vlen edhe në mjedis të hapur. Por në Shqipëri, për faj të këtij mesazhi të gabuar publik, maskën nuk e përdor askush, as në mjedis të mbyllur.

Pavarësisht urdhërave formale në lokale, në zyra, në dyqane dhe deri në supermarket ku është ekspozuar ushqimi nëpër tezga, hyrjet bëhen pa maskë, në tavolinat nëpër bare  dhe ristorante ulen në grupe edhe pse nuk duhet të rrinë më shumë se dy vetë bashkë, e kështu kudo. Ku eshte distanca mes tavolinave në lokale apo në restorante te vendosura si kushte per te rihapur? Pse nuk shofim me asnje radhe ne hyrje te farmacive apo në bankat, si duken ne France apo ne Itali? Si ka mundesi qe jane harruar tashme gjithe ato rregulla qe gjate karantines mendouam qe na kishin ndryshuar pergjithmone?

Ato 17 gjobat e deklaruara sot janë një numër qesharak nëse i krahasojmë me numrin e shkejles së rregullave, dëshmitarë të të cilave jemi të gjithë. Nëse sot të shtruarit në spital nga Covid janë në ritëm të ulët falë klimës së ngrohtë që zbut agresivitetin e virusit, çfarë do të ndodhë mes shtatorit dhe tetorit kur pritet kthimi i të ftohtit dhe i shirave?

Në Pekin, të terrorizuar nga Covid, dje mbyllën 9 lagje sepse u regjistruan vëtëm 7 raste të reja pas një periudhe infektimesh 0. Bashkimi Europian shtyu hapjen e kufijve me vendet e Ballkanit nga 15 qershori me 1 korrik, por pas 1 korrikut do të vendosë nëse do të lejojë hyrjet nga vendet tona në bazë të situatës epidemiologjike të secilit. Praktikisht, nëse në Shqipëri gjendja është e tillë, rrezikojmë të shohim të mbyllura akoma portet dhe aeroportet e Bashkimit Europian. Nëse nuk rinisin masat urgjente të edukimit dhe ndërgjegjësimit social, Shqipëria rrezikon të kalojë pushimet verore e mbyllur në karantinë dhe te izoluar nga pjesa tjeter e Europës.  Dhe nuk na ngushëllojnë fjalët e ndonjë ministrje të na thotë se edhe kjo ishte ''brenda prtishmërisë”.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare me lista të hapura?

Komento

Komente

 • free: 15/06/2020 15:40

  Kto pritshmerite ndryshojne sipas qejfit apo i ka deklaruar kjo daullja perpera. Ajo qe po ndodh neper spitale eshte akt kriminal ndaj te semureve qe jane te detyruar per teu shtruar. Personeli i spitalit nuk respekton masat dhe autoritet flen gjume. Ne te gjith spitalet hyjne familjare me nje 500 te dera dhe pastaj ngrihet gjoba deri te doktori qe do 5000 sa her qe te nxjerri dy fjali.

  Përgjigju
 • moska: 15/06/2020 12:02

  O njeri i peshtire shiko cfare po behet ne Shqiperi me Covid.Keni te moshuar neper shtepi qe jane semure dhe i lini pa asnje mbeshtetje. Jane infektuar dhe nuk denjoni as ti merrni ne telefon. Do vijme do vijme dhe jetojne ne meshiren e fatit dhe Covidit o Zoti ju numerofte te keqijat qe po beni

  Përgjigju
 • Infermieri: 15/06/2020 11:40

  Nje nga vjedhjet me spektakolare jane pageset te pranuara nga Ogerta M. per hemodializat e pabera nga Allajbeu. Edhe hajdutet me me fame do ti kishin zili vjedhjet e kesaj

  Përgjigju
 • Investiguesi: 15/06/2020 11:38

  Hidhini nje sy aferave te kesaj zgrepaes me Hallajbeun se do zbuloni perla te vjedhjeve me skandaloze nga ky grup i mirefilte kriminal.

  Përgjigju
 • Cimi: 15/06/2020 11:32

  Intrigantja me e madhe qe ka njohur qsut. Hetimet do te tregojne se eshte edhe e grepsja me e talentuar

  Përgjigju
 • Ago: 15/06/2020 07:49

  Me curben cu be edhe pipero nuk I jepte pergjigje.

  Përgjigju
 • bert: 14/06/2020 22:04

  ca u be me ate kurben

  Përgjigju
 • John: 14/06/2020 21:53

  Ik moj rq leri njerzit rehat mos na bej sikur I do shume ti ramadani dhe krye rq Lali fiku

  Përgjigju
 • Bledi: 14/06/2020 21:44

  Kjo shkaterroj e Qsut-ne kur e drejtonte, Z.Rama duhet ta shkarkoj urgjentisht dhe ta marri SPAKU ne dore çeshtjen e kesaj, nuk ka pse ti marre Kryeministri mbi shpatulla gjitha deshtimet e te tjereve.

  Përgjigju
 • lona: 14/06/2020 20:37

  Skandalet ne kete ministri te drejtuar nga Manastirja i kalojne shumefish skandalet e gjithe ministrave.Duhet ti zbuloni dhe ti publikoni.Nuk jua merr mendja aferat e tipes qe ben si nene tereza e oligarkeve.Shpejt do ti dale fytyra

  Përgjigju
 • ministria: 14/06/2020 20:35

  Sa punoi Edi Rama cdo gje shkoi per bukuri. Sa ja la ne dore zonjes O. ta shifi si do te shkojne punet. Kjo zonje nuk kap gje me dore nese nuk sheh perfitim personal.Nuk firmos per asnje pune qe te ecin perpara.Merret vetem me intriga dhe thashetheme dhe fut stafin ne sherr per cdo gje.Mjere ne ke kemi ministre.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Zbulohet spiuni egjiptian në zyrën e kancelares gjermane! Ja si i 'mbylli gojën' Merkeli Egjiptit