EKSKLUZIVE/ Shoku i fëmijërisë shiti për lekë Eri Zefin, e nxorri nga 'ngujimi' në pritë tek hasmit! Si u mashtrua mirditori nga personi që i besonte verbërisht

TIRANË - Eri Zefi, 34-vjeçari i vrarë me 6 plumba dhe i hedhur në një kanal në fshatin Zallë Xhuxhë të Mirditës, është nxjerrë në pritë nga vetë shoku i tij i fëmijërisë. Hetimet e zhvilluar nga prokuroria e Lezhës, kanë nxjerrë në dritë se për vrasjen e Zefit, një rol mjaft të rëndësishëm ka kryer shoku i tij i i ngushtë Mikel allias Gjovalin Alia. Nga analizimi i shumë të dhënave të mbledhura përgjatë një muaji, është arritur në konkluzionin se Mikel Alia, ka nxjerrë në pritë 34-vjeçarin Eri Zefi. Ky i fundit prej muajit shkurt 2019 kishte reduktuar lëvizjet e tij dhe frekuentimin e personave të ndryshëm, pasi i ruhej një gjakmarrje të mundshme. Kjo pasi, Eri Zefi është vëllai i Ndue Zefit, ky i fundit në shkurt të këtij viti ka vrarë fqinjin e tij 45-vjeçarin Martin Ndreca, pas një sherri banal. Si pasojë e kësaj vrasje, Eri Zefi, i ndruhej një hakmarrje të mundshme dhe për këtë ai kishte marrë kërcënime të njëpasnjëshme. Por gjaksit e tij, nuk mund t'i afroheshin shumë pranë banesës me qëllim ekzekutimin e Zefit, pasi shumë shpejt do të binin në sy dhe do vinin veten e tyre në rrezik.

Atëherë ata kanë filluar të venë në jetë një plan të sofistikuar duke përpunuar dhe paguar shokun e ngushtë të Eri Zefit, Mikel Alia, me qëllim që ky i fundit ta nxirrte nga shtëpia Zefin dhe t'ia çonte në pritë dy qytësve, që ishin caktuar për të bërë vrasjen. Mendohet se për një shumë parash ende të papërcaktuar, Alia ka pranuar të shesë shokun e tij të ngushtë, duke e nxjerrë nga shtëpia, falë direktivave dhe skenarit që kishin bërë gjaksit. Gjatë hetimit është provuar se Alia ka komunikuar në telefon dhe në mënyrë verbale me Eri Zefin, duke i kërkuar të bashkëpunojnë së bashku për të vjedhur në mesnatë një sasi të kunsiderueshme hashashi në një territor malor, që ndodhet në fshatin Zallë Xhuxhë të Mirditës. Eri Zefi, ka pranuar ofertën e mikut të tij të fëmijërisë të cilit i besonte në mënyrë të verbër, dhe janë nisur së bashku të dy me makinë në vendin ku ishte caktuar për tu bërë vrasja. Ata kanë udhëtuar në mesnatë në autostradën Durrës-Kukës, dhe sapo kanë mbërritur në fshatin Zalë Xhuxhë, kanë dalë nga rruga duke hyrë rreth 50 metra në një teren malor, ku Mikel Alia, pretendon se aty do vidhnin drogën. Por në fakt ai teren ishte caktuar nga hasmit, për të ekzekutuar njeherë e mirë Eri Zefin, vëllain e Ndue Zefit. Sapo Alia dhe Zefi kanë dalë nga makina dhe ndodheshin mes errësirës, mes disa shkurreve janë shfaqur dy persona ende të paidentifikuar duke ushtruar dhunë barbare ndaj Zefit.

Më pas ata e kanë qëlluar me plot 6 plumba, katër në kokë dhe dy në gjoks duke e lënë të vdekur në vend. Dy autorët së bashku me bashkëpunëtorin e tyre, mikun e Zefit janë larguar mes errësirës së dendur. Trupi i pajetë është gjendur nga fshatarët e zonës i mbuluar në gjak, të cilët kanë njoftuar policinë.

Prokuroria dhe policia e Lezhës, tashmë kanë identifikuar njërin nga autorët e kësaj vrasje i cili është Mikel Alia, i cili ka shërbyer për ta nxjerrë në pritë Zefin. Momentalisht Alia është shpallur në kërkim. Ndërsa dy personat që qëlluan me armë Zefin, dyshohet se janë larguar në drejtim të Kosovës.

Prokuroria dhe Policia e Lezhës janë duke bashkëpunuar ngushtë me qëllim identifikimin e plotë të kësaj ngjarje dhe arrestimin e dy qitësave. Gjatë kësaj kohe janë krijuar disa dyshime mbi emrat e dy personave por policia është treguar e rezervuar për të dhënë detaje mbi këta persona.

34-vjeçari u ekzekutua me 6 plumba, 4 prej të cilëve e kanë kapur në kokë ndërsa 2 të tjerët në gjoks. Në trupin e viktimës u konstatuan shenja dhune dhe vrasja rezulton të ketë ndodhur gjatë natës pikërisht në vendin ku është gjetur trupi i viktimës. Viktima u gjet i vrarë në një zonë të pyllëzuar 50 metra larg rrugës së “Kombit”.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mos u nxito ne gjykime: 30/10/2019 18:58

  I kan dhen pare apo i kan then "jeten e tij per tenden", kjo do dali kur hetimet te mbarojne. Deri atehere duroni te shani veriun, jugun lendjen e perendimin. Mos e merrni kaq serjozisht roline gjeografise ne sjelljen e njeriut se te bashkohemi me Kosoven, tropoja beher shqiperi e mesme.

  Përgjigju
 • Gjynah: 30/10/2019 17:31

  Zoti marrt hak te ato qe e vran . Gjynah alamet djali, ca faji ka ky qe i iku truri vellas e ben vrasje ne lokal ? Si mund te ekzekutohet nje njeri i pafajshem me kaq mllef? Te ishte ky vet vrasesi ndryshon puna , Po per vellain gjynah

  Përgjigju
  • www.youngtribune.com: 31/10/2019 08:13

   Mos e provofsh kurre sa I rende eshte gjaku .

 • ariu: 30/10/2019 17:02

  verioret dhe fshatrat e vlores jan me te pabeset, popullsi e ardhur, llum i debuar nga viset e tjera dhe i grumbulluar prej vitesh ne kto territore

  Përgjigju
  • Selenicë: 30/10/2019 18:24

   Jo fshatrat e Vlorës por malokët vlonjate. Malesia e Vlores, pra maloket vlonjate janë me te pazhvilluarit. As që mund të krahasohen maloket vlonjate me maloket katolike. Maloket katolike te veriut janë të fisëm!

 • Piku: 30/10/2019 17:01

  Sa kohe te jete varfni ne Shqipni, asht e kote me kendu e me u levdu per burrni. Varfnia mbyt CDO virtyt.

  Përgjigju
 • Erik: 30/10/2019 16:49

  Po vritet vellai me vellane per nje gardh apo pse gjeli i shkel pulat, ju shkoni deri tek shoku i femijerise dhe kerkoni bese prej tij. Anarkia e tranzicionit ua ka vrare ndergjegjen njerezve, u ka mpire logjiken. Sot quhet vlere te jesh ps e t'ja fusesh tjetrit qe te beson.

  Përgjigju
 • sam: 30/10/2019 16:45

  Ore po vertete tokat Arberore u bene nje perzierje e te gjitha rracave (po me njerezit kriminele e te keqinj te ketyre rracave). Atje u krijua pak a shume tamam nje shtet si edhe USA e Kanada, nga shume kombe e rraca. Dhe ne USA ne ato fillimet e para, ne amerike shkuan te gjithe kriminelet, te hurit e litarit e aventuriere te ndryshem. Kristofor kolombi, te treja anijet e tij, i mbushi me te burgosur e te denuar me vdekje, se marinare e njerez normale nuk pranonin te benin ate udhetim, se ishte e rrenjosur ideja, se toka eshte e sheshte dhe po te shkoje pa fund ne perendim apo ne lindje, te priste nje vdekje e sigurte. Prandaj dhe USA i don skipetaret se jane te njjte me te.

  Përgjigju
 • E**A**: 30/10/2019 16:42

  Një fjalë e vjetër thotë: "Ruaju nga pazari krutanit, k....t e shkodrës dhe pushka mirditorit". Mirditorët historikisht marrin gjak duke zënë shtigje, gjuajnë nga prapa krahëve. Dy të pafajshëm në dhe, ( si ai i pari që u vra në sy të djalit dhe ky tjetri që e vranë me pabesi ), vrasësit jetojnë, histori Shqiptare.

  Përgjigju
 • Pyka: 30/10/2019 15:46

  Po është e vërtet,është tmerr!Ku ka arritur njeriu!Sa për të tjerat ne komente janë pallavra!Pisa ka kudo.Bile secili nga ne i ka në rracën e tij.

  Përgjigju
 • E Verteta!: 30/10/2019 15:24

  Po te keni lexuar libra e romane, histori e kallzime, do ta keni kuptuar se historikisht mirditoret kane qene te njohur per 'Vrases Me Pagese'. I gjithe Veriu i Shqiperise dhe sidomos Shkodra, kur donte te gjente nje vrases me pagese, menjehere shkonte ne Mirdite. Nje fakt tjeter (qe natyrisht nuk permendet e mbulohet nga pordhitika e djallit), eshte qe fiset mirditore, jane fise bullgare te ardhura e te ngulura ne ato territore ne kohen e car Simeonit apo Samuelit. Dihet se perandorite pastronin perandorine e tyre nga kriminelet dhe i vendosnin ato ne vendet problematike dhe aty ku kishin interes. Kjo praktike ka qene ndjekur edhe ne kohen e perandorise osmane dhe me gjere. Turqit pastronin perandorine e tyre dhe i vendosnin kriminelet dhe njerezit e padeshiruar ne viset shqiptare. Me nje gur vrisnin shume zogj. 1) Benin pastrimin. 2) Kryenin denimin (syrgjynosja). 3) Siguronin teritoret problematike me njerez te hurit e litarit. 4) Dhe ne rastin e Arberise (rast i veçante), çonin ne vend amanetin e sulltan mehmet fatihut, te shpallur solemnisht tek kembet e babait te tij, sulltan muratit, ne shtratin e vdekjes, nen muret e Krujes. Amaneti ishte, qe te zhdukte faret te gjithe Arberit dhe ta digjte e shkaterronte perfundimisht te gjithe Arberine e Shenjte. Dhe me pas patem genocidin e tmerreshem, ku e gjithe Popullsia Arberore u masakrua, e nje pjese iken nga syte kembet neper Bote, (kryesisht ne Itali). Tani dykembeshit qe jetojne ne Shqiperi, jane vetem ato qe i prune osmanet per te mbushur vakumin e per ti populluar ato toka qe ngelen te shkreta. Ato jane popuj mix nga Ballkani, (me te shumtit vllehe e arumune te ardhur duar duar), si dhe popuj te ndryshem aziatike. Keshtu shpjegohet edhe instalimi i muslimanizmit ne pjesen me te madhe te popullsise dhe moslufta e gjoja toleranca fetare. Ato ishin popuj e turma dykembeshish te ardhur vetem per mbijetese e te prure nga baba dovleti, e qe s'kishin asnje lidhje historike e shpirterore me token ku u vendosen. E vetmja lidhje ishte ajo me babane e tyre, sulltanin e turqine. E keshtu deri vone, betimi me i forte e arnauteve shqipfoles ka qene: 'per turqine qi kom'... Turqit bene genocidin e pare, te regjistruar ne Bote. Ata bene ate te ashtuquajturin "Zgjidhja Perfundimtere e Çeshtjes Arberore". Me vone, po tyrqit, bene genocidin e tmerreshem kunder Armeneve ("Zgjidhja Perfundimtare e Çeshtjes Armene), dhe me vone gjermanet hitleriane kryen genocidin mizor te tyre, ate te ashtuquajturin "Zgjidhja Perfundimtare e Çeshtjes Çifute". P. sh: Nje koinçidence e vogel - Armeni e Arberi, shume afer me njera tjetren dhe te njejte ne tragjedine e tyre, nga e njejta dore dhe nga i njejti kriminel, veçse ne kohra te ndryshme?!!!.....

  Përgjigju
  • Kikirikii: 31/10/2019 07:10

   @e verteta : skisha naj koment,thjesht medet per ty e te kifshin qente e lagjes

  • Plaku: 31/10/2019 06:42

   Ka vdek BESA

  • Shqiptar: 30/10/2019 21:59

   Sa inat i paske shqiptaret nc nc nc Shqiptaret sjane as bullgare as turq mos ja fut kot me keto teori aman.

  • 4ero: 30/10/2019 16:26

   Pse i ke mare me vete ne emigrim ato dykembeshat e tu sdo me thene qe jane te gjithe ashtu ne shqiperi.Si "big head" qe qenke po na çudit qe te paskan shpetuar gjithe ato bjonda sykalter ne veri dhe kosove perfshi trevat shqiptare te maqedonise dhe presheves.Ti mesiguri do kesh pare vetem tiranen ngaqe aty ka perqendrim te dendur te popullsise me ngjyre.Sa per bullgaret qe flet ata kane kaluar neper gjithe shqiperine mjafton te besh nje xhiro ne Berat qe te kuptosh pak me shume o dykembsh.Po ti nuk flet per shqiptaret qe gjithashtu kane kaluar neper Bullgari e gjithe boten mbare duke lene gjurmet e tyre kudo.Mjafton te degjosh rumunet kur flasin qe te dallosh lehte gjurmet e shqipes ne gjuhen e tyre fjala gropë psh ose buzë perdoren ne rumunçen e perditshme.Turqit kudo qe shkuan shkaterruan popuj gjuhe kultura por vetem ne shqiperi edhe pas 500 vjetve pushtimi turko mongol flitet ende gjuha shqipe edhe pse me huazime nga sulmet e shumta.Shqiptaret genocidin me te keq e kaluan ne epoken e lavdishme marksiste-leniniste se turku spati çfare tju beje me shume sesa ti ngulte ne hunj dhe ti kriposte duke shpresuar qe do ju fuste friken ne palce.Fakti qe ti shprehesh keshtu tregon qe genocidi sllavo-grek ka lene mbeturina pas por dije qe shqiptaret jane pinjollet e vetem te ilireve qe i bie freeman ne gjuhen e mbretereshes dmth asgje ne kete bote sdo ti ndaloje ndonjehere shqipot te jetojne e te gjallerojne.Ti vazhdo bjeri se i bie bukur klarinetes por te pakten mos u bej legen deri ne perbuzjen e vetes se dhe ti dykembsh nga shqiperia je kudo qe ndodhesh.Tekbir tani se sapo mkaploi nje mbeturine turke brenda vetes dhe paskam deshire me te thene pis milet arnaut.

 • Populli: 30/10/2019 14:47

  Verioret jane te pabese krejt,prandaj Kanuni i Leke Dukagjinit u perpoq te gjej nje menyre duke e shkruar ne Kanun mbasi kane qene gjithmone te pabese,ne asnje qytet te Shqiperise nuk eshte kund e shkruajtur besa mbasi kultura dhe edukata e qyteterimit e ka norme te pashkruar.

  Përgjigju
 • xXx: 30/10/2019 14:16

  Ky qe e ka nxjerre ne prit do jete ndonje kusheri i pare i atij qe komenton me emrin "Fredi"...Duken keta edhe pa i pare fare...

  Përgjigju
 • Shqiptar: 30/10/2019 14:05

  Besa e shqiptarit ka ngele vetem neper prralla e legjenda se si popull vetem besnik nuk jemi. Intriganta, mashtruesa, shesin vllain motren per leke. Per ca eshte krenari me u mburr qe je shqiptar? Pastaj ankohemi pse nuk na do bota. Veshtire te gjesh ndonje popull me te eger dhe te pabese.

  Përgjigju
 • Gjoni: 30/10/2019 13:37

  Merditoret njifen per te pabes , I njef tan shqipnia

  Përgjigju
 • Toni: 30/10/2019 12:46

  Nuk i thon kot qe verioret jan te pa bese, prandaj kerkojne gjithmon bese nga qe skan vet,, derj me sot skam njojt ndonje Malok qe te japi besen dhe ta mbajne,po gjithmon ta ngulin thiken pas shpine

  Përgjigju
  • Gezim: 30/10/2019 17:55

   Toni ke te drejte maloket nuk kane bese.Burrin e Rozafes e hengren ne bese vellezerit,ne psikollogji thuhet se aty ku gjerat theksohen shume eshte pse mungojne.beselidhja e Lezhes u be aty se pabesia ishte e madhe.gjithe patriotet e medhenj verior si Isa Boletini,Oso Kuka,Ded Gjo Luli jane vrare nga tradhtite e pritat.Hasan Prishtina,Bajram Curri jane eleminuar me intriga e pabesi nga nje verior si Zogu.po Zogu nga Veriu eleminoi nepermjet nje veriori te madhin e jugut Avni Rustemi.po Zogu nga veriu tradhtoi vendin e tij dhe iku.nuk njeh historia qe trimat e jugut te jene tradhtuar nga jugoret.edhe pse ne perfundim duhet ta pranoj se kanuni eshte nje veper qe na ben krenar te gjithve.

  • verior: 30/10/2019 15:50

   Nuk e di pse tgjith burrat qe nuk Jan verior i shajn verioret po jam i bind qe esht ceshtje xhelozie se tgjith verioret kan burrerin me meshkuj e femra bashk japin shpirtin per ato qe duan dhe i merin shpirtin kujdo per ato qe duan

  • LOKU: 30/10/2019 15:35

   nuk mund te kerkosh bese aty ku nuk e shef tjetrin, ju jeni super te pabese dhe fakti qe u etiketuat si njerez te beses e beri enver hoxha per t ju mbajtur te nenshtruar dhe ket se luan as topi !!! Ahmet zogu, nuk i mbante agjutantet e tij me shume se 2 vjet dhe i vriste, pasi e dinte se ishin te pabese !!!

  • Vlora: 30/10/2019 15:11

   Je shum i sakt po kshu i fusin njerzit ne nj thes jam vet na jugu po plot te pabes ke ktej sesht e vertet mirditoret jan trima st bejn per burr jan si fshataret e vlores dhe si çamet st bejn kollaj burr po ne i vem nofka malok apo cam apo ca te them ai esht treguar plehr nuk shitet miku kurr sikur dhe vet te vrasin

  • Aleksander Dodaj: 30/10/2019 13:29

   Toni un kam shkru ember e miemer te verte Verioret kan ,bes,burrni,trimni ma shum se ti dhe shum shqiptar te jugut. Po ti je nji qelbsir ,nji mi kanalesh e nje fundrrin qe se di kerkush. Mos gjyko veriun per nje gjest te ulet e te pamoralshen qe ka ndodh ne Mirdite.

  • O toni: 30/10/2019 13:24

   Po ku din ti ca esht besa jemi verior e sjemi malok . Besprem ke kudo nga jugu ke me kamiona gjithsesi mos i fut ter ne nje thes se besprem ke kudo nga veriu ne jug . Disa individ nuk jan veriu i shqipris se po tmarim disa invidit jugu qe nxjerrin motrat ne rrug skemi cfar flasim me gjat pastaj

 • Ta dini: 30/10/2019 12:38

  Ta marin vesh njerzit qe nuk ka me shoke ne ditet e sotme,vetem disa interesaxhi qe bejne si shoke

  Përgjigju
  • Tek tuk: 30/10/2019 14:33

   Shoku deri diku te jap te drejt. Po un do thoja qe shoku njihet ne dit te veshtira. Ket e kam nga pervoja. Sidomos kur je ne burg.

 • Loti: 30/10/2019 11:45

  Shokun e femijerise ke shit o t'q kina nenen? Shoket e femijerise i kemi dasht si robt e shpise.

  Përgjigju
 • Beso: 30/10/2019 11:44

  Ne fakt keta mirditoret shume i kendojne 'beses',por ne fakt njohin vetem pabesine

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut