Eksperti turk: Greqisë ia marrim ishujt brenda 1 nate, SHBA mund të na sulmojë ushtarakisht

Gjatë një analize në CNN Turk në lidhje me marrëdhëniet greko-turke dhe rolin e SH.B.A. dhe NATO, një oficer ushtarak turk në pension pretendoi se në një skenar të mundshëm konflikti të gjithë ishujt grekë mund të kalonin në duart e Turqisë brenda natës.

Media greke Protothema shkruan se numri i "ekspertëve" dhe "analistëve" ushtarakë turq që shfaqen në televizionin turk është në një rritje të qëndrueshme, shpesh duke paraqitur teori që rrisin më tej tensionet me Greqinë.

Çështja bëhet më serioze, shkruan Protothema, kur pikëpamje të tilla ekstremiste organizohen dhe transmetohen në rrjetet kryesore televizive, siç është CNN Turk.

Një rast i fundit në fjalë është analiza provokuese e bërë nga një oficer i ushtrisë turke në pension me emrin Eray Güçüler, i cili jep mësim në universitete dhe vlerësohet me vlerësim të lartë të konsideruar nga ekspertët e sigurisë në Turqi, gjatë një transmetimi televiziv.

Güçüler sulmoi SHBA për praninë e saj të fortë ushtarake në rajonin e Thrakisë dhe veçanërisht në Aleksandropolis, të cilën ai e përshkroi si "të rëndësishëm" për Turqinë. Ai deklaroi: “Alexandroupolis është shumë domethënës. Alexandroupoli në korrik 1920, kur ushtria greke pushtoi Turqinë, ishte një vend i përdorur si pika kryesore e transportit. Në këtë kuptim, është një pikë shumë e përshtatshme. Krijimi i një baze tokësore dhe detare në Aleksandropolis nuk është e rastësishme. ”

Duke vendosur teorinë e tij të "rrethimit" të Turqisë nga SHBA, Güçüler shkoi aq larg sa të argumentonte se armët amerikane në Alexandroupolis në të ardhmen mund të drejtohen kundër Turqisë, duke shtuar se Greqia kishte refuzuar të dorëzonte 8 oficerët e akuzuar për përfshirje në grusht shteti i dështuar i vitit 2016 me urdhër të Uashingtonit, shkruan Protothema.

Megjithëse Güçüler shprehu shqetësim për praninë e SHBA në Traki dhe bashkëpunimin e ngushtë ushtarak Athinë-Uashington, ai në mënyrë provokuese deklaroi se nuk i konsideronte ato një kërcënim për Turqinë, e cila mund të "pushtonte" ishujt e Egjeut brenda një nate.

 “Tani nëse më pyet nëse e perceptoj këtë si një kërcënim konvencional ndaj Turqisë, jo, nuk e shoh. Sepse për të hyrë në diçka të tillë, eh si ta thuash, ekziston një proverb turk. "Ju shkoni për diçka më të mirë dhe humbni atë që keni sepse brenda një nate të gjithë ishujt do të kalojnë në anën turke," theksoi ai.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Të dielën zgjedhjet, cila prej partive politike bëri fushatë më të mirë dhe bindëse?

Komento

Komente

  • Turgut Pasha: 03/03/2021 20:19

    Pse keni frike Amerikem keni Putinin.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vrasja në Elbasan, Kodheli: E turpshme, nuk mund të bëhet vetëgjyqësi se nuk jemi në komunitet primitiv! Në Tiranë marr më shumë se 10 mijë vota