Eksportet e mallrave në pikiatë, në janar u tkurrën me 29%! Forcohet importi, INSTAT: U blenë jashtë 60 mld lekë mallra

Humbjet e eksportuesve shqiptarë nuk mbaruan me vitin 2023. Të dhënat e fundit të Institutit të Statistikave tregojnë se eksportet e mallrave muajin e kaluar kanë zbritur në vlerën më të ulët që prej janarit të 2021-shit kur u eksportuan 24 miliardë lekë mallra.

Në total, muajin e kaluar vendi ka eksportuar mallra me vlerë 29 mld lekë, duke u ulur me 29,2 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe me 20,7%, në krahasim me Dhjetor 2023.

Me përjashtim të eksporteve të produkteve ushqimore dhe produkteve kimike që janë në rritje të lehtë, grupet e tjera janë në rënie ku kryeson eksporti i energjisë me ulje 8.2 miliardë lekë, ndjekur nga tekstile dhe këpucëve me minus  2.1 miliardë lekë, dhe ato të materialeve të ndërtimit që u ulën me 1.5 miliardë lekë krahasuar me vjet.

Shkaku kryesor për këtë rënie të eksporteve sipas bizneseve është zhvlerësimi i valutave, që po u ul fitimet dhe po i fut në krizë financiare. Konkretisht, nëse në janar të vitit 2023 një euro këmbehej nga 114-116 lekë, në janar të këtij viti euro u këmbye mesatarisht 103-104 lekë. (Pra nëse 1000 euro vjet kushtonin 116 mijë lekë, këtë vit kushtojnë 103 deri në 104 mijë lekë, duke ulur fitimet e kompanive).

Por nga ana tjetër në janar u fuqizuan importet, për shkak se jashtë vendit janë blerë mallra me vlerë 60 miliardë lekë, ose 3.4% më shumë se në janar të një viti më parë. Për shkak të rënies së eksporteve dhe rritjes së importeve në muajin e kaluar u thellua deficiti tregtar i cili u rrit me 88.6% në raport me janar 2023.

Me rënie u mbyll edhe viti i kaluar pasi eksportet e mallrave përgjatë 12 muajve të 2023-shit arritën në vlerën 440 miliardë lekë duke rënë me 9.5% në raport me vitin 2022. Ndërsa nga ana tjetër me 8.2% është ulur edhe vlera e importeve, pasi bizneset vendase kanë blerë jashtë vendit produkte me vlerë 873 miliardë lekë.

B.K/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale