Ëmbëlsira e famshme turke 'Kemal Pasha' me miell misri dhe sherbet nga zonja Albana

Ëmbëlsirë me miell misri dhe sherbet

Përbërësit:

 • 1 vezë
 • 100 ml vaj
 • 100 ml kos
 • 1 gotë miell misri
 • 1/2 gotë miell orizi
 • 1 gotë miell gruri
 • 1 bustinë pluhur pjekës
 • 800 gr sheqer
 • 800 ml ujë

Përgatitja:

Në një enë përziejmë vezën me vajin dhe kosin. Më pas shtojmë miellin e misrit, miellin e orizit, miellin e grurit dhe pluhurin pjekës. E punojmë brumin mirë duke e ngjeshur me duar. Lyejmë një tavë me pak vaj dhe vendosim topthat e brumit të vogla si gurabije. I vendosim të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 18-20 minuta.

Ndërkohë përgatisim sherbetin me 800 gr sheqer dhe 800 ml ujë. E përziejmë derisa sheqeri të tretet dhe e lemë të marrë valë dhe të trashet. Sipas dëshirës mund të shtojmë dhe pak vanilje për aromë. Pasi topthat të jenë pjekur, ashtu të nxehta i sherbetosim direkt me sherbetin e nxehtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Nord-Stream një vit pas sulmit, shumë spekulime e pak fakte

Nord-Stream një vit pas sulmit, shumë spekulime e pak fakte